Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Obhajoba kávy boří mýty: jak souvisí její pití s krevním tlakem, cukrovkou a svaly?
Ilustrační foto: Imagicity.com

Obhajoba kávy boří mýty: jak souvisí její pití s krevním tlakem, cukrovkou a svaly?

Server Pražský patriot nedávno publikoval rozhovor o negativních vlivech klasické kávy. Je tak čas v rámci vyváženosti dát prostor i opačným názorům. Někteří odborníci mají za to, že kofeinová káva může pomoci cévám, zlepšit kardiovaskulární systém či snížit riziko cukrovky.

Co možná nevíte o kávě

V Česku a na Slovensku se denně vypije 24 milionů šálků kávy, v Evropě až 1,5 miliardy šálků. Hned po ropě je káva nejobchodovanější komodita. Po čisté vodě je to nejvíc užívaný nápoj.

Zvyšuje káva krevní tlak, jak se říká? „Je to mýtus, který se traduje desítky let,“ uvedl na internetu přední český kardiolog Petr Niederle z pražské Nemocnice Na Homolce. Naopak – podle některých odborníků má káva čtyřikrát více antioxidantů než zelený čaj, který je jejich množstvím pověstný.

Podle jedné ze studií Harvardské školy káva dokonce – na rozdíl od jiných kofeinových nápojů – může snížit riziko cukrovky. U mužů až o 50 %, u žen až o 30 %.

Podle výzkumu švédských a finských vědců trpěli Alzheimerovou chorobou méně ti, co vypili tři až šest šálků kávy denně, než ti, co ji nepili či pili jen zřídka. Sportovcům může káva dokonce pomoci – zmírněním bolesti svalů.

Japonští vědci dokazují, že může pomáhat kupříkladu srdci. Podle výzkumu těchto vědců káva může zesílit funkci cév nebo snížit riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.

Tluče vám srdce? Dejte si kávu bez kofeinu!

Někteří lidé ale přes všechna boření možných mýtů kofein prostě nesnášejí – tluče jim po něm více srdce (ať již je to vsugerované, či opravdové), nebo po vypití kávy prostě nemohou usnout. Případně obojí.

Pokud však přesto mají kávu rádi, mohou si dopřávat takzvanou kávu bez kofeinu, která však zcela bez kofeinu není – obsahuje ho přibližně jedno procento.

Po jejím požití usnou rychle a bez problémů, má totiž snížené povzbuzující účinky. Kofein je z kávy odstraňován většinou chemickou cestou, může být ale odstraněn i cestou nechemickou.

Existuje ale také káva z léčivé houby Ganoderma, působící na bázi kofeinu, i když zcela bez kofeinu. Regeneruje údajně plíce, zvyšuje odolnost proti stresu, harmonizuje imunitní systém. Podporuje metabolismus buněk srdcového svalu, normalizuje vysoký tlak, zvyšuje elasticitu cév.


Autor: Anna Skálová

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Další články
Nahoru