dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
O stavbu Pražského okruhu u Běchovic by se mělo soutěžit za čtyři roky
Každým směrem povedou tři jízdní pruhy. Vizualizace: okruhprahy.cz

O stavbu Pražského okruhu u Běchovic by se mělo soutěžit za čtyři roky

Výběrové řízení na stavbu Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi by mohlo být vypsáno v roce 2019. Následná výstavba by trvala 40 měsíců. Vyplývá to z harmonogramu uvedeném v materiálu, který projednal magistrátní výbor pro dopravu. Ten však konkrétní usnesení k materiálu nepřijal.

Investorem stavby má být Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a stavba by měla vyjít na asi 14,6 miliardy korun. Proti výstavbě se v minulosti bouřili obyvatelé dotčených městských částí, zejména Běchovic.

„Jsou zpracovány aktualizované hlukové a rozptylové studie a další podklady potřebné pro územní řízení," píše se v materiálu. Územní rozhodnutí by podle harmonogramu mohlo být vydáno v květnu letošního roku, pravomocné pak v prosinci 2015. Pravomocné stavební povolení má být vydáno v květnu 2018 a následně by mohl být vypsán tendr na stavební firmu.

Náklady má hradit ŘSD. Na samotnou stavbu má jít podle propočtu z roku 2013 asi 11,9 miliardy korun a další 2,5 miliardy korun na výkupy pozemků. Praha by pak na sebe vzala podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) náklady na dobudování drobné infrastruktury, které si výstavba okruhu v dotčených městských částech vyžádá.

Proti stavbě se v minulosti bouřili obyvatelé Běchovic včetně tamní radnice. Odpůrci stavby se dostavili i na včerejší jednání výboru. „Těch problémů je tam mnoho, ať už umístění mimoúrovňové křižovatky nebo problém s hlukem i prachem," vyjmenovala zastupitelka Běchovic Petra Šubrtová ze sdružení Za rozumný okruh. Starosta Běchovic Ondřej Martan pak na jednání výboru uvedl, že radnice souhlas se stavbou podmiňuje výstavbou navazujícího úseku.

Kvůli stavbě tohoto úseku pražského okruhu má proto vzniknout na magistrátu pracovní skupina, která bude složena ze zástupců města i odpůrců stavby. Ta by měla zaujmout z pozice města stanovisko k výstavbě.Trasa má měřit 12 571 metrů a má na něm být sedm mostů a osm nadjezdů. 


Další články
Nahoru