dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Občanské sdružení zpochybňuje měření imisí na Spořilově
Kamiony na Spořilově. Foto: Archiv SOS Spořilov

Občanské sdružení zpochybňuje měření imisí na Spořilově

„Měření imisí na Spořilově bylo zadáno Odborem životního prostředí pražského magistrátu. Zjišťovány byly pouze tři vybrané škodliviny : PM10, oxid dusičitý a benzo(a)pyren v červnu, srpnu a listopadu 2013. BaP byl měřen orientačně 4 dny. Imise byly měřeny zřejmě s cílem zachycení co nejmenšího znečištění. Jak lze jinak vysvětlit prý odborníky vybrané měřící místo a pouhé tři termíny měsíčního měření?,“ ptá se Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov.

Měření probíhalo v jednom z nejvýše položených a nejméně osídlených míst Spořilova. Pouze v tomto místě se nachází více než pět metrů vysoká betonová protihluková zeď, která navazuje na protihlukový val u Spořilovské.

Navíc bylo místo měření důsledně ukryto za zdí polikliniky, a to dokonce ve vzdálenosti asi sto metrů od Spořilovské v parčíku se zelení, kam vanou hlavně větry ze zahradní čtvrti Spořilov a málo zatížené Lešanské ulice.

Měřící stanice tak zachycuje přímý vliv znečištění z dopravy na této malé komunikaci a nikoliv tedy z kamiony silně zatížené Spořilovské. Imise ze Spořilovské jsou totiž naprosto převažujícími větry ze západních směrů neseny na opačnou stranu komunikace do sídliště.

Výsledky měření jsou navíc silně ovlivněny i tím, že právě v červnu byly několik týdnů povodně a byl výrazně omezen provoz kamionů v České republice. Po většinu srpna pak byla dlouhotrvající tropická vedra, kdy se teploty pohybovaly okolo 30 stupňů, což mělo také významný dopad na dopravu.

Navíc je obecně známo, že letní měsíce vykazují zpravidla charakteristicky snížené koncentrace některých škodlivin. Listopad byl extrémně teplý a chyběla inverze, kdy jsou zpravidla zachycovány nejvyšší koncentrace škodlivin.

Objektivní měření? Celoroční monitoring

Občanské sdružení SOS Spořilov se proti vybrané lokalitě ohradilo již na počátku měření. Ve směru do sídliště je silné znečištění vzduchu z dopravy ze Spořilovské a Hlavní zachytitelné pouhými lidskými smysly (dráždění očí a dýchacích cest).

Zde také bydlí nejvíce lidí, kteří si stěžují na prašnost a další dráždivé látky v ovzduší z dopravy a mají největší zdravotní komplikace. Tisíce z nich bydlí v těsné blízkosti Spořilovské a nejsou chráněni dokonce žádným opatřením, tedy ani valem, natož pak ještě vysokou betonovou stěnou.

Aby bylo měření imisí na Spořilově skutečně objektivní, musel by probíhat celoroční monitoring širšího spektra imisí, právě z důvodu, aby byly eliminovány výjimečné situace, které nastaly v roce 2013.

Pokud by bylo respektováno právo občanů na zdravé životní prostředí a zdraví, tak by měření probíhala tam, kde je lidem způsobena největší zdravotní újma. Měření imisí na Spořilově tak považujeme za ryze účelová a tedy neobjektivní.

Autorkou textu je RNDr. Jana Růžičková, CSc., místopředsedkyně občanského sdružení SOS Spořilov.
(Texty publikované v rubrice Občanské sdružení nemusí vždy vyjadřovat názory provozovatele tohoto webu. )

V rubrice Aktuální doprava v Praze se řidiči dozví, jaká je aktuální průjezdnost Prahou, zda si někde nemají dát pozor na omezení v souvislosti s dopravní nehodou, ale také dostanou informace o volné kapacitě na odstavných parkovištích P+R. 
   


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru