dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Občanské sdružení spustilo projekt sdílení růžových kol, která lze nechávat (téměř) kdekoli
Sdílená kola jsou růžová. Foto: Facebook Rekola

Občanské sdružení spustilo projekt sdílení růžových kol, která lze nechávat (téměř) kdekoli

Občanské sdružení Rekola dnes spustilo v Praze do plného provozu sdílení kol, takzvaný bikesharing. Růžově natřená kola najdou zájemci po celé Praze, stačí se na internetu zaregistrovat a zaplatit roční správní poplatek 1000 korun. Projekt včetně zkušební fáze připravovalo sdružení zhruba rok a půl.

Nyní mají zaregistrováno na 180 uživatelů a v ulicích je již 35 kol. „Život je moc krátký na to, abychom jej trávili v dopravních zácpách," vysvětlil koordinátor akce Vítek Ježek, proč se do projektu pustili.

Půjčování kol funguje na jednoduchém principu, kdy se zájemci zaregistrují na webu www.rekola.cz a zaplatí poplatek. Poté, když budou potřebovat kolo, mohou si pomocí chytrých telefonů najít, kde jsou přivázána.

Jakmile registrovaný účatník projektu ke kolu přijde, zadá do chytrého telefonu kód, který na sobě má kolo napsáno, a následně mu přijde číselný kód k zámku. Jakmile jej někde uváže, opět v telefonu uvede, kde kolo je.

Výhodou podle organizátorů oproti klasickému bikesharingu, který používá pevná stanoviště s koly, je, že lidé si vlastně kola po Praze rozmístí tam, kde je nejčastěji využívají a nemusí je nechávat na přesně daném místě. Zakázáno je pouze přivazovat kola k dopravním značkám a na některých vybraných místech, uvedli organizátoři.

Celkem by do ulic chtěli rozmístit zhruba stovku kol. Nyní se jich v ulicích pohybuje 35, dalších 20 leží připravených ve skladu a asi 30 kol ještě musí projít servisem. „Nasazovat je budeme podle potřeby, aby byla všechna využívána a nestála na místě," řekl Ježek.

Kola získávali od lidí, kteří se jich chtěli zbavit, poté je opravili. Pokud jim někdo chce nepotřebné kolo dát, stačí organizátory kontaktovat přes internet.

Čtěte také o magistrátním projektu bikesharingu: Praha rozjíždí projekt bikesharingu, v půjčovně by mohlo být celkem 1000 veřejných jízdních kol 

Carsharing v Praze: V Praze rozjela první firma sdílení aut. Hodina pronájmu začne na padesáti korunách 


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Další články
Nahoru