dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
O tom, kdo si půjčí budovu bývalé polikliniky na Žižkově, se rozhodne mezi dvěma zájemci
Opuštěná žižkovská budova bývalé polikliniky. Foto: 451.cz/klinika

O tom, kdo si půjčí budovu bývalé polikliniky na Žižkově, se rozhodne mezi dvěma zájemci

O bezplatnou výpůjčku budovy bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kterou v listopadu obsadili squatteři, požádali tři zájemci. Jednoho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyřadil, protože nesplnil formální náležitosti. Úřad dnes došlé nabídky otevřel, vítěze informuje do pěti pracovních dnů.

Jedním z uchazečů byla iniciativa Klinika, která chce v objektu v Jeseniově ulici vybudovat autonomní sociální centrum včetně například lidové jídelny nebo svépomocné opravny kol. Objekt squatteři v listopadu loňského roku obsadili, vyklidili od odpadků, centrum začalo fungovat a po několika dnech je vyvedla policie.

Budovu měla převzít Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která má o objekt stále zájem. Výpůjčka podle mluvčího ÚZSVM Roberta Hurta bude platit jen do doby, než bude GIBS budovu využívat. Ušetří se tak podle něj peníze za ostrahu objektu.

„Dvě nabídky uchazečů splnily požadavky výběrového řízení, jedna byla vyřazena, protože nesplnila formální náležitosti," vysvětlil Hurt. Vítěz výběrového řízení musí podle jeho podmínek objekt využít na nekomerční bázi výhradně pro sociální, humanitární, vzdělávací, vědecké, kulturní, sportovní nebo tělovýchovné účely.

Na místě se kvůli zamýšlenému využití objektu několikrát demonstrovalo. Do debaty se zapojilo i vedení Prahy. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), který si budovu prohlédl spolu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), sliboval, že si město budovu pronajme a následně ji poskytne aktivistům. Nakonec ale ÚZSVM přistoupil k vypsání veřejného výběrového řízení.


Další články
Nahoru