dnes
Úterý - jasno
19°C
zítra
Středa - obcasny-dest
24°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Občané Prahy 10 odevzdali sedm desítek návrhů na vylepšení veřejných míst
Ilustrační foto: archiv

Občané Prahy 10 odevzdali sedm desítek návrhů na vylepšení veřejných míst

V probíhajícím druhém ročníku projektu Moje stopa, ve kterém mohou občané Praha 10 rozhodovat o využití pěti milionů korun z rozpočtu městské části, bylo poslední listopadový den ukončeno přijímání návrhů. Lidé jich odevzdali téměř sedmdesát, zhruba třetina byla vyřazena.

Seznam je velice pestrý. Obsahuje například návrh na vybudování přechodů pro chodce, fitness parku, stezky pro chůzi naboso, instalaci šachových stolků na veřejně přístupném místě, rekonstrukci hřiště, vytvoření sadu, likvidaci skládky, instalaci solární lavičky, pítek, podzemních kontejnerů, vytvoření komunitní zahrady, renovaci schodiště, či například vznik piknikové plácku.

„Občané odevzdali celkem 67 návrhů. Šest navrhovatelů se účastnilo už loni, letos se buď přihlásili opět s návrhem, který měli přihlášený loni, nebo přišli s úplně novým,“ upřesnil uvolněný radní Bohumil Zoufalík (NPP10-HZLD), do jehož kompetencí patří kromě územního rozvoj, sportu a volného času i participativní rozpočet.

Prozatím bylo vyřazeno 24 námětů. Většinou to bylo z toho důvodu, že se týkaly majetku třetích osob, nebo byl pozemek zatížen nějakým majetkoprávním vztahem. Vyřazeny byly i náměty, které se týkaly oprav chodníků (bylo přeřazeny do tzv. Chodníkového programu) a ty, které souvisely s parkem Solidarita. „Tam totiž už probíhá komplexní proměna, a to také se zapojením veřejnosti,“ řekl radní.

Celková hodnota odevzdaných projektů byla loni přes 21 milionů. Letošní hodnota ještě není známa, údaj bude znám až po technické analýze.

Aktivní školáci

Do letošního ročníku Moje stopa se aktivně zapojily i děti za základních škol. Přišlo od nich celkem 12 návrhů. Velmi aktivní byla ZŠ Jakutská, která odevzdala 10 návrhů. Zbylé dva přišly ze ZŠ Karla Čapka.

Ze škol přišlo 12 návrhů, 2 ze ZŠ K. Čapka a 10 ze ZŠ Jakutská. Kolik jich bude realizovatelných nelze teď určit. Ve většině se návrhy týkají dětských hřišť a ploch k trávení volného času. Výjimkou „dětských návrhů“ jsou dva. Jeden řeší zvýšení bezpečnosti na přechodu pro chodce na křižovatce Bělocerkevské a 28. pluku, druhý navrhuje opravu zastávky MHD v ul. Ke Strašnické.

V průběhu prosince a ledna proběhne 2. kolo technické analýzy, v únoru budou mít navrhovatelé možnost dopilovat své návrhy v souladu s výsledky technické analýzy.

Hlasování v březnu

Následně budou hlasovatelné návrhy představeny veřejnosti, přičemž opět proběhnou čtyři veřejná prezentační setkání a v první polovině začne hlasování.

Probíhat bude pouze elektronicky na webu www.moje-stopa.cz. Radnice Prahy 10 opět využije hlasovací aplikaci společnosti Demokracie 2.1, v níž budou mít hlasující možnost využít několik hlasů pozitivních a několik negativních. 

Seznam hlasovatelných návrhů bude prezentován na oficiálním webu městské části, facebooku a na informačních letácích. „Letos chceme vyzkoušet novinku. Umístit informační cedule na místech, kterých se budou návrhy týkat,“ sdělil radní Bohumil Zoufalík.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

Včera v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

Včera v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru