dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražský život

Oběd v mešitě: Pražští muslimové uspořádali hody pro veřejnost, zúčastnily se stovky lidí

Jehněčí s rýží ochucenou rozinkami, brambory s pikantní omáčkou, kuřecí křidýlka, karbanátky, humus, lilek, zeleninový salát, arabský chléb, několik druhů sladkostí, voda, káva… Pražští muslimové uspořádali  nedělní oběd v mešitě poblíž Palmovky. Včerejší akce, na jejímž pořádání se podílela vládní agentura HateFree Culture, nesla název Oběd v mešitě. 

„Jako muslimové žijící v Praze bychom se chtěli více otevřít české společnosti tak, aby pojem muslim nabral konkrétní podoby člověka, známého, přítele. Rádi bychom navázali nová přátelství a nad dobrým jídlem si popovídali se všemi, kteří mají zájem o totéž,“ uvedli pražští muslimové v Nedělních obědových novinách, které přítomným rozdávali.

Na nedělním obědě se vystřídaly stovky lidí, kteří hodovali a povídali si s místními muslimy. Zeptat se mohli na cokoli, co je o islámu i životě muslimů zajímá, přičemž při vstupu do prostor nebylo nutné, aby si ženy nasadily muslimský šátek-hidžáb. Lidé trávili čas uvnitř budovy, děti si hrály v dětském koutku, nejvíce lidí ale trávilo slunečné odpoledne na rozlehlé zahradě.

Vypustili bílé holubice

Před vstupem do zahrady stála skupinka lidí, kteří s akcí nesouhlasili, nijak viditelně a slyšitelně ale neprotestovali. Pražští muslimové za nimi přišli s pochoutkami a pozváním do prostor – někteří nakonec pozvání přijali. Chutná jídla nachystala restaurace Karam, která bude příští měsíc otevřena na Žižkově. Na závěr návštěvníci společně vypustili na symbol míru a přátelství bílé holubice.

Anketa

Jsou podle vás muslimové hrozbou pro českou společnost?

90.3%
(90.3%)
9.7%
(9.7%)
Pražští muslimové uvedli, že se rozhodně nejednalo o poslední setkání podobného druhu. Budova v ulici Na Košince není – přísně vzato – klasickou mešitou s minaretem. Jedná se o jazykovou školu Alfirdaus, kde se koná výuka češtiny pro cizince, učí tam i angličtinu, francouzštinu nebo arabštinu. Jedná se i o místo setkávání muslimů, kteří tam mají modlitby každý pátek a o svátcích.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru