dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
O tunelu Blanka rozhodčí soud opět nerozhodl
Ilustrační foto: tunelblanka.cz

O tunelu Blanka rozhodčí soud opět nerozhodl

Rozhodčí soud opět nerozhodl o dostavbě pražského tunelu Blanka. Metrostav si vyžádal čas do příští středy na prostudování dokumentů dodaných magistrátem hlavního města. Jednání je odročeno na pátek 18. dubna. Dostavba tunelu by měla vyjít zhruba na 1,3 miliardy korun. Praha firmě vedle toho dluží další více než dvě miliardy za již provedené práce, ani o splátce tohoto dluhu soud ještě nerozhodl.

Stavební firma si včera vyžádala čas na prostudování dokumentů. „Je to vážná věc, proto to respektujeme," řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Obě strany se však podle něho shodly na tom, že chtějí tunel dostavět.

Jednání tak soud odročil na příští pátek 18. dubna. „Lze očekávat, podle mého osobního názoru, že by už mohl o dostavbě rozhodnout, ale nechci to předjímat," pokračoval Nouza. Původně město očekávalo verdikt již na jednání 1. dubna, to si ale soud vyžádal doplnění podkladů.

Metrostav předpokládá, že za týden dojde k posunu. „Na tomto jednání (rozhodčí soud) pravděpodobně rozhodne dalšími částečnými rozhodnutími jak o úhradě dlužné částky, tak o pokračování stavby," napsal ČTK tiskový mluvčí firmy František Polák. Podle Nouzy by příští týden soud mohl rozhodnout také o tom, zda Praha může stavební firmě vyplatit dlužné více než dvě miliardy korun.

Blanka se původně měla otevřít na jaře

Peníze představitelé města nezaplatili, protože pojali podezření, že smlouvy mezi městem a firmou mohou být neplatné. Vedení města tehdy uvedlo, že peníze má, ale neví, jak je vyplatit, aby to bylo v souladu se zákonem.

Metrostav včera zároveň předal magistrátu dokumenty týkající se žaloby kvůli nezaplaceným zhruba 600 milionů korun za práce, které vyfakturoval poté, co podal žalobu ohledně dvou miliard. K nim se musí Praha vyjádřit do příštího čtvrtka, uvedl Nouza.

Stavební firma zastavila práce na tunelu loni v prosinci. Od té doby řeší spory mezi firmou a Prahou rozhodčí soud. Metrostav žádá proplacení dlužné částky 2,7 miliardy korun. Praha chce, aby arbitři rozhodli o platnosti smluv týkajících se díla, a umožnili tak městu za práce zaplatit a tunel dokončit.

Blanka se původně měla otevřít na jaře. Nyní vedení Prahy mluví o konci léta. Stavba asi šestikilometrového tunelu vyjde zhruba na 36 miliard korun


Další články
Nahoru