dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Občané Spořilova poslali primátorovi otevřený dopis kvůli extrémní kamionové dopravě

Občané Spořilova poslali primátorovi otevřený dopis kvůli extrémní kamionové dopravě

Otevřený dopis ohledně „tři roky protiprávně přetrvávající extrémní tranzitní kamionové dopravy na Spořilově“ poslalo občanské sdružení SOS Spořilov. „Již je tomu tři roky, kdy centrem hustě obydleného spořilovského sídliště prochází Pražský okruh a jsou zde vysoce překračovány jak emisní, tak hlukové normy. Přestože lidem na Spořilově jde o život, stále nepřichází adekvátní řešení,“ je uvedeno v dopise. 

„Po změně ve vedení magistrátu HMP jsme oslovili nového primátora a zastupitele, odpovědné za pražskou dopravu, s žádostí o regulaci kolon kamionů na Spořilovské ulici a nutném kropení ulic. Přestože Prahu postihla extrémní vedra, trvající dokonce 21 dní, na Spořilově se nekropilo. Přitom je koncentrace nanočástic produkovaných kamiony ve Spořilovském kopci 1000krát vyšší než na dálnici,“ píše se v dopise, který má redakce serveru Pražský patriot k dispozici.

Navíc byly od konce června dokonce do této oblasti „necitlivě a zcela zbytečně navedeny kloubové autobusy, pro údajně nutné posílení přepravní kapacity v oblasti Budějovická-Smíchovské nádraží, které ještě více zhoršují emisní a hlukovou situaci a navíc snižují bezpečnost dopravy,“ uvádí sdružení SOS Spořilov.  

Chybějící protihlukové stěny

„Z tisku se dozvídáme, že magistrát plánuje investovat další 2 miliardy korun na dopravu. Domníváme se, že prioritou by měla být ochrana zdraví a tedy okamžité odvedení poloviny kamionů z centra Spořilova, realizace protihlukových opatření a těžké zastřešení Spořilovské spojky, s parkovou úpravou na povrchu. Protihlukové stěny chybí na mnoha místech na Spořilově, a to hlavně v dolní a horní části Spořilovské a na Spořilovském plácku,“ upozorňuje sdružení.

„Přes všechny sliby, že právě tyto stěny jsou již celý rok plánovány, nemáme žádnou informaci o jejich realizaci či přípravě. Také nemáme žádné informace, jaké kroky jsou nyní podnikány ke zcela nutnému urychlenému celkovému omezení celoevropské těžké tranzitní dopravy v Praze, které vyplynulo z  usnesení  zastupitelstva loni v březnu," píše se v dopise.

„Co jste pro nás – občany Spořilova a Pražany – za celé tři roky, co zde trvá protiprávní situace a je ohrožováno veřejné zdraví, zásadního udělali? Přistupte již konečně v otázce Spořilova k okamžitým činům, pouhá slova nám nepomohou,“ vzkazují v úplném závěru otevřeného dopisu jeho pisatelé primátorovi, radním i zastupitelům. 

Celé znění otevřeného dopisu si můžete přečíst v rubrice Občanská sdružení.


Další články
Nahoru