dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražská politika

Občanské iniciativy vyzvaly starostu Prahy 6, aby jednal se Stranou zelených o návratu do koalice

Občanské iniciativy a spolky zveřejnily společnou odpověď na dopis starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře o důvodech rozpadu radniční koalice. Občané starostův dopis hodnotí jako nepřesvědčivý a žádají, aby se strany dohodly na pokračování koalice ve stávajícím složení. 

„Vedle obecných proklamací předkládáte marginální argumenty, jako jsou nedostatky v komunikaci a rozdílné názory na řešení technických věcí typu zda stříkat na chodníky karcinogenní herbicidy a jak často sekat trávníky. Takové důvody by měly vést spíše k dohadovacímu řízení, které by se snažilo poměry v koalici ozdravit, než k okamžité výpovědi koaliční smlouvy,“ uvádí se v odpovědi občanské iniciativy starostovi.

Občanské iniciativy starostu ve své odpovědi vyzývají, aby se Stranou zelených dále jednal a „dal tak obyvatelům Prahy 6 signál, že samospráva městské části umí své vnitřní spory řešit s noblesou a politickou kulturou odpovídající kulturní úrovni svých voličů.“

V odpovědi na starostův dopis dále občanské iniciativy vyjadřují obavu, že rychlý vyhazov Strany zelených z koalice ve skutečnosti má jiné, neřečené důvody. K dopisu připojují analýzu koaličního hlasování, ze které vyplývá, že zelení se od zbytku koalice odchýlili jen v hlasování o developerských projektech a při jmenování úředníka zodpovědného za správu majetku městské části.

Občanské iniciativy dále vyjadřují obavy z možných personálních změn v komisích Rady městské části, které by v důsledku snížily otevřenost radnice a možnost participace veřejnosti na rozhodování. 

Proto v závěru svého stanoviska signatáři navrhují některá konkrétní opatření. Jde zejména o pravidla pro zveřejňování a projednávání větších investic, zakázek a schvalování developerských projektů. Připomínají, že účast občanů a jejich spolků na radničním provozu přináší do rozhodování radnice značný protikorupční efekt.

Dopis starostovi Kolářovi podepsala tato sdružení: Bubenečská Beseda r. s., Libocké občanské sdružení, Občané proti hluku a emisím, Občanská iniciativa Sedlec, Občanské sdružení Bubeneč, Občanské sdružení  Dědina, Občanské sdružení Tilia Thákurova, Petiční výbor Za záchranu parku Generála Lazaro Cardenase, Praha 6 ztrácí tvář, Sdružení Tejnka, Spolek Pro Břevnov, Spolek Pod Bořislavkou, Spolek pro Divokou Šárku, Spolek Via Praha 6, Talichova z.s.,Zelený Břevnov o.s.


Další články
Nahoru