Dnes Úterý - skorojasno 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Obdobím výčitek bývají kvůli nemoci blížící se svátky pro zhruba milion lidí v Česku a sto tisíc Pražanů
Smažený kapr je součástí mnoha štedrovečerních menu. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Obdobím výčitek bývají kvůli nemoci blížící se svátky pro zhruba milion lidí v Česku a sto tisíc Pražanů

Už za pět týdnů jsou tu Vánoce. Svátky klidu a pohody. Ale také jídla, přičemž řada lidí se musí s tímto v dnešní době nedílným atributem adventu vyrovnat, pokud do jejich života vstoupila cukrovka. V Česku má tuto nemoc přes milion lidí, z toho je zhruba desetina Pražanů. 

Jak zabránit tomu, aby se Vánoce staly svátky odříkání? Pro začátek je důležité si uvědomit, že cukrovku není nutné vnímat jako omezení. Naopak, hodně toho může naučit a posunout život lepším, zdravějším směrem.

Diabetická strava, kromě toho, že je zdravá a vyvážená a přinese tělu komplexní mix všech důležitých látek, bývá velmi pestrá a v ničem zásadně neomezuje. Jídlo se může stát, bez ohledu na diagnózu, nejlepším lékem i nepřítelem a záleží jen na každém diabetikovi, jakým způsobem se o něm naučí přemýšlet.

Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze.

Kapra se vzdávat nemusíte, ale…

Přestože většina rodin se o Vánocích na klasického smaženého kapra těší stejně jako na dárky či rozsvícený stromeček, existují i velmi chutné varianty nesmažené ryby. Kapra lze upéct třeba v troubě se zeleninou a bramborami. Kdo se nechce smažené klasiky ani bramborového salátu vzdát, může si připravit řízky na kvalitním rostlinném oleji a do bramborového salátu místo majonézy přidat bílý jogurt.

Všudypřítomné mísy s cukrovím jsou o Vánocích asi největším strašákem diabetika. Ovšem ani cukroví není nutné se zcela vzdávat, pokud se věnuje čas výběru kvalitních surovin. Bílou mouku lze nahradit celozrnnou, obsah cukru snížit oproti receptům na třetinu, případně použít umělé sladidlo nebo čerstvé či sušené nepřislazované ovoce.

Tučné polevy a náplně lze nahradit kvalitní čokoládou s vysokým obsahem kakaa a marmeládami bez přidaného cukru. Vhodnou variantou, jak ozvláštnit vánoční menu diabetika, je také nepečené („raw”) cukroví. Díky tomu, že je připravováno za syrova, je hodně syté.

Je potřeba mít stále na paměti, že i hroznový cukr obsažený v ovoci a umělá sladidla ve větším množství mohou uškodit. Je poroto potřeba si hlídat o Vánocích svůj celkový denní přísun sacharidů.Ačkoli alkohol není dle odborníků diabetikům úplně zapovězen, tvrdému alkoholu se vyhněte určitě. Sklenku kvalitního vína či piva pro zvýraznění sváteční atmosféry si dopřejte, jinak ale svůj pitný režim obohacujte spíše neslazenými nealkoholickými nápoji.

Počet diabetiků stále stoupá

Počet diabetiků v České republice setrvale stoupá a dosahuje 9 procent celkové populace, u dalších 2 až 3 procent populace je již diabetes přítomen, ale zůstává nediagnostikován.

Těch, u nichž zůstává diabetes skrytý, bohužel stále přibývá. Pokud se tedy u vás objevilo v poslední době časté močení, neustálý pocit žízně, hubnutí nebo naopak přibírání, je čas zajít k lékaři a ověřit hladinu glykémie.

Mezi méně očividné příznaky patří i poškození nervů (to doprovází diabetes spíše v pozdějších stadiích), tmavší zbarvení zadní strany krku, zhoršené vidění nebo vyšší únava. 


Autor: Lucie Rychlá

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Zelenou polévku vaří Jan Punčochář

29. dubna 2022 v 09:37

Pokud plánujete o víkendu vyrazit na sběr jarních bylin, můžete vedle kopřiv sbírat i populární medvědí česnek. Známý šéfkuchař a také ambasador Veolie Jan Punčochář připravil recept na krémovou polévku z medvědího česneku a špenátu.

Další články
Nahoru