dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
0°C
Smrt vrahům! O žižkovskou barikádu budou bojovat čtyři stovky vojáků
Foto: MČ Praha 3

Smrt vrahům! O žižkovskou barikádu budou bojovat čtyři stovky vojáků

Legendární sovětský tank T 34/85 či obávaný stíhač tanků Jagdpanzer 38 Hetzer, který povstalci ukořistili Němcům během Pražského povstání a v němž vyrazili na pomoc Českému rozhlasu, budou k vidění v pátek a v sobotu 8. a 9. května na žižkovském Havlíčkově náměstí. 

Během největší ukázky bojů z 2. světové války v metropoli, při níž bude bojovat o barikádu v Prokopově ulici na 400 vojáků, bude vytvářet dobový rámec bojů i další vystavená vojenská technika, jako například polopásový tahač Demag, vozidla KdF-82 Kübelwagen, obojživelné KdF-166 Schwimmwagen či pásový motocykl NSU Kettenkrad.

Nejatraktivnější část dvoudenní akce Barikáda 2015, kterou MČ Praha 3 přichystala k 70. výročí Pražského povstání a konce 2. světové války, se koná v sobotu 9. května.  Přijít na Havlíčkovo náměstí mohou návštěvníci již od 7 hodin, kdy bude otevřena výstava vojenské techniky a výstroje, ve 12 hodin začne příprava bojové ukázky a samotná komentovaná „bitva“ o barikádu, včetně ukázek z bojů Pražského povstání, se odehraje od 14 do 16 hodin. Akci Barikáda 2015 poté zakončí závěrečný nástup a defilé účastníků od 16 do 17 hodin.
 
Už od pátečního poledne až do sobotních 12 hodin bude také podle zástupce starostky Alexandera Bellu na Havlíčkově náměstí otevřena výstava lehké i těžké vojenské techniky. Vystaven bude i stíhač tanků Jagdpanzer 38 Hetzer, původní stroj, který se skutečně účastnil bojů Pražského povstání v rámci povstalecké obrněné jednotky npor. Neubauera.

Tento konkrétní stroj byl společně s dalšími ukořistěn povstalci po vypuknutí Pražského povstání v opravárenských závodech ČKD, stroj dostal označení T1. Všechny povstalecké stroje byly bez dělové výzbroje. S tímto konkrétním strojem povstalci vyrazili na pomoc Českému rozhlasu a centru Prahy. Na stíhač tanků namalovali československou vlajku a nápisy ČS. ROZHLAS. Dostali se do kulometné palby německého tanku Panzer IV, ve které zemřelo v „rozhlasovém“ obrněnci několik vlastenců. Jejich jména jsou napsána na blatnících vozidla.
 
V expozici techniky návštěvníci uvidí i sovětský tank T 34/85. Tento legendární tank se stal symbolem osvobození českých zemí. Tank tohoto typu byl zároveň prvním sovětským vozidlem, které vstoupilo v květnu 1945 na území hlavního města Prahy.
Pro veřejnost bude na náměstí přístupné i polní velitelství a povstalci ukořistěný lazaret Wehrmachtu s tehdejším operačním sálem a zubní ordinací.

mapa-valecna-nahled
 
Program vzpomínkové akce na Havlíčkově náměstí Barikáda 2015:
Pátek 8. května
12.00 – sobota 12.00 – výstava lehké i těžké vojenské techniky v prostoru Havlíčkova náměstí:
Tanky, polopásové transportéry, automobily, motocykly, prezentace Policie ČR
Od 18.00 do soboty 12. 00 – expozice:
Polní velitelství wehrmachtu
Zbraně, uniformy a spojovací prostředky německých parašutistů
Polní lazaret, operační sál a zubní ordinace wehrmachtu
Sobota 9. května
Od 07.00 do 12.00– stále výstava techniky a expozice výstroje, viz výše
+ prezentace Policie ČR
12.00 – příprava bojové ukázky
13.30 – slavnostní zahájení a symbolické odhalení pamětních desek na místech povstaleckých velitelství v Praze 3
14.00 – 16.00 – komentovaná bojová ukázka událostí Pražského povstání
16.00–17.00 – nástup a defilé účastníků
9.00 – 17.00 – zpřístupněna výstava v Galerii pod radnicí


Další články
Nahoru