Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Občané Prahy 1 navrhnou radnici, za co má utratit 4,5 milionu korun
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Občané Prahy 1 navrhnou radnici, za co má utratit 4,5 milionu korun

Zastupitelé Prahy 1 nedávno na svém březnovém zasedání schválili participativní rozpočet první městské části ve výši 4,5 milionu korun a školní participativní rozpočet ve výši 500 tisíc korun.

„Znamená to naprostý průlom v komunální politice Prahy 1 – sami občané budou moci předložit projekty a hlasovat, který z předložených návrhů získá finanční podporu Prahy 1. Stejně tak se budou moci zapojit i žáci základních škol, kteří tak budou mít příležitost přispět k rozvoji městské části a své školy, procvičí si komunikační dovednosti i hospodaření s penězi,“ vysvětlil předkladatel návrhů na oba participativní rozpočty zastupitel a předseda Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a pro dotační programy Martin Motl (za Rezidenti 1).

Prostřednictvím participativního rozpočtu první městské části budou občané rozhodovat o využití určené částky na konkrétní akce, které přispějí ke zkvalitnění života obyvatel.

Na základě výzvy budou moci předkládat projekty, které by chtěli realizovat. Občané budou také o navržených projektech hlasovat a rozhodovat tak o jejich finanční podpoře úřadem první městské části.

Částka půl milionu korun, určená pro školní participativní rozpočet, bude rovnoměrně rozdělena mezi pět základních škol zřizovaných Prahou 1. V každé škole budou zřízeny dvě pozice koordinátorů školního participativního rozpočtu, kteří budou s dětmi připravovat projekty, pomáhat jim s jejich prezentací a také se školním hlasováním o jednotlivých projektech. Žáci základních škol tak budou sami rozhodovat, jak využijí určené finanční prostředky.

„Mám obrovskou radost, že se po letech diskuzí podařilo konečně participativní rozpočet této koalici prosadit a těším se na podněty občanů i žáků,“ dodal Motl.


Autor: red

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru