Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
O víkendu se otevře návštěvníkům 19 pražských vinic
25 kvě
26 kvě
ProhlídkyVíkend
Vinice Baba. Zdroj: MHMP

O víkendu se otevře návštěvníkům 19 pražských vinic

25. 5. 2024 - 26. 5. 2024
Tento víkend budou moci milovníci vína navštívit v metropoli 19 vinic a ochutnat jejich produkci na akci Pražské vinice, kterou pořádá magistrát hlavního města. Vinice budou v sobotu a v neděli přístupné od 10 do 17 hodin a vstup do nich bude zdarma s výjimkou vinice svaté Kláry v areálu Botanické zahrady v Troji.

Komentované vycházky a prezentace jednotlivých pražských vinic i jejich produkce nabídne všem obyvatelům a návštěvníkům metropole již 6. ročník akce Pražské vinice, jejímž pořadatelem je hlavní město. Putování pražskými vinicemi se uskuteční o víkendu 25. a 26. května.

„Putování pražskými vinicemi může být skvělou příležitostí pro objevování těch nejstarších vinic na území našeho hlavního města. Kombinace komentovaných prohlídek s úchvatnými výhledy a malebnými místy, historickými perličkami a rozhovory přímo se samotnými vinaři poskytne návštěvníkům Prahy zcela nový a neobvyklý zážitek, který v běžném provozu nezažijí,” uvedl náměstek primátora Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09), který nad akcí převzal záštitu.

Na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program s malou ochutnávkou, na všech pak bude připraven odborný výklad průvodce. Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační stojany, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě.

Zároveň budou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které jsou distribuovány v turistických informačních centrech Prague City Tourism, mapu v elektronické podobě lze stáhnout na webu akce.

Réva roste v Praze na zhruba dvaceti hektarech vinic. Vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou dokonce hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly, jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, překrásná vinice sv. Kláry v Troji, dokonale zvelebená nedaleká Salabka shlížející na pražskou zoo i do prudkého svahu nově zakousnuté Zilvarovy vinice na území bývalé Popelářky, jedné z mála usedlostí, které byla navrácena původní funkce.

Velmi zajímavá je i jediná pražská biovinice Baba ukrytá v divoké zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny nebo několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem, o kterou, stejně jako o vinici na Vítkově, pečuje odbor ochrany prostředí pražského magistrátu.

Do výčtu patří i drobná vinice s osobitou atmosférou obklopená moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova nebo známá Máchalka u prosecké bobové dráhy, dále Lysolajská vinice ve svahu dávno vytěžené pískovny nebo výjimečná Modřanská vinice vzkříšená pílí zahrádkářů, která je v Praze položena nejjižněji.

Nově se do projektu zapojila ze soukromé iniciativy obnovená vinice Kelerka, vinice Jabloňka ve svahu Černého kopce v Troji pyšnící se nádherným výhledem na celou Prahu, a vinice v areálu Domova pro zrakově postižené Palata na slunném strahovském svahu.

„Po osmi letech od obnovení pěstování vinné révy v této lokalitě nás těší úspěšnost volby odrůd. Čtyři z pěti vykazují velmi dobrou jakost sklizených hroznů. Daří se zde jak Solarisu, který se dále zpracovává, tak i odrůdám stolním pro obohacení jídelníčku našich klientů,“ dodává ředitel Domova pro zrakově postižené Palata Jiří Procházka.

Jako součást doprovodného programu se pak v sobotu 25. května uskuteční na Vyšehradě v komorním sále Purkrabství nedaleko zdejších vinic hned dvě přednášky na téma vinic a vína, na které je vstup volný.

V 10 hodin to bude beseda s Radanou Vítkovou, šéfredaktorkou magazínu Víno&Styl a autorkou publikace Prahou za vínem, ve 14 hodin pak bude vyprávět moderátor Václav Žmolík o svých cestách za vínem.

Zúčastněné vinice:

Vinice Salabka, vinice Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad, vinice Pod Vyšehradem, vinice Grébovka, vinice sv. Kláry, Modřanská vinice, vinice Máchalka, vinice Albertov, vinice Baba, Zilvarovy vinice, vinice na Vítkově, Lysolajská vinice, dále vinice Svatováclavská, Svatojánská a Strahovská na svazích Petřína a prvním rokem připojené vinice Palata, Jabloňka a Kelerka.

Veškeré detaily a aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách prazskevinice.cz.


Autor: puc

Barevná party v Butky Parku

Včera v 07:39

V sobotu 22. června v 10 hodin začne Barevná party. Vystoupí zpěvačka BibiBum se svými naučnými a veselými písničkami pro děti, následovat bude Silent disco, které ocení jak menší děti, tak dospívající a zatančit si mohou i rodiče.

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

13. června 2024 v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Patnáctého na Patnáctce

13. června 2024 v 08:34

Modří andělé pořádají v rámci svého charitativního projektu hudební zábavný den s IZS na podporu Nadace policistů a hasičů s názvem Patnáctého na Patnáctce.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Letní scéna Prahy 10: Diskotéka na kolečkách

13. června 2024 v 07:07

Rodinný program na kolečkových bruslích pro děti i rodiče v neděli 16. června v 16 hodin na Korzu Skalka. Přijďte se naučit základy bruslení a vyzkoušet si tančení na bruslích nebo jiných vozítkach podle vlastního výběru.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

Cyklojízda s průvodcem Prahy 10: Záběhlice

12. června 2024 v 08:17

V úterý 18. června od 18 hodin objedete zajímavá místa Zahradního města a přilehlého okolí Vršovic. Na trase je 10 zastavení s krátkým výkladem. Maximální délka trasy 10 km, dle domluvy s účastníky akce.

Nohejbalový turnaj O pohár Prahy 1

12. června 2024 v 08:03

Turnaj v nohejbalu se koná 15. června od 9 hodin. Start je zdarma.

Festival jak víno v Praze 3

12. června 2024 v 07:19

Farmářský trh na Jiřáku se v sobotu 15. června od 10 hodin podruhé promění na trh vína, pozvaní jsou vinaři z Francie, Gruzie, Portugalska, Itálie, ale i z Mělníka a stálice z jižní Moravy jako vinařství Volařík a další.

Nahlédněte do útrob muzea i po setmění. Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu

12. června 2024 v 07:01

Co vše ukrývá muzeum? Jak to vypadá v muzejním podzemí a jaký je pohled na Prahu ze střechy při západu slunce? To za běžného dne nepoznáte. V rámci Pražské muzejní noci to ale možné bude – Národní zemědělské muzeum pro návštěvníky připravilo noční ponor do hlubin i historie muzea, komentovanou...

Komentovaná prohlídka výstavy o Františku Pláničkovi

10. června 2024 ve 12:16

Autorská komentovaná prohlídka výstavy o brankářské legendě Františku Pláničkovi, který žil v nedaleké ulici Sasankova se koná 25. června v 17:30. Výstavou vás provede spoluautor výstavy Vladimír Zápotocký.

Baba: Pohled z výšky

10. června 2024 v 08:20

Vycházka v Praze 6 za slavnými vilami a architekty se koná v sobotu 15. června.

Další články
Nahoru