Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 4°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Občanské kandidátky 8žije a Praha Sobě půjdou do voleb v roce 2022 společně
Komunální volby se budou konat příští rok v říjnu. Ilustrační foto: archiv

Občanské kandidátky 8žije a Praha Sobě půjdou do voleb v roce 2022 společně

Dvě občanské kandidátky, „osmičková“ 8žije a celopražská Praha Sobě, spojují síly pro obecní volby na podzim 2022. Ambicí je uspět a jít do čela radnice Prahy 8, kde nyní vládne menšinová koalice ODS, TOP 09 a STAN spolu s Patrioty pro Prahu 8. Z opozice tuto koalici podporuje hnutí ANO. O novém spojenectví informovaly kandidátky ve společné tiskové zprávě.

„Praze 8 se tak po třiceti letech stagnace a vlády stále stejných tváří otevírá naděje na změnu. Zároveň bude mít Praha 8 díky tomuto spojení šanci získat ve volbách 2022 svého zástupce v zastupitelstvu hlavního města,“ je uvedeno ve zprávě médiím. 

„Jsme stejná krevní skupina: dvě kandidátky založené na podpoře sousedů prostřednictvím jejich podpisů,“ říká lídr Prahy Sobě Jan Čižinský, starosta Prahy 7. „Zastupitelé 8žije odvádějí výbornou práci, dlouhodobě se dívají tamním tradičním politikům pod prsty, ať už na Osmičce vládnou ODS, ANO, nebo obě strany společně. Máme z toho radost. Konečně reálná šance na změnu v Praze 8," dodává. 

„Praha Sobě přinesla do pražské politiky kompetenci. Jeden příklad za všechny je Pavel Vyhnánek, který dal do pořádku nejprve hospodaření Prahy 7 a teď i hlavního města,“ říká lídr 8žije Tomáš Němeček, dlouholetý novinář a dnes právník. 

Pavel Vyhnánek je pražským radním odpovědným za oblast financí a rozpočtu. Do jeho kompetencí patří také správa městského majetku v Pražské tržnici a na Výstavišti Praha.

„Praha 7 uhlídala stavbu své radnice, opravuje obecní byty a staví novou školu. To všechno potřebujeme i na Osmičce,“ dodává Němeček. Do zastupitelstva městské části Praha 8 budou oba subjekty kandidovat pod názvem 8žije a Praha Sobě. 

8žije vznikla jako nezávislá iniciativa občanů pro obecní volby v roce 2018. V nich skončila na třetím místě se ziskem 8 mandátů z celkového počtu 45 zastupitelů Prahy 8. Cílem sdružení je, aby Praha 8 byla vedena racionálně, k občanům vstřícně a aby rozhodnutí byla podložena informacemi. Sdružení založilo fond na podporu sociálně slabých rodin, do nějž jeho zastupitelé odvádějí část svých odměn. 

Praha Sobě navázala na úspěch občanské kandidátky Praha 7 Sobě, která v této městské části vyhrála volby v roce 2014 i díky petici proti výstavbě předražené radnice. Pod vedením učitele Jana Čižinského se nezávislé sdružení zapojilo i do magistrátních voleb v roce 2018. Získalo třetí nejvyšší počet hlasů a je v koalici s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 + STAN).


Autor: puc

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru