dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Občanská sdružení: Víkendové pobyty Centra pro náhradní rodinnou péči
Na víkendových pobytech se setkávají náhradní rodiny. Foto: archiv

Občanská sdružení: Víkendové pobyty Centra pro náhradní rodinnou péči

Jednou z nejefektivnějších forem práce Centra pro náhradní rodinnou péči s náhradními rodinami jsou víkendové pobyty. Ty umožňují intenzivní práci, při které je možné pozorovat vzájemné interakce mezi jednotlivými členy rodiny najít si cestu k dětem a porozumět jejich chování.

„Víkendové pobyty představují bezpečný prostor pro setkávání náhradních rodin. Rodiče i děti mají možnost vzájemného sdílení zkušeností, radostí i starostí. Rodiny mají řadu společného, navzájem si rozumějí, a tak zde dochází i k přirozenému navázání přátelství.

Dalším cílem pobytů je vzdělávání rodičů formou seminářů na téma výchovy dětí, specifik náhradní rodinné péče, partnerských vztahů apod.,“ říká Petr Veselý, dlouholetý dobrovolník centra a vedoucí střediska údržby Pražských vodovodů a kanalizací, a.s.

Podpora pěstounských rodin

Centrum pro náhradní rodinnou péči, o.s. http://www.cpnrp.cz/ se věnuje podpoře pěstounských a osvojitelských rodin v Ústeckém kraji. Během 7 let své existence vytvořilo celý komplex podpůrných služeb, které se vzájemně doplňují a zaměřují se na všechny členy rodiny: na podporu a rozvoj dítěte, na podporu a vzdělávání rodičů a na podporu rodiny jako celku.

Od března 2013 je také organizací pověřenou k uzavírání Dohod o výkonu pěstounské péče v rámci novely zákona č.359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Naším cílem je doprovázet náhradní rodiny od přijetí dítěte až do jeho dospělosti. Pomoci jim přijmout a zvládnout specifika náhradního rodičovství, být jim oporou v obtížných a krizových situacích, umožnit jim sdílení s dalšími rodinami.

Víkendové pobyty jsou pro rodiny důležité

Každý rok v květnu pořádá centrum ve Sloupu v Čechách víkendový pobyt. Poslední dva ročníky se konaly za podpory Nadačního fondu Veolia. „Paradoxně právě teď, po schválení novely Zákona o sociálně právní ochraně dětí, která má výrazně podpořit náhradní rodinnou péči, se naše organizace potýká s největšími finančními problémy od svého založení. Ještě v dubnu jsme nevěděli, zda budeme moci pobyt vůbec zrealizovat.

O to větší radost jsme měli ze získání MiNiGRANTU® VEOLIA a z toho, že se vše podařilo. Zúčastněné rodiny nás opět ujišťovaly, jak jsou pro ně tyto akce důležité a jak velkou podporou jsou i pro jejich děti. Pro rodiče jsme letos připravili vzdělávací seminář na téma dospívání dětí a řešení konfliktů v tomto nelehkém období jejich vývoje. Z rozhovorů s rodiči vyplynuly i podněty pro další práci s náhradními rodinami, např. nápad uspořádat víkendový pobyt pro dospívající děti nebo poskytovat podporu rodinám při jednání s pedagogy,“ sděluje svou aktuální zkušenost Margita Šantavá, vedoucí poradny Centra pro náhradní rodinnou péči, o.s.

Program do každého počasí

Pro děti přichystali pedagogičtí pracovníci vlastní program. I přes nezvykle chladné počasí se jim podařilo zvládnout s nimi řadu aktivit v přírodě. Petr Veselý, který vymýšlí, připravuje a organizuje programy pro děti, k tomu dodává: „Děti si mohly např. vyzkoušet, jak se žilo poustevníkovi v jeskyni v pískovcové skále, zdolaly několik rozhleden, otestovaly si svoji odvahu a zručnost v lanovém parku, střílely z luku, kuše i vzduchovek. Menší děti si vybily přebytek energie na trampolínách a večer si ještě užily hledání pokladu Doufáme, že v tradici víkendových pobytů budeme moci pokračovat.“

Autor: Petr Veselý, dobrovolník centra


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru