Oběti sexuálního a domácího násilí mají na Břevnově k dispozici ordinaci a byt
18. listopadu 2024 11:23
Organizace proFem podle Karlové navazuje na předešlé rozšiřování služeb, které se během posledních měsíců rozrostly o POL POINT, což je videokonferenční zařízení umožňující online komunikaci s policií bez nutnosti osobní návštěvy služebny a o zpřístupnění všech služeb v ukrajinštině. Mimo to proFem dlouhodobě poskytuje krizovou intervenci, sociální, právní a psychoterapeutické poradenství.
„Otevření ordinace a krizového bytu nám dává možnost reagovat na potřeby obětí, které doposud zůstávaly bez odpovědi. Tím jsme naplnili naši vizi PORTu, prvního komplexního centra v Česku, které poskytuje všestrannou podporu a pomoc pod jednou střechou,“ uvedla ředitelka proFem Jitka Poláková.
Ordinace v Břevnovské ulici je učena pro všechny ženy i muže starší 18 let, kteří zažili sexuální nebo domácí násilí a hledají respektující místo, na které se mohou obrátit.
„Nabízíme gynekologickou prohlídku, testování na pohlavně přenosné choroby, včasnou detekci těhotenství, základní ošetření a sběr a uchování důkazního materiálu,“ popsala náplň činnosti ordinace jedna z lékařek Nikola Dvořáková.Pro ty klientky a klienty, kteří se dostaví v brzké době po útoku, nabízí centrum možnost sběru a uchování důkazního materiálu. Tyto vzorky je možné využít, pokud se klientka či klient rozhodne podat trestní oznámení.
„Nalezení důkazního materiálu je nejpravděpodobnější první dny a hodiny po útoku. Odebrání vzorků nevytváří žádnou povinnost se účastnit trestního řízení. Pokud se jich člověk rozhodne nevyužít, po jednom roce je materiál zlikvidován,“ vysvětlila mluvčí Karlová.
Krizový byt jako bezpečné útočiště
Nově otevřený krizový byt nabízí ženám, které se staly oběťmi sexualizovaného násilí, bezpečné a důvěrné prostředí pro psychickou stabilizaci a plánování dalších kroků po odchodu.
V průběhu bezplatného krizového pobytu klientka využívá intenzivní podpory ze strany krizové interventky. Pokud to situace vyžaduje, může využít i návazné sociální a právní poradenství. Odchodem z krizového bytu spolupráce s proFem nekončí a pokud si to klientka přeje, může těchto ambulantních služeb využívat i nadále.
„Krizový byt je určen těm ženám, které se nacházejí v krizové situaci, ale jejich stav není natolik závažný, aby potřebovaly hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení. V současnosti máme kapacitu jednoho lůžka, tedy můžeme ubytovat vždy jednu ženu na dobu až jednoho týdne,” popsala provoz vedoucí krizové pomoci Naďa Gubová.Do budoucna podle Karlové proFem plánuje dále rozvíjet zdravotní služby, aby lépe reflektovaly specifické potřeby klientek, které po prožitém traumatu často přestávají docházet do gynekologických ordinací a unikají tak preventivním programům, jako je screening rakoviny děložního hrdla.
„V rámci dalšího rozvoje chce proFem poskytovat plnohodnotnou gynekologickou péči, včetně možnosti registrace klientek. Plánuje rovněž rozšířit kapacitu krizového bytu o další lůžka a nabídnout dočasné ubytování i matkám s dětmi,“ dodala mluvčí.