Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
O většině volebních lídrů v Praze už je jasno
Volby se uskuteční na začátku října. Ilustrační foto: archiv

O většině volebních lídrů v Praze už je jasno

Lídři pražských kandidátek do podzimních sněmovních voleb už jsou u většiny stran známí. Piráty a STAN povede poslankyně Olga Richterová (Piráti), koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a komunisty Marta Semelová. Jedničkou ANO v metropoli by měl být Patrik Nacher a ČSSD má vést Jana Maláčová, u obou stran to ještě musí potvrdil celorepublikové vedení. SPD plánuje kandidáty představit v polovině července.

Kandidátku Pirátů a STAN povede v Praze do voleb pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Richterová, dvojkou bude předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Třetí místo připadne STAN a obsadí ho místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Na kandidátce koalice Spolu je po Pekarové Adamové na druhém místě starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Třetí je rovněž za ODS poslanec Marek Benda a čtvrtý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Ten měl být původně na listině níže, pořadí kandidátů TOP 09 se však posunulo po odstoupení Dominika Feriho kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování několika dívek, o kterém napsaly servery Alarm a Deník N. Pražským lídrem KDU-ČSL v koalici Spolu je lékař a zastupitel Prahy 12 Tom Phillip. Na kandidátce je pátý.

Jasno už je také u komunistů, které v metropoli do voleb povede Semelová. V čele komunistické kandidátky figurovala i ve volbách v roce 2017. Do Sněmovny se však nedostala, protože jediné křeslo, které komunisti v Praze získali, obsadil díky preferenčním hlasům Jiří Dolejší.

Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK řekla, že na druhém místě pražské kandidátky se letos objeví místopředseda strany Milan Krajča, na třetím a čtvrtém pak mladí komunisté Luboš Petříček a Petra Prokšanová. Páté místo obsadí Josef Skála.

Kandidátky už schválily také krajské sněmy ANO a ČSSD, v obou případech je však musí ještě potvrdit celorepublikové vedení stran, což by se mělo stát v červenci. Kandidátku ANO by měl podle dřívějších informací vést poslanec a pražský zastupitel Nacher. Podle informací ČTK sněm jako dvojku kandidátky navrhl lékařku a poslankyni Věru Adámkovou a jako trojku poslance a zastupitele Prahy 12 Roberta Králíčka.

V případě ČSSD krajská konference minulý čtvrtek schválila úpravu původní kandidátky v čele s bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Krajská organizace na jeho místo navrhla Maláčovou, kandidátku má doplnit i bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický či někdejší ministr zdravotnictví a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Petříček, neúspěšný kandidát na předsedu strany a odvolaný ministr zahraničí, z kandidátky odstoupil, protože byla podle něj narušena její demokratická tvorba.

SPD podle mluvčí Barbory Zeťové všechny kandidátky představí v polovině července.

Uskupení Trikolora, Svobodní a Soukromníci podle jeho webu povede v Praze do voleb podnikatel Radomil Bábek. Hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, o kandidátkách zatím jasno nemá.

„V tuto chvíli máme krátce po ustavujícím sněmu a musí nejdříve proběhnout krajské sněmy. O kandidátkách budeme mít jasněji po půlce července," uvedla mluvčí hnutí Karolína Skrčená.


Autor: ČTK

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

Včera v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Další články
Nahoru