dnes
Pátek - polojasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - jasno
32°C
Obecní dům zažil zásah hasičů kvůli požáru na střeše. Naštěstí šlo jen o cvičení
Cvičný zásah hasičů v Obecním domě. Foto: Jan Kostík / HZS Praha

Obecní dům zažil zásah hasičů kvůli požáru na střeše. Naštěstí šlo jen o cvičení

V Obecním domě na Starém Městě včera dopoledne trénovali hasiči z centrální stanice požární zásah. Zhruba 25 mužů s využitím žebříku nacvičovalo postup pro případ požáru strojovny vzduchotechniky na střeše památkově chráněné budovy.

Z důvodu zkratu na motoru došlo k požáru strojovny vzduchotechniky na střeše objektu. Aktivovalo se čidlo a pracovník ostrahy při jeho ověření zjistil hustý kouř vycházející ze strojovny. Následně ohlásil na velín ostrahy rozsah požáru. Požární hlídka zahájila evakuaci zaměstnanců a nájemců z přilehlých prostor po únikových cestách na určené shromaždiště.

„Obecní dům má svoje postupy, které mají nařízené v evakuačním plánu," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči si dále vyzkoušeli součinnost se zaměstnanci a nájemníky domu při objektové evakuaci, včetně spolupráce s požární hlídkou. Během zásahu se prověřilo i odvětrání budovy. Důležitým prvkem cvičení byl příjezd jednotek na místo, rozmístění zásahových vozidel a ustavení výškové techniky.

Cvičení se zúčastnilo necelých 20 hasičů z centrální stanice, která by v případě skutečného požáru přijela na místo jako první. Pokud by skutečně hořelo, zásahu by se účastnila zhruba stovka hasičů.

Obecní dům je památkově chráněnou budovou, dostavěnou v roce 1912, zaujímající prostor na náměstí Republiky s hlavním vstupem mezi ulicemi U Obecního domu a U Prašné brány v Praze 1. Vlastní historický objekt byl v letech 1995 – 1997 rekonstruován.

„U historických budov je požárně bezpečnostní řešení specifické," dodal mluvčí. Nejde v nich například dělat větší stavební zásahy pro zvýšení požární bezpečnosti, ale budova přesto musí splňovat požární normy. Pro hasiče je velmi důležité prostor dobře znát, což je jeden z hlavních účelů podobných taktických cvičení.

Akci hasiči zorganizovali ve spolupráci s vedením Obecního domu. Podobné cvičení se loni v říjnu konalo ve věži Novoměstské radnice, v minulosti pak hasiči trénovali evakuaci a zásah v budově Poslanecké sněmovny.

Celkově se nicméně jedná v případě památek spíše o výjimečné akce u objektů, kde se může shromáždit velké množství lidí. U Obecního domu je to v případě plného obsazení až 2500 osob.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru