dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
30°C
Občané Zbraslavi rozhodli o participativním rozpočtu. Chtějí hřiště, meteostanici i kompostér
V rámci participativního rozpočtu pro rok 2017 bylo vybudováno venkovní workoutové hřiště. Foto: mc-zbraslav.cz

Občané Zbraslavi rozhodli o participativním rozpočtu. Chtějí hřiště, meteostanici i kompostér

Hlasování v rámci participativního rozpočtu se na Zbraslavi zúčastnilo 762 obyvatel, uspělo šest z osmi navržených projektů. Zvítězil projekt dětského hřiště pro Baně s 428 hlasy. Celkové náklady za šest projektů vybraných občany k realizaci dosáhnou 786 000 korun. 

„Princip participativního rozpočtu je velmi jednoduchý. Město ze svého rozpočtu vyčlení určité prostředky a nechá občany přicházet se svými návrhy. Ti pak ve veřejném hlasování sami rozhodnou, které návrhy mají být zrealizovány. Na městské části je, aby vítězné návrhy realizovala ve stanoveném termínu,“ uvedl místostarosta Filip Gaspar (100pro Zbraslav).

Poblíž „oválu“ ve Slunečním parku se tak do konce roku objeví trampolína do země a také komunitní kompostér pro obyvatele přilehlých bytových domů. U budovy Klubu aktivního stáří bude instalována veřejná meteostanice. V Lahovičkách se dočkají nového autobusového přístřešku a sportovní hřiště na Baních, jehož součástí se stane právě nové dětské hřiště dle vítězného návrhu, bude kompletně oploceno.

Hlasující disponovali také jedním záporným hlasem a u dvou návrhů tyto minusové hlasy převážily. Projekt jazzového koncertu pro děti a projekt kroužku bruslení pro děti z MŠ tak realizovány nebudou.

Městská část vyčlenila peníze na projekty místních již potřetí. Participativní rozpočet odstartoval v roce 2016, kdy bylo podáno devatenáct nápadů, ale pouze sedm jich splnilo pravidla. Nakonec se do rozpočtu vešly čtyři projekty s nejvyšším počtem hlasů. Loni se sešlo patnáct návrhů, do hlasování jich postoupilo třináct a do rozpočtu se nakonec vešlo pět projektů, o nichž rozhodnulo 1550 hlasujících.

„Projekt zbraslavského participativního rozpočtu veřejnost zajímá, za to jsem velmi ráda a vážím si každého podaného návrhu i odevzdaného hlasu. Participativní rozpočet má pro naši městskou část dva přínosy. Tou první je přímá možnost pro obyvatele změnit své okolí, tou druhou je otevřený dialog mezi radnicí a občany o jejich potřebách a názorech,“ říká starostka Zuzana Vejvodová (100pro Zbraslav). 

Z celkového počtu 762 hlasujících bylo 61 procent žen, nejvíce hlasujících bylo ve věku od 30 do 50 let.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru