dnes
Pondělí - obcasny-dest
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Oblíbená sauna na lodi s výhledem na Pražský hrad letos neotevře. Důvody jsou absurdní!
Sauna stála na galerijní lodi u Výtoně. Letos se zde neobjeví. Foto: Rosťa Zapletal / Lázně na lodi

Oblíbená sauna na lodi s výhledem na Pražský hrad letos neotevře. Důvody jsou absurdní!

Od konce loňského listopadu až do letošního dubna fungovala na galerijním parníku kotvícím na Rašínově nábřeží klasická finská sauna, která umožňovala výhled na Pražský hrad. Její autoři měli zájem o provoz oblíbeného relaxačního zařízení i letos. Ale nakonec na řadu administrativních překážek, které by je stály spoustu peněz, rezignovali a od projektu ustoupili.

„Zhruba před čtvrt rokem nám správce náplavek (Daniël Hagen, pozn. aut.) řekl, že si prý veřejnost stěžuje, že naše sauna moc kouří, protože se topí dřevem,“ popsal začátek problémů Vít Šimek z H3T architekti, spoluautor originální sauny. To je trochu absurdní důvod, protože sauna měla jeden malý komín z jedněch kamen.

Navíc mezi Výtoní a Palackého náměstím je poměrně hustý provoz, nezřídka tu stojí kolony popojíždějících aut. Doprava, kterou mají obyvatelé domů přímo pod okny, zatímco sauna desítky metrů odtud, působí mnohem větší znečištění ovzduší než jeden komín…

Provozovatelé sauny na lodi by přitom měli mít právo topení dřevem bez problémů používat, neboť lodě nespadají pod regulaci topení tuhými palivy v Praze. Navíc měli certifikovaná kamna. Sauny, ve kterých se topí dřevem, jsou mezi lidmi chodícími do sauny oblíbené.

Potom se objevil další problém. Provozovatelé sauny dostali podmínku, že musí používat elektřinu. Na místě jsou však slabé jističe, tak by si museli zajistit jejich výměnu a revizi za desítky tisíc korun. Na vlastní náklady. „Abychom tolik investovali do majetku města, se nám zdá absurdní. Provoz sauny by na takovou investici nevydělal,“ pokračoval Šimek.

Byrokratických překážek pro provoz sauny bylo víc. „Jistý soudruh z Institutu plánování a rozvoje Prahy (příspěvková organizace metropole, kterou zřídil magistrát před rokem, pozn. aut.) zakazuje, aniž by k tomu měl jakýkoliv zákonný mandát, prosklenou odpočívárnu v patře, k níž studio přikročilo proto, že chtělo naplnit některé požadavky hygieniků. Jde o naprosto bezprecedentní snahu o totalizující dirigismus byrokratů, kteří nemají ponětí o vlastních pravomocích,“ napsal letos v říjnu na facebook Lázní na lodi Ivo Slavík z občanského sdružení Dvojka sobě, které provozuje galerijní loď.

Sauna bude na jiném místě v centru

„To, že sauna není umístěna na lodi, je dílo několika jednotlivců, kteří dotčené instituce doslova naočkoval proti sauně. Domnívám se, že město by mělo být spíše rádo, že se podobné aktivity na jejím území odehrávají, nikoliv naopak,“ posteskl si Vít Šimek.

Dočetli jste článek až sem a mrzí vás, že sauna na nábřeží, ze které se někteří odvážlivci „naostro“ ochlazovali ve Vltavě, letos nebude? Tak alespoň dobrá zpráva nakonec. Studio H3T architekti asi už příští týden otevře jinou saunu v centru (na případně přemístěné galerijní lodi to nejde, ta po Novém roce zamíří do doku na revizi) na břehu Vltavy.

„Lidé budou mít výhled ven, budeme topit dřevem a jsou vychytané některé technické nedostatky z minulého roku,“ slíbil Šimek. Přesné umístění sauny je v jednání, takže ho zatím nechce Šimek prozradit. Zájemci by se měli relaxace v nové sauně dočkat ještě v listopadu. Ceny budou stejné jako loni, rezervační systém by měl být dokonalejší. Server Pražský patriot bude o nové sauně informovat.


Další články
Nahoru