Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Obě velká očkovací centra v Praze skončí během září
Velkokapacitní očkovací místo v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě. Foto: archiv MHMP

Obě velká očkovací centra v Praze skončí během září

Po prázdninách přestane v Praze fungovat jak Národní očkovací centrum v O2 universum, tak magistrátem provozované centrum na Vyšehradě. Jak ČTK řekl pražský očkovací koordinátor Martin Ježek, zbylou poptávku by měla zajistit menší centra, z nichž některá jsou nyní uzavřená a znovu se otevřou, a praktičtí lékaři. U těch je podle něj potřeba zajistit, aby jim byla dodávána i vakcína Pfizer/BioNTech, protože například o AstraZeneku nemají příliš zájem.

Podle Ježka je nyní očkovací kapacita v metropoli bez započítání praktických lékařů necelých 20 000 naočkovaných denně. Kapacita očkovacího centra O2 universum by v polovině června měla dosáhnout 7000 dávek denně, Kongresové centrum na Vyšehradě zvládne 1000 lidí denně, což se má v červnu podle dřívějších informací dále navýšit.

Obě velká centra se uzavřou po prázdninách, to v O2 universum má podle informací Ústřední vojenské nemocnice nájem do 12. září. Podle Ježka s uzavření velkého centra počítá i Praha.

„Je předpoklad, že haly se vrátí do normálního režimu a nebude tak široká poptávka, jako bude nyní," řekl. V Kongresovém centru podle něj městu skončí nájem 22. září. Koordinátor dodal, že po prázdninách zřejmě přestanou nabízet očkování pro veřejnost i minimálně některé větší nemocnice stejně, jako to před nedávnem udělali v Motole.

Město před časem uzavřelo některá menší očkovací místa, například to v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech, která je nedaleko národního centra. Po uzavření velkých center se toto místo znovu otevře a spolu s dalšími zajistí pokrytí poptávky.

„Budeme jednat se všemi očkovacími místy o tom, která zůstanou," řekl koordinátor. Dodal, že očkovací místa se již budou vždy nacházet při zdravotnických zařízeních.

Doplnil také, že město již začalo do menších míst dodávat látku Pfizer/BioNTech, což se nyní týká 13 míst a u čtyř se to připravuje. Dalších deset pak využívá Modernu, kterou dříve podle původní strategie města využívala všechna menší centra.

Další očkovací kapacity mají po uzavření velkých center zajistit praktičtí lékaři, podle Ježka by mohli zvládnout naočkovat až 3000 lidí denně. Bude nicméně záležet na tom, kolik jich bude ochotných ve vakcinaci pokračovat i v klidnějším období.

Ježek doplnil, že nyní jich je zapojeno 450 a po prázdninách se dá očekávat, že zpočátku dostane více lidí vakcínu v očkovacích místech, ale poměr se bude postupně přesouvat ve prospěch ordinací praktiků.

K co nejefektivnějšímu přesunu očkování k praktikům je však podle koordinátora potřeba zajistit distribuci vakcín Pfizer/BioNTech, které lékaři často požadují. Naopak nemají zájem o látku AstraZeneca, kterou měli podle původní strategie hlavního města očkovat především.

I když vakcínu Pfize/BioNTech již mohou praktici skladovat oproti předchozím instrukcím až měsíc, je problém právě s distribucí. „Zatím oficiálně se Pfizer do ordinací praktiků nedodává," řekl Ježek a dodal, že stát nyní soutěží distributora. Problémem je podle něj také to, že látka je dodávána v takzvaných platech po 1170 dávkách, což je pro praktiky moc.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru