Dnes Čtvrtek - skorojasno 6°C
Zítra Pátek - oblacno 3°C
Čtvrtek 22. 4. 2021
Svátek má Evženie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Klášterní zahrady se po desítkách let dočkají obnovy
Pohled od brány v ulici Pod Slovany do areálu obnovovaných zahrad. Foto(3x): Jan Puci

Klášterní zahrady se po desítkách let dočkají obnovy

V jižní části areálu kláštera Emauzy v Praze 2 probíhá od roku 2018 obnova zaniklých zahrad, na kterých v uplynulých letech stály tenisové kurty a v sousedství za první republiky fungovala městská věznice. Areál měl být dokončen loni, práce však ještě nejsou u konce. Snad se to podaří letos.

Zahrada benediktinského kláštera se rozkládá mezi ulicemi Pod Slovany, Vyšehradská a Trojická v Praze 2, rázovité čtvrti Podskalí. Klášter založil Karel IV. v roce 1347.

fispanka-2

Na svazích rostou stromy, dříve to byla vinná réva

Od počátku existence kláštera byla na ploše u jižních svahů areálu zahrada. Pěstovala se v ní nejen zelenina, ale i květiny a byliny, rostly zde i ovocné stromy. Na svazích se dařilo vinné révě. Stejně jako dnes zde už tehdy stála několikametrová zeď, díky které do zahrady vidí jen lidé z vrchních pater okolních domů.

Na západním svahu u zahrady v letech 1862 až 1933 fungoval Zaopatřovací ústav města Prahy. Byla to městská věznice, které se neřeklo jinak než Fišpanka. Toto jméno zdědila po své předchůdkyni, továrně na úpravu rybích kostic, německy zvaných Fischbein.

V pavlačovém domě, který hlídalo několik strážníků, přebývali žebráci, tuláci, prostitutky i alkoholici. Lidé, kteří čekali na soud, případně byli vyhoštěni z Prahy do míst, odkud do města přišli. Útočiště zde měli i chudí lidé bez domova. Dům už dnes nestojí, svah je zatravněn a rostou na něm keře, například šeříky či zlatý déšť.

Samotná zahrada fungovala i v druhé polovině minulého století, ale od padesátých let postupně pustla. Její část začala sloužit nedaleké ZŠ Resslova pro pěstitelskou činnost žáků. V sedmdesátých letech zde vznikly tenisové kurty, na antuce si bylo možné zahrát ještě před pěti lety. Následně dostal provozovatel výpověď a pár let se zde nic nedělo.

V roce 2018 začala revitalizace areálu. „Mám radost, že se podařilo odolat tlaku developerů na zastavění našich parcel. Rekonstrukci zahrad a jejich zpřístupnění veřejnosti chápou bratři benediktini jako dar okolnímu světlu,“ uvedl správce Emauzské opatství Karel Švejda. „Na úvahy o tom, jak přesně bude provoz zahrady fungovat, je zřejmě ještě brzy,“ dodala Klára Simandlová ze správy opatství.

Při jižní zdi v ulici Trojická již stojí drobné dřevěné stavby, ve kterých budou sídlit služby pro návštěvníky, například kavárna. V zahradách bude po dokončení, které by se mělo stihnout letos, případně příští rok, záhony pro pěstování zeleniny, okrasných květin i bylinek, dále dětské hřiště, dostatek laviček i lurdská jeskyně se sochou Panny Marie. S obnovou skleníků se nepočítá.

fispanka-1

Opravená brána do zahrad z ulice Pod Slovany

Mohlo by se jednat o veřejně přístupnou oázu klidu, jakou je nedaleký areál botanické zahrady u ulice Na Slupi. I do té může kdokoli v otvírací době areálu zajít, za vstup se nic neplatí.

Zeleň v zahradě bude zalévána vodou z veřejného vodovodu, i když se benediktini snažili najít stopy po původní studni. Pátrání bylo marné, studna byla asi nenávratně zničena zásahy v minulém století.

Při archeologickém výzkumu, který zde byl prováděn v první čtvrtině loňského roku (navázal na výzkum z roku 2018), se nalezly zbytky keramiky i středověkých staveb.

Celkové náklady na obnovu bývalých zahrad budou minimálně 90 milionů korun, projekt financují benediktini výhradně z vlastních zdrojů.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Dnes v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Dnes v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Dnes v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Dnes v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

Včera ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

Včera v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

Včera v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru