dnes
Čtvrtek - oblacno
26°C
zítra
Pátek - bourky
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
24°C
Občané Zbraslavi rozhodli o participativním rozpočtu. Chtějí hřiště, meteostanici i kompostér
V rámci participativního rozpočtu pro rok 2017 bylo vybudováno venkovní workoutové hřiště. Foto: mc-zbraslav.cz

Občané Zbraslavi rozhodli o participativním rozpočtu. Chtějí hřiště, meteostanici i kompostér

Hlasování v rámci participativního rozpočtu se na Zbraslavi zúčastnilo 762 obyvatel, uspělo šest z osmi navržených projektů. Zvítězil projekt dětského hřiště pro Baně s 428 hlasy. Celkové náklady za šest projektů vybraných občany k realizaci dosáhnou 786 000 korun. 

„Princip participativního rozpočtu je velmi jednoduchý. Město ze svého rozpočtu vyčlení určité prostředky a nechá občany přicházet se svými návrhy. Ti pak ve veřejném hlasování sami rozhodnou, které návrhy mají být zrealizovány. Na městské části je, aby vítězné návrhy realizovala ve stanoveném termínu,“ uvedl místostarosta Filip Gaspar (100pro Zbraslav).

Poblíž „oválu“ ve Slunečním parku se tak do konce roku objeví trampolína do země a také komunitní kompostér pro obyvatele přilehlých bytových domů. U budovy Klubu aktivního stáří bude instalována veřejná meteostanice. V Lahovičkách se dočkají nového autobusového přístřešku a sportovní hřiště na Baních, jehož součástí se stane právě nové dětské hřiště dle vítězného návrhu, bude kompletně oploceno.

Hlasující disponovali také jedním záporným hlasem a u dvou návrhů tyto minusové hlasy převážily. Projekt jazzového koncertu pro děti a projekt kroužku bruslení pro děti z MŠ tak realizovány nebudou.

Městská část vyčlenila peníze na projekty místních již potřetí. Participativní rozpočet odstartoval v roce 2016, kdy bylo podáno devatenáct nápadů, ale pouze sedm jich splnilo pravidla. Nakonec se do rozpočtu vešly čtyři projekty s nejvyšším počtem hlasů. Loni se sešlo patnáct návrhů, do hlasování jich postoupilo třináct a do rozpočtu se nakonec vešlo pět projektů, o nichž rozhodnulo 1550 hlasujících.

„Projekt zbraslavského participativního rozpočtu veřejnost zajímá, za to jsem velmi ráda a vážím si každého podaného návrhu i odevzdaného hlasu. Participativní rozpočet má pro naši městskou část dva přínosy. Tou první je přímá možnost pro obyvatele změnit své okolí, tou druhou je otevřený dialog mezi radnicí a občany o jejich potřebách a názorech,“ říká starostka Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav). 

Z celkového počtu 762 hlasujících bylo 61 procent žen, nejvíce hlasujících bylo ve věku od 30 do 50 let.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Další články
Nahoru