Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O víkendu začnou na Vltavě opět fungovat pražské sezónní přívozy
Přívoz na severu Prahy jezdí celoročně. Foto: Jan Puci

O víkendu začnou na Vltavě opět fungovat pražské sezónní přívozy

Od soboty 27. března se k celoročním pražským přívozům P1 a P2 připojí i všechny dosavadní tradičně sezonní linky. Poslední březnový víkend tak už bude v provozu dohromady osm přívozů. Až na jeden jsou všechny součástí pražské integrované dopravy (PID), takže jsou na nich uznávány jízdní doklady jako při jízdě autobusem, tramvají nebo metrem.

Celoročně jezdí přívozy na severu Prahy. Linka P1 spojuje Sedlec a Zámky, linka P2 pár stovek metrů proti proudu spojuje Podbabu a Podhoří. Pro tyto linky se o víkendu dál nic nemění, nadále jezdí v čtvrt až půlhodinových intervalech.

V sobotu se ze zimního spánku probudí linka P7, která jezdí také v patnácti až třicetiminutových intervalech mezi nábřežím u Pražské tržnice, ostrovem Štvanice a Císařským ostrovem. Spojení Holešovic na levém a Karlína na pravém břehu dalo tomuto přívozu jméno HolKa.

Stejné pojmenování ponese i lávka, která v těchto místech spojí obě čtvrti v budoucnu. Loni na podzim schválili pražští radní vypsání veřejné zakázky na její výstavbu. Lávka bude dlouhá 285 metrů a šířka mezi zábradlími bude čtyři metry. Předpokládaná maximální cena stavby je 197 milionů korun. Pražané by se po nové cestě před Vltavu mohli projít nebo projet už na konci roku 2022.

Dalším přívozem, který v sobotu obnoví svůj provoz, je linka P3, která spojuje Lihovar a Veslařský ostrov.

V budoucnu by měl tento přívoz nahrazen mostem pro MHD, vozidla integrovaného záchranného systému, cyklisty a chodce. Magistrát by měl letos zažádat o stavební povolení pro stavbu Dvoreckého mostu. Samotná stavba by mohla začít příští rok a trvat by měla dva až tři roky.

V sobotu začne fungovat i přívoz P4, který propojuje Císařskou louku s levým břehem Vltavy a také přívoz P5, který vozí cestující mezi Císařskou loukou a Výtoní. Začne fungovat i nejjižnější pražský přívoz, který spojuje Lahovičky a Nádraží Modřany.

Ve výčtu pražských přívozů je potřeba ještě zmínit přívoz Vyšehrad, který propojuje Smíchov, Podskalí a Císařskou louku. Ten však není součástí PID a cestující musí  za svezení platit.

Ještě loni fungoval dočasný přívoz P8, který propojoval Troju a Císařský ostrov. Po zprovoznění Trojské lávky loni na podzim však není důvod tuto linku nadále provozovat, protože suplovala význam před pár lety zřícené lávky. 

V loňském roce pražské přívozy přeplavily celkem 694 tisíc cestujících a 154 tisíc jízdních kol. Největší podíl měl náhradní přívoz P8 za zřícenou Trojskou lávku, který fungoval do října 2020 a jehož služeb využilo v loňském roce 240 tisíc cestujících (průměrně 884 cestujících za den) a 64 tisíc kol.

Z pravidelných přívozů byla tradičně nejvytíženější linka P2 mezi Podbabou a Podhořím (195 tisíc cestujících a téměř 43 tisíc kol). Oproti roku 2019 došlo k poklesu počtu cestujících zejména z důvodu pandemie koronaviru zhruba o čtvrtinu. Naopak počet přepravených kol vzrostl oproti roku 2019 o 10 procent.

Seznam pražských přívozů v provozu od soboty 27. března 2021:

  • P1 Sedlec – Zámky: V provozu denně do 20:00, v pracovní dny od 5:25, o víkendech od 6:45.
  • P2 V Podbabě – Podhoří: V provozu denně do 22:00, v pracovní dny od 5:25, o víkendech od 6:30.
  • P3 Lihovar – Veslařský ostrov: V provozu denně do 22:00, v pracovní dny od 7:00, o víkendech od 8:00.
  • P4 Císařská louka – Kotevní: V provozu denně od 8:15 do 19:00–21:00 podle denního světla.
  • P5 Císařská louka – Výtoň: V provozu denně od 8:00 do 19:00–21:00 podle denního světla.
  • P6 Lahovičky – Modřany: V provozu denně do 19:00–21:00 podle denního světla, v pracovní dny od 7:00, o víkendech od 8:00.
  • P7 Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov: V provozu denně do 19:00‑22:00 podle denního světla, v pracovní dny od 7:00, o víkendech od 8:00.

Více informací naleznete na www.pid.cz/privozy.


Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

Včera ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

Včera v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Včera v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Včera v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Další články
Nahoru