dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
9°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Objevili jste Atlantidu? Obraťte se na radnici!
Jedním z nešvarů, na který si občané stěžují, je nepořádek u popelnic. Foto: archiv

Objevili jste Atlantidu? Obraťte se na radnici!

Pražané se s tím, co je trápí, mohou obrátit na svou radnici. Starosti mají různé. Od hluku a nepořádku, až po to, kde je Atlantida, která by zachránila státní rozpočet. Úřady na dopisy a osobní dotazy odpovídají a snaží se je řešit a poradit. Někdy je to ale nad jejich síly a nevědí si rady.

Co trápí obyvatele Prahy? „Magistrát hlavního města Prahy je městským i krajským úřadem pro miliónové město a region. Šíře zájmu obyvatel je proto logicky velká a dotazy různorodé – od aktuálních věcí až po žádosti o řešení problémů osobního rázu,“ řekla tisková mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Občanům vadí například hluk, nepořádek na ulicích, spory se správci obecních domů či špatné mezilidské a sousedské vztahy.

Nepořádek a hluk

Občanům Prahy 1 nejvíce vadí pouliční hluk, problémy s parkováním, kvalitou životního prostředí, úklidem a veřejným pořádkem. „Rovněž, zejména starší občané, si ve větší míře stěžují na životní náklady spojené s bydlením,“ řekla tisková mluvčí městské části Praha 1 Veronika Blažková.

„Nejčastější dotazy obyvatel se týkají čistoty v ulicích a parcích, nakládání s odpady, pouliční kriminality, parkování v zónách placeného stání a prodeje obecního bytového fondu,“ uvedla vedoucí oddělení vnějších vztahů radnice Prahy 2 Lenka Prokopová.

Někdy je těžké pomoci

Radnice ale i pražští zákonodárci se setkávají i s notorickými dopisovateli. Na jednu bývalou pražskou poslankyni, která si nepřála být jmenována, se obrátila žena s tím, že jí v čistírně špatně vyčistili oblečení. Po zákonodárkyni chtěla, aby tam zašla s reklamací ona. Poslankyně ženě poradila, jak může službu reklamovat.

Na různé úřady se často obrací také muž, který podle svých slov objevil Atlantidu – leží prý na Slovensku a mohla by zachránit rozpočet České republiky.

Někdy bývá těžké i pomoci: jedna paní si dřívější pražské poslankyni stěžovala na to, že kvůli špatnému zraku by chtěla bydlet na méně rušném místě, protože má problém přecházet křižovatku.

Poslankyně zašla na radnici, která vyšla paní vstříc, nabídla jí výměnu obecního bytu na klidném místě, s dobrou obslužností. Paní to ale odmítla – chtěla bydlet v jiné městské části, kousek od svého kamaráda. V tom už jí radnice vyhovět nemohla.

Nezřídka se také stává, že za zvolenými politiky docházejí lidé, kteří mají pocit, že je sledují tajné služby. „Vyřešil jsem to tak, že jsem jednomu takovému stěžovateli, který docházel každý den a volal mi i na mobil, odpověděl, že sledují i mě, a proto že bude lepší, abychom nebyli v kontaktu, aby nás nevystopovali. Od té doby mě nekontaktoval,“ uvedl další bývalý poslanec, který si nepřál být jmenován.

„Nechci, abych působil, že pohrdám starostmi lidí, opravdu závažné a reálné problémy se samozřejmě snažím řešit,“ dodal.

Radniční noviny

Občané se mohou obracet také na radniční noviny se žádostí o uveřejnění stanoviska ke krokům radnice či k dění v městské části. Někdy jim příspěvek otisknou, jindy nikoli.

V redakci novin Prahy 12 nedávno nastal problém. Sdružení občanů Prahy 12 žádalo publikování článku s názvem „Zvítězily obě strany: tlak občanů byl úspěšný, investor upravil projekt“.

Materiál se týkal ukončeného sporu o podobu nového centra U Dubu s administrativními a společenskými prostory a byty, které bude postaveno v centru nových Modřan. Po osmi letech se totiž občané a investor domluvili na kompromisu.

Článek však v únorovém vydání radničních novin, kdy by to bylo navýsost aktuální, otištěn nebyl. Starosta Prahy 12 Petr Prchal (ODS) na to reagoval: „Skupina občanů dosáhla lokálního vítězství, ale z hlediska městské části je to problematičtější, ani radnice nepřijala jednoznačné stanovisko. Proto jsem řekl, že v rámci demokratické výměny názorů bude článek publikován v březnu – aby se k němu mohli vyjádřit i ostatní zastupitelé a radnice jako taková.“


Autor: Anna Skálová

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru