Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Občanské kandidátky 8žije a Praha Sobě půjdou do voleb v roce 2022 společně
Komunální volby se budou konat příští rok v říjnu. Ilustrační foto: archiv

Občanské kandidátky 8žije a Praha Sobě půjdou do voleb v roce 2022 společně

Dvě občanské kandidátky, „osmičková“ 8žije a celopražská Praha Sobě, spojují síly pro obecní volby na podzim 2022. Ambicí je uspět a jít do čela radnice Prahy 8, kde nyní vládne menšinová koalice ODS, TOP 09 a STAN spolu s Patrioty pro Prahu 8. Z opozice tuto koalici podporuje hnutí ANO. O novém spojenectví informovaly kandidátky ve společné tiskové zprávě.

„Praze 8 se tak po třiceti letech stagnace a vlády stále stejných tváří otevírá naděje na změnu. Zároveň bude mít Praha 8 díky tomuto spojení šanci získat ve volbách 2022 svého zástupce v zastupitelstvu hlavního města,“ je uvedeno ve zprávě médiím. 

„Jsme stejná krevní skupina: dvě kandidátky založené na podpoře sousedů prostřednictvím jejich podpisů,“ říká lídr Prahy Sobě Jan Čižinský, starosta Prahy 7. „Zastupitelé 8žije odvádějí výbornou práci, dlouhodobě se dívají tamním tradičním politikům pod prsty, ať už na Osmičce vládnou ODS, ANO, nebo obě strany společně. Máme z toho radost. Konečně reálná šance na změnu v Praze 8," dodává. 

„Praha Sobě přinesla do pražské politiky kompetenci. Jeden příklad za všechny je Pavel Vyhnánek, který dal do pořádku nejprve hospodaření Prahy 7 a teď i hlavního města,“ říká lídr 8žije Tomáš Němeček, dlouholetý novinář a dnes právník. 

Pavel Vyhnánek je pražským radním odpovědným za oblast financí a rozpočtu. Do jeho kompetencí patří také správa městského majetku v Pražské tržnici a na Výstavišti Praha.

„Praha 7 uhlídala stavbu své radnice, opravuje obecní byty a staví novou školu. To všechno potřebujeme i na Osmičce,“ dodává Němeček. Do zastupitelstva městské části Praha 8 budou oba subjekty kandidovat pod názvem 8žije a Praha Sobě. 

8žije vznikla jako nezávislá iniciativa občanů pro obecní volby v roce 2018. V nich skončila na třetím místě se ziskem 8 mandátů z celkového počtu 45 zastupitelů Prahy 8. Cílem sdružení je, aby Praha 8 byla vedena racionálně, k občanům vstřícně a aby rozhodnutí byla podložena informacemi. Sdružení založilo fond na podporu sociálně slabých rodin, do nějž jeho zastupitelé odvádějí část svých odměn. 

Praha Sobě navázala na úspěch občanské kandidátky Praha 7 Sobě, která v této městské části vyhrála volby v roce 2014 i díky petici proti výstavbě předražené radnice. Pod vedením učitele Jana Čižinského se nezávislé sdružení zapojilo i do magistrátních voleb v roce 2018. Získalo třetí nejvyšší počet hlasů a je v koalici s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 + STAN).


Autor: puc

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru