Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Obdobím výčitek bývají kvůli nemoci blížící se svátky pro zhruba milion lidí v Česku a sto tisíc Pražanů
Smažený kapr je součástí mnoha štedrovečerních menu. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Obdobím výčitek bývají kvůli nemoci blížící se svátky pro zhruba milion lidí v Česku a sto tisíc Pražanů

Už za pět týdnů jsou tu Vánoce. Svátky klidu a pohody. Ale také jídla, přičemž řada lidí se musí s tímto v dnešní době nedílným atributem adventu vyrovnat, pokud do jejich života vstoupila cukrovka. V Česku má tuto nemoc přes milion lidí, z toho je zhruba desetina Pražanů. 

Jak zabránit tomu, aby se Vánoce staly svátky odříkání? Pro začátek je důležité si uvědomit, že cukrovku není nutné vnímat jako omezení. Naopak, hodně toho může naučit a posunout život lepším, zdravějším směrem.

Diabetická strava, kromě toho, že je zdravá a vyvážená a přinese tělu komplexní mix všech důležitých látek, bývá velmi pestrá a v ničem zásadně neomezuje. Jídlo se může stát, bez ohledu na diagnózu, nejlepším lékem i nepřítelem a záleží jen na každém diabetikovi, jakým způsobem se o něm naučí přemýšlet.

Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze.

Kapra se vzdávat nemusíte, ale…

Přestože většina rodin se o Vánocích na klasického smaženého kapra těší stejně jako na dárky či rozsvícený stromeček, existují i velmi chutné varianty nesmažené ryby. Kapra lze upéct třeba v troubě se zeleninou a bramborami. Kdo se nechce smažené klasiky ani bramborového salátu vzdát, může si připravit řízky na kvalitním rostlinném oleji a do bramborového salátu místo majonézy přidat bílý jogurt.

Všudypřítomné mísy s cukrovím jsou o Vánocích asi největším strašákem diabetika. Ovšem ani cukroví není nutné se zcela vzdávat, pokud se věnuje čas výběru kvalitních surovin. Bílou mouku lze nahradit celozrnnou, obsah cukru snížit oproti receptům na třetinu, případně použít umělé sladidlo nebo čerstvé či sušené nepřislazované ovoce.

Tučné polevy a náplně lze nahradit kvalitní čokoládou s vysokým obsahem kakaa a marmeládami bez přidaného cukru. Vhodnou variantou, jak ozvláštnit vánoční menu diabetika, je také nepečené („raw”) cukroví. Díky tomu, že je připravováno za syrova, je hodně syté.

Je potřeba mít stále na paměti, že i hroznový cukr obsažený v ovoci a umělá sladidla ve větším množství mohou uškodit. Je poroto potřeba si hlídat o Vánocích svůj celkový denní přísun sacharidů.Ačkoli alkohol není dle odborníků diabetikům úplně zapovězen, tvrdému alkoholu se vyhněte určitě. Sklenku kvalitního vína či piva pro zvýraznění sváteční atmosféry si dopřejte, jinak ale svůj pitný režim obohacujte spíše neslazenými nealkoholickými nápoji.

Počet diabetiků stále stoupá

Počet diabetiků v České republice setrvale stoupá a dosahuje 9 procent celkové populace, u dalších 2 až 3 procent populace je již diabetes přítomen, ale zůstává nediagnostikován.

Těch, u nichž zůstává diabetes skrytý, bohužel stále přibývá. Pokud se tedy u vás objevilo v poslední době časté močení, neustálý pocit žízně, hubnutí nebo naopak přibírání, je čas zajít k lékaři a ověřit hladinu glykémie.

Mezi méně očividné příznaky patří i poškození nervů (to doprovází diabetes spíše v pozdějších stadiích), tmavší zbarvení zadní strany krku, zhoršené vidění nebo vyšší únava. 


Autor: Lucie Rychlá

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

Včera ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru