Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
O většině volebních lídrů v Praze už je jasno
Volby se uskuteční na začátku října. Ilustrační foto: archiv

O většině volebních lídrů v Praze už je jasno

Lídři pražských kandidátek do podzimních sněmovních voleb už jsou u většiny stran známí. Piráty a STAN povede poslankyně Olga Richterová (Piráti), koalici Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a komunisty Marta Semelová. Jedničkou ANO v metropoli by měl být Patrik Nacher a ČSSD má vést Jana Maláčová, u obou stran to ještě musí potvrdil celorepublikové vedení. SPD plánuje kandidáty představit v polovině července.

Kandidátku Pirátů a STAN povede v Praze do voleb pirátská poslankyně a první místopředsedkyně strany Richterová, dvojkou bude předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Třetí místo připadne STAN a obsadí ho místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Na čtvrtém a pátém budou pirátští poslanci Ondřej Profant a Jan Lipavský.

Na kandidátce koalice Spolu je po Pekarové Adamové na druhém místě starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Třetí je rovněž za ODS poslanec Marek Benda a čtvrtý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Ten měl být původně na listině níže, pořadí kandidátů TOP 09 se však posunulo po odstoupení Dominika Feriho kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování několika dívek, o kterém napsaly servery Alarm a Deník N. Pražským lídrem KDU-ČSL v koalici Spolu je lékař a zastupitel Prahy 12 Tom Phillip. Na kandidátce je pátý.

Jasno už je také u komunistů, které v metropoli do voleb povede Semelová. V čele komunistické kandidátky figurovala i ve volbách v roce 2017. Do Sněmovny se však nedostala, protože jediné křeslo, které komunisti v Praze získali, obsadil díky preferenčním hlasům Jiří Dolejší.

Mluvčí KSČM Helena Grofová ČTK řekla, že na druhém místě pražské kandidátky se letos objeví místopředseda strany Milan Krajča, na třetím a čtvrtém pak mladí komunisté Luboš Petříček a Petra Prokšanová. Páté místo obsadí Josef Skála.

Kandidátky už schválily také krajské sněmy ANO a ČSSD, v obou případech je však musí ještě potvrdit celorepublikové vedení stran, což by se mělo stát v červenci. Kandidátku ANO by měl podle dřívějších informací vést poslanec a pražský zastupitel Nacher. Podle informací ČTK sněm jako dvojku kandidátky navrhl lékařku a poslankyni Věru Adámkovou a jako trojku poslance a zastupitele Prahy 12 Roberta Králíčka.

V případě ČSSD krajská konference minulý čtvrtek schválila úpravu původní kandidátky v čele s bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Krajská organizace na jeho místo navrhla Maláčovou, kandidátku má doplnit i bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický či někdejší ministr zdravotnictví a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Petříček, neúspěšný kandidát na předsedu strany a odvolaný ministr zahraničí, z kandidátky odstoupil, protože byla podle něj narušena její demokratická tvorba.

SPD podle mluvčí Barbory Zeťové všechny kandidátky představí v polovině července.

Uskupení Trikolora, Svobodní a Soukromníci podle jeho webu povede v Praze do voleb podnikatel Radomil Bábek. Hnutí Přísaha, které založil bývalý policista Robert Šlachta, o kandidátkách zatím jasno nemá.

„V tuto chvíli máme krátce po ustavujícím sněmu a musí nejdříve proběhnout krajské sněmy. O kandidátkách budeme mít jasněji po půlce července," uvedla mluvčí hnutí Karolína Skrčená.


Autor: ČTK

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru