Dnes Středa - zatazeno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
O víkendu lze navštívit šestnáct pražských vinic
28 kvě
29 kvě

O víkendu lze navštívit šestnáct pražských vinic

28. 5. 2022 - 29. 5. 2022
Kouzla vinic v srdci hlavního města, komentované prohlídky, překrásné výhledy, povídání vinařů i perličky z historie. To vše nabízí projekt hlavního města „Pražské vinice 2022“, jehož 4. ročník se po dvouleté pauze způsobené pandemií uskuteční tento víkend. V sobotu a neděli bude zájemcům umožněna návštěva celkem šestnácti pražských vinic, a to včetně nové Lysolajské vinice.

Vinná réva roste v Praze na zhruba dvaceti hektarech půdy. Vedle Svatováclavské vinice v areálu Pražského hradu a Vyšehradu, kde jsou hned tři malé vinohrady, nabízí hlavní město i takové perly, jako je vinohradská Grébovka s téměř prvorepublikovou atmosférou, dále také překrásnou vinici sv. Kláry, zvelebenou Salabku shlížející na pražskou zoo i do prudkého svahu nově „zakousnutou“ Zilvarovu vinici na území bývalé Popelářky, jedné z mála usedlostí, které byla navrácena původní funkce.

Dále na zájemce čeká jediná pražská biovinice Baba ukrytá v zeleni na skalním ostrohu nedaleko stejnojmenné zříceniny, několik vinic Strahovského kláštera a vinice Svatojánská podél Úvozu pod Petřínem.

A pokud by návštěvníci hledali něco více osobního, vidět mohou také drobnou vinici s osobitou atmosférou obklopenou moderní zástavbou i historickou gotickou zdí na svazích Albertova, známou Máchalku u prosecké bobové dráhy nebo výjimečnou Modřanskou vinici, která je v Praze položená nejjižněji.

Vinice budou po oba víkendové dny zpřístupněny od 10 do 17 hodin, a to zdarma či za symbolické vstupné. Na některých vinicích bude přichystán i doprovodný program s malou ochutnávkou, na všech pak budou připraveny komentované prohlídky.

Na každé ze zúčastněných vinic budou po dobu konání akce umístěny informační stojany, které návštěvníkům poskytnou základní informace a zajímavosti o dané vinici a lokalitě.

Zároveň jsou k dispozici tištěné informační letáky s mapou, které distribuují turistická informační centra Prague City Tourism, mapu v elektronické podobě lze stáhnout na www.prazskevinice.cz.  

Zúčastněné vinice:

Vinice Máchalka, vinice Albertov a vinice Baba, které nabízejí i degustaci vín z jejich produkce, vinice svaté Kláry v Botanické zahradě v Troji a vinice Salabka, které mají připraven i bohatý program, dále Zilvarovy vinice, vinice Grébovka, vinice Vyšehradské kapituly, vinice NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, Modřanská vinice, vinice Svatojánská, Svatováclavská a Strahovská na svazích Petřína a nově připojená vinice na Vítkově a Lysolajská. Vinice Pod Vyšehradem se prezentuje společně s vinicí NKP Vyšehrad – Staré purkrabství, z jejíhož areálu si je možné vinici Pod Vyšehradem prohlédnout a kde bude umístěna i informační tabule.

Zdroj: MHMP


Autor: puc
Další krátké zprávy
Nahoru