Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Občané Prahy 1 budou na podzim poprvé přihlašovat projekty do participativního rozpočtu
Občané mohou navrhovat třeba i zlepšení nabídky vyžití pro malé děti. Ilustračné foto: archiv

Občané Prahy 1 budou na podzim poprvé přihlašovat projekty do participativního rozpočtu

Zastupitelstvo Prahy 1 schválilo v březnu historicky vůbec první občanský participativní rozpočet první městské části „Plánuj na jedničku“ ve výši 4,5 milionu korun a školní participativní rozpočet ve výši 500 tisíc korun. V současné době vrcholí práce na přípravě výzvy, na základě které budou moci obyvatelé od září do října přihlašovat své projekty.

„Znamená to naprostý průlom v komunální politice Prahy 1. Sami občané budou moci předložit projekty a hlasovat o tom, který z nich získá finanční podporu. Stejně tak se budou moci zapojit i studující základních škol, kteří budou primárně rozvíjet školu, procvičí si komunikační dovednosti i hospodaření s penězi,“ vysvětlil Martin Motl (Rezidenti 1), iniciátor obou participativních rozpočtů a předseda Výboru pro participaci a participativní rozpočet.

Žáci a žákyně základních škol budou mít možnost během školního roku navrhnout svůj projekt, prezentovat jej a hlasovat o tom, který projekt se bude během jarních měsíců realizovat.

Jednou z podmínek je povinnost doložit souhlas alespoň pěti jeho místních podporovatelů. „Každý projekt řádně podaný v termínu se bude posuzovat z hlediska formálních náležitostí specifikovaných ve formuláři, dále podle jeho proveditelnosti a přínosu pro městskou část,“ upozornil Jan Rachunek, který byl v květnu vybrán za koordinátora participativních rozpočtů.

Právě opožděná volba koordinátora zapříčinila zdržení realizace participativních rozpočtů. Za posouzení projektů bude odpovědná pracovní skupina jmenovaná Radou MČ Praha 1. Tvořit ji budou vedoucí odborů a oddělení radnice. Přípravu a koordinaci procesu participativního rozpočtu bude mít v péči jeho koordinátor. Ten bude také lidem předkládajícím projekty pomáhat při jejich přípravě a poté je i dozorovat.

„Obyvatelstvo Prahy 1 bude mít možnost hlasovat o všech návrzích, které splní stanovené podmínky a budou proveditelné. Hlasování bude dvoukolové a mělo by proběhnout na začátku příštího roku,“ dodal Rachunek.

První kolo bude během veřejné prezentace projektů, druhé pak online. Vedení městské části by mělo o přidělení peněz nejúspěšnějším projektům rozhodovat příští rok v únoru.

První informační setkání k particitivnímu rozpočtu proběhne 24. července od 17 hodin v Centru participace na adrese v Dušní ulici 7/13. Lidé se dozví, jaké projekty mohou podávat a co je k tomu třeba doložit.

Autorem textu je Milan Hulínský, redakčně kráceno


Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru