Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy v ulicích města, bylo do dnešního dne odstraněno zhruba 490. Zbývajících zhruba 160 zařízení je společně s cca 420 demontovanými zastávkovými přístřešky součástí odkupu funkční části závodu JCDecaux, který realizuje městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP) a který minulý týden schválila Rada hl. m. Prahy.

„Aby THMP mohlo koupit přístřešky, bylo z právních důvodů nutné s nimi koupit i některá samostatně stojící reklamní zařízení, která po určitou dobu musejí zůstat v provozu. Jsem rád, že se jich však téměř 500 z původního počtu podařilo odstranit, a to bez náhrady. Byla odstraněna všechna z území Pražské památkové rezervace (s výjimkou digitálních tabulí v ulici Na Příkopě) a díky spolupráci s IPRem následně ta, která vytvářela největší bariéry,“ uvedl radní Prahy pro oblast majetku Adam Zábranský (Piráti).

„Počet reklamních zařízení v ulicích města se oproti minulosti výrazně snižuje. Hlavní město Praha ve spolupráci s THMP připravuje soutěž na reklamu na novém městském mobiliáři, příjmy z reklamy zajistí dostatek zdrojů pro správu a údržbu mobiliáře v požadované kvalitě a v dlouhodobém horizontu. To umožní v budoucnu zvýšení péče o zastávkový mobiliář i pokrytí nákladů na mimořádně nákladné opravy po vandalech. THMP by současně měla být nabyvatelem reklamní sítě o max. 160 ks samostatně stojících reklamních zařízení v rámci finišujícího odkupu části závodu JCD, která bude také zajišťovat její dočasné provozování po přechodné období formou pronájmu JCD,“ upřesnil radní Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).

Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného se v uplynulých dnech zejména na sociálních sítích objevila řada nepřesností týkajících se legálnosti odkupovaných reklamních zařízení. „Považuji za nutné se proti těmto zavádějícím informacím veřejně ohradit. V žádném případě nebude naše společnost kupovat část závodu JCDecaux obsahující jakékoliv nelegální reklamní zařízení. Všechna odkupovaná zařízení budou včetně jejich umístění na základě řádného titulu v souladu s platnou legislativou,“ potvrdil Novotný a ddodal, že v provozování reklamní sítě vidí zdroj příjmů pro rozvoj v oblasti mobiliáře a městských technologií bez účasti rozpočtových prostředků města.

Pozitivně to ovlivní návratnost investice 133 milionů korun vynaložené na odkup části závodu JCD, díky které bude moci THMP dodat městu další přístřešky za výhodných podmínek.

Odkupem části závodu JCDecaux město získá demontované konstrukce a komponenty ke kompletaci až 426 zastávkových přístřešků MHD, které budou využity primárně k výměně dosluhujících zastávek dopravního podniku typu „drátosklo“ nebo „volmut“ nebo pro vyhovění novým požadavkům na umístění přístřešků od městských částí.

Po repasování a sjednocení vzhledu se stávajícím designem Artěl by měly mít tyto přístřešky stejnou užitnou hodnotu jako přístřešky v novém městském designu. Podpis smluvní dokumentace je naplánován na tento týden, přičemž k samotnému převodu části závodu by mělo dojít v průběhu třetího kvartálu letošního roku.


Autor: red

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru