dnes
Sobota - zatazeno
12°C
zítra
Neděle - skorojasno
12°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
11°C
Obětem útoku na dvojčata vzdá hold akce hasičů, Americké centrum pustí dokument
Pomník na Kampě uctívající 343 hasičů a záchranářů z USA. Foto: archiv městské části Praha 1

Obětem útoku na dvojčata vzdá hold akce hasičů, Americké centrum pustí dokument

Akce připomínající teroristické útoky na newyorská „dvojčata“ 11. září 2001 se uskuteční v Praze během zítřejšího dne. Při tragédii před dvanácti lety zemřely asi tři tisíce lidí, mnoho záchranářů má dodnes zdravotní problémy.

Pietní akt k 12. výročí tragédie se uskuteční od 18 hodin před domem Na Kampě 7, kde je pomník uctívající 343 hasičů a záchranářů, kteří tehdy zahynuli.

Oběti připomíná bronzová deska s textem v češtině i angličtině, která je upevněna na žulovém kvádru s odlomenou horní částí, jako symbolu jedné z věží Světového obchodního centra.

 

„Pomník je umístěn uprostřed Kampy, tedy v místě, které jen o několik měsíců později, v roce 2002, bylo zkoušeno povodní, a obyvatelé Kampy jsou těmi, kteří osobně pocítili, jak důležitá je obětavá práce hasičů při záchraně životů a ochraně majetku,“ uvedla Praha 1 v prohlášení.

Pomník v roce 2010 uhradili dobrovolní hasiči

V roce 2011 byl na žulový kvádr pomníku osazen bronzový odlitek helmy amerických hasičů. Zřízení pomníku uhradili dobrovolní hasiči ze svých prostředků. Vzpomínkovou, zhruba hodinu trvající akci, tradičně pořádá Sbor dobrovolných hasičů Praha 1, který při vzpomínce slavnostně nastoupí.

Americké centrum, které je hned vedle americké ambasády na pražském Tržišti, přichystalo na 11. září promítání filmu, který se k těmto událostem váže. Jedná se o dokument Building on Ground Zero věnovaný bezpečnostním a konstrukčním opatřením, které byly přijaty po událostech z 11. září.

Je možné postavit bezpečnou budovu?

Dokument staví na rozhovorech s vyšetřovateli a inženýry, kteří se podíleli na obnově budovy World Trade Center 7, která dnes patří mezi nejbezpečnější a nejekologičtější budovy v USA.

Inženýři a vyšetřovatelé v dokumentu, který trvá necelou hodinu a bude promítán v angličtině, odpovídají na dotazy, jaké změny přineslo 11. září pro stavitele budoucích mrakodrapů a zda je vůbec možné postavit absolutně bezpečnou budovu.

V minulých letech docházelo i ke spontánním akcím: lidé přinášeli květiny a zapalovali svíčky před pražskou ambasádou Spojených států amerických.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru