dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
O Sudkovy fotografie se strhl boj, zájem byl také o normalizační ikony
Josef Sudek, Portrét Jiřiny Vojtěchové (výřez), vyvolávací cena 10 000 Kč, vydraženo za 48 000 Kč.

O Sudkovy fotografie se strhl boj, zájem byl také o normalizační ikony

Pro více než čtyřnásobek vyvolávací ceny museli sáhnout do kapsy ti, kteří chtěli vlastnit jednu z fotografií Josefa Sudka nabízených na nedělní aukci společnosti Prague Auctions. Sudkovy práce se po napínavém dražebním klání prodaly všechny. Předvánoční aukce, jejímž jádrem byly i obrazy komunistických umělců, vynesla 2 750 000 korun. Nového majitele našla přibližně polovina z šesti set nabízených děl.

Jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek se často objevuje i v nabídkách zahraničních aukcí. „Teď na podzim byl například úspěšně vydražen v New Yorku a Paříži, a to za statisícové částky,“ připomíná Ondřej Sýkora ze společnosti Prague Auctions.

V pražské Nové síni bylo k mání šest Sudkových fotografií a na své si mohli přijít i méně majetní milovníci umění. Vyvolávací ceny totiž startovaly na 10 000 Kč. „Portrét Jiřiny Vojtěchové z roku 1930 se nakonec prodal za 47 000 Kč a jen o tři tisíce méně zaplatil nový majitel za snímek Z chrámu svatého Víta,“ doplňuje Sýkora.

Nejrozsáhlejší kolekcí obrazů byl na aukci zastoupen normalizační malíř Jaroslav Grus. Jeho fauvisticky laděných krajin se prodalo 29, a to celkem za 569 000 Kč. Ikony českého normalizačního umění Alena Čermáková a Miloš Novák pak vydělaly přes 100 000 Kč.

Unikátní Kupkova grafika

frantisek-kupka-obraz-pro-samostatnou-bilou-nahled

Studie pro samostatnou bílou, F. Kupka

Zájem byl především o díla za tisícové a desetitisícové částky. K nejúspěšnějším patřily obrazy Vladimíra Nováka a Svatopluka Pitry. Stotisícovou hranici překročil Ohnivý keř Zbyška Siona (115 000 korun), Photo index Rafala Bujovského (150 000 Kč) a nejdráže vydraženým obrazem se stala Parodie I. Michaela Ritsteina za 180 000 Kč.

„Rittstein představuje špičku současné české malby a právě plátna z osmdesátých a devadesátých let patří k jeho nejžádanější tvůrčí etapě,“ vysvětluje Ondřej Sýkora.

Nového majitele našel i unikátní grafický list Františka Kupky Studie pro samostatnou bílou, vydražený za 52 000 korun.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru