dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Komentáře

Občanský neklid, protože pro utečence by byla na našem území vyšší podpora oproti tomu, co si zde vydělá pracující občan?

Řada zemí Evropské unie se již delší dobu potýká s dopady nekončící vlny příchodů imigrantů ze zemí, kde se i samotná unie angažovala v rozvrácení tamního politického zřízení a otevření tak dveří k občanským válkám.

Dopady rozvratu se objevily poměrně záhy. Do pohybu se daly statisíce nešťastných uprchlíků a ekonomických migrantů. S nimi do Evropy přicházejí i další osoby, často s falešnou identitou, s cílem šířit svou kulturu a postupně zabírat nová území. Spekuluje se také o spících agentech.

Je přirozené, že se místní obyvatelé dotčených evropských států začínají bouřit. Aktivují se i různá proti-migrantská politická hnutí a sílí nacionalismus. A tak se hledá řešení. Bez ohledu na konkrétního pozivatele, bez ohledu na historickou koloniální zodpovědnost, bez ohledu na zodpovědnost za daný stav, bez ohledu na realitu a logiku.

Cílem je rozptýlit imigranty po celém území EU pomoci kvót k přerozdělení. Ale to se zákonitě nelíbí řadě jiných zemí, včetně ČR, která má přijmout přes dva tisíce utečenců. Zatím jsme jich přijali asi 11, a proto je nám vyhrožováno sankcemi…

Říkají, že nejsme solidární, že náš odpor vytváří nedostatek zkušeností atd. Avšak opak je pravdou! Historická paměť nás neopustila. Více jak 150 let ohrožení střední Evropy osmanskou říši v 16. a 17 století zasáhlo i naše území a nezbyly jen písničky.

Od konce 14. století přicházejí na naše území Cikáni, chcete-li Romské etnikum, které se nedokázalo ani po tolika staletích integrovat a po převratu v r. 1989 se ve své většině reálné snahy o jejich integraci zastavily a většina má znaménko „nepřizpůsobivý“.

V 11. až 14. století přicházel na pozvání Přemyslovců na naše území bezpočet germánských kolonistů. Dopady známe. Vedle hospodářského pokroku postupné poněmčování vedoucí k odporu a národnímu obrození. Následoval jejich nesouhlas se vznikem ČSR a nakonec požadavek připojení tzv. Sudet k Říši a poté podpora Protektorátu Čechy a Morava.

Tyto zkušenosti a důsledky druhé světové války vedly k odsunu většiny potomků této a dalších vln kolonizací, potomků, kteří, na rozdíl od Valachů, měli na našem území národnostní a mocenské požadavky. K těmto a dalším zkušenostem vnímáme stálé vážné informace o situaci a negativních poznatcích s řadou imigrantů z okolních zemí.

Hysterie z našeho odmítání přijetí kvót, které jsou i pro KSČM nepřijatelné, vede mezi politiky Evropské komise či členských států EU k rozhořčení a různým konstrukcím. Občané naší vlasti jistě zaznamenali informace o návrhu německého eurokomisaře Günthera Oettingera na harmonizaci sociálních dávek v rámci EU pro uprchlíky a imigranty. Zatím však neexistuje žádný dokument, který by byl podkladem pro legislativní přípravu, ke kterému by bylo potřebné zaujmout stanovisko.

Zamyslím-li se hlouběji nad úvahou či vypuštěným průzkumným balónkem pana eurokomisaře, pak se nestačím divit. Jeho usilovná snaha o vyřešení problému v souvislosti s tím, že utečenci nemají zájem o chudší země a sami s kvótami nesouhlasí, vede k hledání berličky v zavedení jednotné výše sociální podpory pro uprchlíky na celém území unie.

Pokud pan eurokomisař myslí svůj návrh vážně, pak nejspíš neměl k dispozici dostatek informací, aby si udělal alespoň rámcovou představu o tom, jaké mzdy, platy, důchody a sociální dávky pobírají v reálné výši občané ČR ve srovnání například s občany SRN.

Pokud by měli dostat utečenci umístění na našem území násobně vyšší podporu oproti tomu, co si zde vydělá pracující občan, neřku-li pobírá důchodce či klient sociálního systému, pak bych logicky očekával veliký občanský neklid.

Přál bych sice našim občanům před 28 lety slibované průměrné příjmy, jaké mají ve státech EU 15, ale o tom pan eurokomisař ani naše politické elity a zaměstnavatelé nehovoří. Nebo že by v ostatních státech vícerychlostní EU dostávali imigranti stejné dávky a za stejných podmínek jako v ČR?

Miroslav Opálka, poslanec PS PČR (KSČM)

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce. 


Zmlácený Topolánek glosuje Soukupa, ale má jeden zásadní problém s napadáním

17. ledna 2019 v 17:18

„Znáte moje výhrady k současné podobě EU a mlátíte mě za ně zleva, zprava. Ale poslat tam Soukupa? Že to je jen fór?“

Je to memento i pro nás, varuje Kalousek. Podle něj se topí kvůli nezodpovědnosti a hlouposti svých lídrů

17. ledna 2019 v 17:11

Hrdá a silná země. Kdysi imperiální velmoc. V polovině minulého století zachránila demokracii v Evropě. Dnes, oslabená, tápe. Kvůli nepřátelům ne, žádné otevřené nemá. Topí se kvůli nezodpovědnosti a hlouposti svých lídrů. To je memento i pro nás.

Semelová přitvrdila: Vypráskejte tyto falzifikátory a příživníky, obracejí pravdu na lež a hrdiny vydávají za vrahy. Glorifikován je kdejaký darebák a zloděj, zlobí se

17. ledna 2019 ve 13:16

Třicet let posloucháme, že do škol politika nepatří, a třicet let jsme svědky permanentních politických útoků na objektivnost a nestrannost výuky. Literatura, dějepis, respektive společenské vědy vůbec jsou lákavým terčem, na který se zaměřují soudobí političtí kazatelé morálky a jediní pravověrní...

Přes debakl je podle něj předsedou s nejsilnějšími nervy. Uvidíme, jak moc je bude chtít potupit a kam až bruselská věrchuška zajde

15. ledna 2019 v 10:52

Docela korektní popis. T. May je po M. Thatcher přes debakl premiérem s nejsilnějšími nervy. Uvidíme, jak až moc bude chtít EU Brity potupit a kam až věrchuška zajde. Situace je zralá na „zlatý most" nebo personální průlom na lince Merkel x May.

Podle něj úspěšně bojuje proti odporné sexistické disciplíně. Ale ejhle, dosažený stav bude mít háček..

15. ledna 2019 v 10:47

Je vidět, že paní ministryně úspěšně bojuje proti odporné sexistické disciplíně zvané matematika. Bez problémů dosáhne stavu, kdy bude mít každý důchodce nadprůměrný důchod a každý zaměstnanec nadprůměrný plat. Blahopřejeme!

Kampaň ještě ani nezačala a už jsou v sobě… Vostrá se pustila do Štětiny, nejedná s ním v rukavičkách

11. ledna 2019 v 19:20

Evropa společně. Toto je název nového hnutí poslance Evropského parlamentu Jaromíra Štětiny. Tento politický cestovatel nenechá na nikom nit suchou. TOP 09, která jej do současných „výšin" vynesla, se nestačí divit. Společně snad půjde jen s uskupením NATO, jehož cílem není rozhodně mírová...

Nesouhlasíte se mnou? Vyzkoušejte tento zážitek, občas je to jen pro otrlé! Komunista Kohlíček popisuje smrtící koktejl

11. ledna 2019 v 19:02

Návrat k poctivé práci a posílení autority učitele podporované rodiči je velmi naléhavým požadavkem doby. Těm, kteří se mnou nesouhlasí, doporučuji účast na obhajobě bakalářských prací na některé z našich četných vysokých škol nebo náslech při maturitní zkoušce, a to i na „lepších“ středních...

Ptáček: Přijde mi hloupé na jednu stranu bojovat proti státu a na druhou stranu využívat veškeré právní ochrany, kterou mi stát dává

11. ledna 2019 v 09:32

V principu mi to přijde spíš hloupý. Na jednu stranu nerespektovat rozhodnutí Ústavního soudu a bojovat proti státu. A na druhou stranu do poslední kapky využívat veškeré právní ochrany, kterou mi stát dává. Řádně nahlášené shromáždění není možné podle zákona rozpustit. Umí v tom...

Bellu: Starosta Prahy 3 mi přislíbil revokaci usnesení zastupitelstva městské části o podpoře Kliniky

11. ledna 2019 v 09:23

Všichni slušní občané této země se ve čtvrtek v přímém přenosu stali svědky anarchistického fetišismu v podání několika desítek aktivistů v centru Klinika. Je mi upřímně líto všech lidí, kteří platí daně a dodržují zákony této země, neboť situace okolo Kliniky se nedá nazvat jinak nežli...

Pospíšil: Je třeba, aby se vláda distancovala od koncertu italských neofašistů

11. ledna 2019 v 09:18

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyzývá českou vládu, aby se distancovala od koncertu italských neofašistů, který se má uskutečnit 19. ledna v italské Veroně u příležitosti 50. výročí úmrtí Jana Palacha.

Podle něj pak přijde Kubera, řekne, že kecaj oba, ale že se zas tak moc nestalo…

10. ledna 2019 v 18:57

Von lže. Né, von lže. Ale von to dal na fejs! A pak přijde Kubera, řekne, že kecaj oba, ale že se zas tak moc nestalo. Tahle role mu sedí a umí ji. Bylo by to docela zábavné, kdyby…

ODS: Stát chce, aby občané plnili svoje povinnosti včas, sám v tom ale selhává. Navrhujeme fikci souhlasu, která urychlí veškerou výstavbu v ČR

10. ledna 2019 ve 14:06

Stavební řízení v České republice patří k nejdelším na světě, to komplikuje život nejen stavebníkům, ale hlavně lidem, kteří chtějí dosáhnout na vlastní bydlení. Jednou z největších brzd stavebního řízení v ČR jsou pozdě vydaná stanoviska dotčených orgánů. ODS chce takovou praxi změnit, proto...

Starosta Prahy 3 Ptáček ke Klinice: Rozhodnutí soudu je třeba respektovat a objekt bezodkladně opustit

9. ledna 2019 ve 12:10

Na tento čtvrtek je avizováno vyklizení objektu Kliniky (bývalé budovy plicní kliniky v Jeseniově ulici). Ta je již několik let využívána squattery. Jejich činnost jsem sledoval od začátku. S objektem a kolektivem jsem se byl osobně seznámit.

Strana zelených v Praze 3 vyjadřuje podporu Autonomnímu sociálnímu centru Klinika

9. ledna 2019 ve 12:02

Jako Zelení a Zelené z Prahy 3 i jako občané a občanky vyjadřujeme podporu Autonomnímu sociálnímu centru Klinika, a současně nesouhlas s jeho plánovaným vyklizením ze strany Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).  

Miloš Vystrčil: Návrhy MPSV začínají ohrožovat samotné základy prosperující svobodné demokratické společnosti

9. ledna 2019 v 08:28

Návrhy ministryně práce a sociálních věcí začínají ohrožovat samotné základy prosperující svobodné demokratické společnosti, jako jsou například pravidelná poctivá práce, osobní odpovědnost nebo nezastupitelná úloha rodiny.

Další články
Nahoru