dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Oblast kolem soutoku Vltavy a Berounky se přemění na rozlehlý příměstský park
Rozlehlé území na jižním okraji Prahy. Foto: IPR

Oblast kolem soutoku Vltavy a Berounky se přemění na rozlehlý příměstský park

Soutok Berounky a Vltavy se začíná proměňovat. Místní samosprávy, majitelé pozemků ale i hlavní město se shodli, že chtějí pracovat na společné správě území, které má rozlohu jako 260 Václavských náměstí. Čerpat budou i ze zkušeností se správou podobných území z Barcelony, Lille, Lisabonu a Milána.

Šest samospráv, desítky vlastníků pozemků a k tomu několik neuralgických bodů v podobě stavebních záměrů jako je těžba štěrkopísků nebo splavnění Berounky. To je ukázka, jak fragmentované a komplikované území je soutok Vltavy a Berounky na jižních hranicích Prahy.

„Nekoordinovaná správa způsobuje postupnou devastaci území, kde lze nalézt nejednu nepovolenou skládku. Přitom území říční nivy na soutoku má obrovský rozvojový potenciál. Podobné plochy na rozhraní města a krajiny v Západní Evropě poskytují nedocenitelné ekosystémové služby, nabízejí zajímavé aktivity návštěvníkům, školám, ale i zemědělcům a pomáhají rozvíjet lokální ekonomiku,“ říká Marek Vácha, mluvčí Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

„Jsem přesvědčen, že příměstský park Soutok je velmi žádoucím projektem. I nadále jsem připraven v rámci svých možností tento projekt podporovat,“ dodává starosta Černošic Filip Kořínek.
Prvním krokem k proměně lokality je ustavení otevřené platformy, která bude řešit jednotlivé záměry a konflikty v území. Poprvé se sejde v únoru 2017 a sdruží všechny důležité aktéry v území – samosprávy, klíčové vlastníky pozemků, státní správu, aktivní subjekty a zástupce magistrátu a IPR Praha.

Vedle toho IPR Praha zpracuje akční plán pro založení Příměstského parku Soutok, který v lednu 2017 předloží ke schválení pražským radním. „Lokalita je naprosto úžasná, a to jsem jich za posledních 25 let viděl opravdu hodně. Příprava příměstského parku na soutoku má nejlepší předpoklady, aby byla úspěšná,“ pochválil Prahu ředitel příměstského parku v Lille Pierre Dhenin.

Budoucnost Soutoku?

Na první změny se můžou Pražané těšit v roce 2018. Nejdříve půjde o rychlé a levné zásahy jako infostánky nebo akce, které oblast oživí a začnou posilovat značku lokality jako zajímavého místa pro trávení volného času. Velký potenciál má pravý břeh Berounky, kam už dnes místní chodí na procházky.

Stačí cesty zkvalitnit a doplnit, a oblast bude vyvolávat zájem i Pražanů ze vzdálenějšího okolí. Existují tu i aktuální projekty revitalizace Lipanského potoka, obnova údolnice Berounky, Sportovně rekreační areál Radotín a revitalizace území kolem sádek na levém břehu Vltavy nad modřanským jezem.

Oblast soutoku Berounky a Vltavy pochválil Fernando Alves, expert z příměstského parku v Lisabonu. „Krása, hodnota a význam soutoku přesahuje jeho velikost. Vidím krásnou přírodu i lidské dílo, což je velká hodnota, která by se měla zužitkovat, aby člověk neničil přírodu a divočinu,“ řekl.


Další články
Nahoru