dnes
Středa - dest
13°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
17°C
pozítří
Pátek - polojasno
19°C
Obecní dům zažil zásah hasičů kvůli požáru na střeše. Naštěstí šlo jen o cvičení
Cvičný zásah hasičů v Obecním domě. Foto: Jan Kostík / HZS Praha

Obecní dům zažil zásah hasičů kvůli požáru na střeše. Naštěstí šlo jen o cvičení

V Obecním domě na Starém Městě včera dopoledne trénovali hasiči z centrální stanice požární zásah. Zhruba 25 mužů s využitím žebříku nacvičovalo postup pro případ požáru strojovny vzduchotechniky na střeše památkově chráněné budovy.

Z důvodu zkratu na motoru došlo k požáru strojovny vzduchotechniky na střeše objektu. Aktivovalo se čidlo a pracovník ostrahy při jeho ověření zjistil hustý kouř vycházející ze strojovny. Následně ohlásil na velín ostrahy rozsah požáru. Požární hlídka zahájila evakuaci zaměstnanců a nájemců z přilehlých prostor po únikových cestách na určené shromaždiště.

„Obecní dům má svoje postupy, které mají nařízené v evakuačním plánu," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči si dále vyzkoušeli součinnost se zaměstnanci a nájemníky domu při objektové evakuaci, včetně spolupráce s požární hlídkou. Během zásahu se prověřilo i odvětrání budovy. Důležitým prvkem cvičení byl příjezd jednotek na místo, rozmístění zásahových vozidel a ustavení výškové techniky.

Cvičení se zúčastnilo necelých 20 hasičů z centrální stanice, která by v případě skutečného požáru přijela na místo jako první. Pokud by skutečně hořelo, zásahu by se účastnila zhruba stovka hasičů.

Obecní dům je památkově chráněnou budovou, dostavěnou v roce 1912, zaujímající prostor na náměstí Republiky s hlavním vstupem mezi ulicemi U Obecního domu a U Prašné brány v Praze 1. Vlastní historický objekt byl v letech 1995 – 1997 rekonstruován.

„U historických budov je požárně bezpečnostní řešení specifické," dodal mluvčí. Nejde v nich například dělat větší stavební zásahy pro zvýšení požární bezpečnosti, ale budova přesto musí splňovat požární normy. Pro hasiče je velmi důležité prostor dobře znát, což je jeden z hlavních účelů podobných taktických cvičení.

Akci hasiči zorganizovali ve spolupráci s vedením Obecního domu. Podobné cvičení se loni v říjnu konalo ve věži Novoměstské radnice, v minulosti pak hasiči trénovali evakuaci a zásah v budově Poslanecké sněmovny.

Celkově se nicméně jedná v případě památek spíše o výjimečné akce u objektů, kde se může shromáždit velké množství lidí. U Obecního domu je to v případě plného obsazení až 2500 osob.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Dnes v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru