Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Klášterní zahrady se po desítkách let dočkají obnovy
Pohled od brány v ulici Pod Slovany do areálu obnovovaných zahrad. Foto(3x): Jan Puci

Klášterní zahrady se po desítkách let dočkají obnovy

V jižní části areálu kláštera Emauzy v Praze 2 probíhá od roku 2018 obnova zaniklých zahrad, na kterých v uplynulých letech stály tenisové kurty a v sousedství za první republiky fungovala městská věznice. Areál měl být dokončen loni, práce však ještě nejsou u konce. Snad se to podaří letos.

Zahrada benediktinského kláštera se rozkládá mezi ulicemi Pod Slovany, Vyšehradská a Trojická v Praze 2, rázovité čtvrti Podskalí. Klášter založil Karel IV. v roce 1347.

fispanka-2

Na svazích rostou stromy, dříve to byla vinná réva

Od počátku existence kláštera byla na ploše u jižních svahů areálu zahrada. Pěstovala se v ní nejen zelenina, ale i květiny a byliny, rostly zde i ovocné stromy. Na svazích se dařilo vinné révě. Stejně jako dnes zde už tehdy stála několikametrová zeď, díky které do zahrady vidí jen lidé z vrchních pater okolních domů.

Na západním svahu u zahrady v letech 1862 až 1933 fungoval Zaopatřovací ústav města Prahy. Byla to městská věznice, které se neřeklo jinak než Fišpanka. Toto jméno zdědila po své předchůdkyni, továrně na úpravu rybích kostic, německy zvaných Fischbein.

V pavlačovém domě, který hlídalo několik strážníků, přebývali žebráci, tuláci, prostitutky i alkoholici. Lidé, kteří čekali na soud, případně byli vyhoštěni z Prahy do míst, odkud do města přišli. Útočiště zde měli i chudí lidé bez domova. Dům už dnes nestojí, svah je zatravněn a rostou na něm keře, například šeříky či zlatý déšť.

Samotná zahrada fungovala i v druhé polovině minulého století, ale od padesátých let postupně pustla. Její část začala sloužit nedaleké ZŠ Resslova pro pěstitelskou činnost žáků. V sedmdesátých letech zde vznikly tenisové kurty, na antuce si bylo možné zahrát ještě před pěti lety. Následně dostal provozovatel výpověď a pár let se zde nic nedělo.

V roce 2018 začala revitalizace areálu. „Mám radost, že se podařilo odolat tlaku developerů na zastavění našich parcel. Rekonstrukci zahrad a jejich zpřístupnění veřejnosti chápou bratři benediktini jako dar okolnímu světlu,“ uvedl správce Emauzské opatství Karel Švejda. „Na úvahy o tom, jak přesně bude provoz zahrady fungovat, je zřejmě ještě brzy,“ dodala Klára Simandlová ze správy opatství.

Při jižní zdi v ulici Trojická již stojí drobné dřevěné stavby, ve kterých budou sídlit služby pro návštěvníky, například kavárna. V zahradách bude po dokončení, které by se mělo stihnout letos, případně příští rok, záhony pro pěstování zeleniny, okrasných květin i bylinek, dále dětské hřiště, dostatek laviček i lurdská jeskyně se sochou Panny Marie. S obnovou skleníků se nepočítá.

fispanka-1

Opravená brána do zahrad z ulice Pod Slovany

Mohlo by se jednat o veřejně přístupnou oázu klidu, jakou je nedaleký areál botanické zahrady u ulice Na Slupi. I do té může kdokoli v otvírací době areálu zajít, za vstup se nic neplatí.

Zeleň v zahradě bude zalévána vodou z veřejného vodovodu, i když se benediktini snažili najít stopy po původní studni. Pátrání bylo marné, studna byla asi nenávratně zničena zásahy v minulém století.

Při archeologickém výzkumu, který zde byl prováděn v první čtvrtině loňského roku (navázal na výzkum z roku 2018), se nalezly zbytky keramiky i středověkých staveb.

Celkové náklady na obnovu bývalých zahrad budou minimálně 90 milionů korun, projekt financují benediktini výhradně z vlastních zdrojů.


Autor: Jan Puci

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru