dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Obliba saunování v Praze roste. Užijí si fanoušci nových trendů i staré školy
Pohled z potírny do odpočívárny Lázní na lodi na Rašínově nábřeží. Foto: Rostislav Zapletal / laznenalodi.cz

Obliba saunování v Praze roste. Užijí si fanoušci nových trendů i staré školy

Mají Pražané rádi saunování? Jaké nejčastější chyby při něm dělají? V čem spočívá zážitkové saunování? Proč nad vámi mává saunér ručníkem? Na tyto a další otázky odpovídá člen představenstva České asociace wellness Pavel Hofrichter, který se dlouhodobě věnuje šíření osvěty správného a zdravého saunování.

O přínosech saunování na organismus se často hovoří v souvislosti s posilováním imunity. Jak dlouho a v jakých intervalech bychom se měli saunovat, aby byl tento proces v organismu nastartován?
Ideální je chodit do sauny každý týden. Každá návštěva sauny musí být složena z prohřívání, ochlazení a následné relaxace. Doporučují se tři cykly, ale je to individuální a člověk musí cítit, co je mu příjemné. Opravdu vhodné je chodit do sauny i v létě. Nicméně po dobu podzimní a zimní sezóny je v saunách nejvíce lidí. Začněte se tedy správně a pravidelně saunovat, výsledek se zaručeně dostaví. Budete mít lepší imunitu a nebudete často nemocní. Pokud již onemocníte, nemoc bude mít klidnější a rychlejší průběh.
 
Jaké nejčastější chyby dělají lidé při saunování?
V sauně nejde o závod, návštěvníci musí naslouchat svým pocitům, svému tělu. Chybou je nedostatečná relaxace po každém cyklu v sauně, stejně jako nedostatečné ochlazení. Správné saunování je jedině bez plavek, kůže musí dýchat. Ideální je saunovat se v leže. Celé tělo na dřevěných lavicích musí být podloženo prostěradlem z hygienických důvodů. Důležité je také dodržet pitný režim. Je potřeba hodně pít. Častou chybou je, že se návštěvníci na konci saunování myjí mýdlem. Také při ochlazování je nutné se nejdříve osprchovat a pak teprve se ponořit do ochlazovacího bazénku. 

hofrichter-nahled

Pavel Hofrichter

Existuje spousta druhů saunování, jaké jsou v současnosti nejpopulárnější?
Velkým trendem je zážitkové saunování – saunové ceremoniály a používání peelingů – medů a solí. Rozvíjí se také saunová turistika s návštěvou zajímavých saunových světů. Nové je třeba saunové divadlo v Satama Sauna Parku u Berlína. Zde je sauna pro 180 lidí.  
 
Mají Pražané rádi saunování?
Určitě. V saunách přibývají návštěvníci a obliba saunování zaručeně roste. Současně návštěvníci vyhledávají již zmíněné zážitky v saunách. Oblíbený je třeba největší saunový svět u nás se 14 saunami v Čestlicích u Prahy.

Saunér mává nad hosty ručníkem

Můžete přiblížit pojem zážitkové saunování? V čem jsou jeho specifika?
V zásadě jde o novinku při saunování. Návštěvníkům saunér nabízí zážitek v prohřívárně. Přichází a při saunovém ceremoniálu rozvíří horký vzduch nad kamny. Ještě před tím polévá rozpálené kameny vodou s vonnou esencí. Na prohřívající se návštěvníky vhání ručníky horký vzduch od stropu sauny. Říká se tomu parní nárazy. Při jiném ceremoniálu pak saunér rozdá peeling a solí nebo medem se návštěvníci potírají přímo v prohřívárně. Provádí si medový nebo solný peeling. Jde o oblíbenou proceduru.  
 
Jaké jsou saunové rituály a s jakými vonnými esencemi, oleji a jinými látkami se při nich můžeme setkat?
Vonné esence můžeme vybírat z mnoha druhů. Jsou to stovky esencí. Od základních až po speciální eventové. Jsou připraveny esence, jako je bambus, bříza nebo rakytník. Novinkou jsou pak eventové speciální esence, jako je vůně chleba nebo pivní esence. Mně se osobně líbí třeba indický palisandr. Většina esencí se k nám dováží z Finska nebo Německa. Esence se ředí ve vodě nebo v ledové tříšti. Při saunových rituálech se používají, spíše jako doplněk, také přírodní esenciální oleje. Přírodní jsou také peelingy. Oblíbená je sůl s eukalyptem. Mezi medovou kosmetikou vítězí med s bílou rašelinou nebo speciální medový peeling s drcenými jádry broskví.

Novinky vs. stará škola, na své si přijde každý

saunovani-nahled Pokud budu chtít v oblasti saunování vyzkoušet v Praze něco nového, neotřelého, kam mám zajít?
Skvělý zážitek můžete mít v Lázních na Lodi na Vltavě (Rašínovo nábřeží), již dvakrát se objevila mobilní sauna i u Národního divadla. To jsou zajímavé projekty studia H3T Achitekti. Mezi oblíbené komerční sauny patří sauna v Hotelu Step (Infinit), kde se tedy zážitkové saunování zatím nenabízí, ale můžete posedět v sauně s krbovými saunovými kamny.

Bohužel u nás není stejná situace jako ve Finsku, proto se dají zajímavá místa spočítat na jedné ruce. Na podzim se otevřela nová městská sauna Saunia v Nových Butovicích a velmi dobře zpracovaných prohříváren tu nabízejí pět. Poskytují zde i saunové ceremoniály, které provádí vicemistr ČR Lukáš Poluk. Nakonec bych čtenáře pozval do Aquapalace, kde mají 14 prohříváren a od léta inovovanou ceremoniářovou saunu s osvětlením a ozvučením. Provádí zde saunové ceremoniály – show.

A naopak, když budu „stará škola“ a budu chtít klasickou saunu na tradičním místě, kam vyrazit?
Můžete jít do Podolí, na Olšanku nebo do sauny ve Finské ulici. Ale jde o menší sauny se skutečně tradičním přístupem. V Holešovicích mají saunu také v Absolutum, kterou provozuje Infinit a od loňska je v novém provedení.

Pražský soutěžící byl už dvakrát na mistrovství světa

Slyšel jsem, že existuje Mistrovství České republiky v saunových rituálech. V čem se soutěží a jakých úspěchů dosahují Pražané?

Anketa

Chodíte do sauny?

76.5%
(76.5%)
11.8%
(11.8%)
11.8%
(11.8%)
Oficiální mistrovství ČR pořádáme každý rok v rámci SaunaFestu, nyní se připravuje další ročník v termínu 14. až 16. března 2014. Na návštěvníky čeká dvacítka soutěžících a to nejlepší, co je možné v saunových ceremoniálech u nás zažít. Saunéři přijedou z celé ČR, ale také ze zahraničí. Oblíbení jsou Italové, mezi světovou špičku patří Fabian van Dijk z Holandska. Loni jsme přivítali saunéry z osmi zemí.

Místem konání je saunový svět Cedrus Spa u Pardubic. Soutěží se v celkovém provedení, technice, show, hodnotí se esence a ingredience, zpracování nebo třeba použité kostýmy a doplňky. Z Prahy soutěžil Lukáš Poluk, který byl již dvakrát na mistrovství světa. Soutěžil i na Sauna Herbal Cupu v Relax Kolštejn v Jeseníkách. Je vicemistrem ČR.


Další články
Nahoru