dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
O spolupráci s radnicí Prahy 10...
Obyvatelé Prahy 10 si umí říct o své práva. Foto: Vít Mádr, Útulné Strašnice, o. s.

O spolupráci s radnicí Prahy 10...

Nebudu psát o všech kontroverzních případech v Praze 10, o špatné investici do Key Investment, o tom, že je málo školek a tak dále. Zmíním jen pár konkrétních záležitostí z poslední doby.

Po přelomovém roce 1989 jsme nabyli dojmu, že nově získaná demokracie vše vyřeší. Starali jsme se především o to, co si dopřát z dříve nedostupného zboží, kam odjet na dovolenou snů.

Mnozí začali podnikat a mnozí se začali poohlížet, co z nové doby vytřískat. A začalo se jim dařit až příliš. Chvíli trvalo, než nám došlo, že už nemusíme držet pusu a krok, ale že se můžeme aktivně starat o to, co se děje kolem nás, zapojit se a nenechat si všechno líbit.

Tak jako všude, nevyhnuly se problémy ani Praze 10, kde žiji už přes 30 let. Nebudu psát o všech kontroverzních případech, o špatné investici do Key Investment, o tom, že je málo školek a tak dále. Zmíním jen pár konkrétních záležitostí z poslední doby.

Pro naši lokalitu byl zásadní problém plán radnice vybudovat v našem parku několik kurtů na tenis, badminton a volejbal včetně zahradní restaurace, která skrývala vybavení, které v zóně zeleň a parky nesmí být postaveno – sprchy, šatny, saunu. Znamenalo by to pro nás ztrátu poslední klidové zóny a zeleně, která je pro Pražany tak důležitá.

Gutovka ano, ale…

Toto sportoviště mělo navázat na sportovní areál Gutovka, který v blízkosti vyrostl. I když je jeho provoz hlučný, všichni v okolí existenci tohoto areálu akceptujeme. Jen by neměl růst do nekonečna a zabírat tak prostor, který potřebují i maminky s těmi nejmenšími a staří lidé, kterých je na desítce mnoho.

Areál vyrůstal zcela chaoticky a (jak přiznal i zastupitel Zoufalík) bez jakéhokoliv předchozího finančního plánu či rozpočtu, který by zdokumentoval náklady na jeho provoz, a tím rentabilitu celého zařízení.

Náš protest ve formě petice, podepsané více než 2000 lidmi, byl přijat na radnici s naprostým nepochopením hraničícím s arogancí. Nikdo se s námi nechtěl bavit a myslím, že byli všichni do určité míry překvapení, co si to dovolujeme.

Nebyli zvyklí, že by na zastupitelstvo chodili občané vyjádřit své názory. Jaké bylo překvapení, když jsme dorazili na jednání spolu s fanoušky fotbalové Bohemky a také s lidmi z Občanského sdružení spravedlivé bydlení, kterým hrozilo, že přijdou o střechu nad hlavou.

Boj za Trojmezí

Stejně tak dorazili lidé, kteří nesouhlasili s plánovanou dostavbou Vinohradské nemocnice v podobě, kdy pár metrů od jejich oken měl stát heliport. Dalším překvapením bylo to, že se lidé postavili proti zástavbě území, nazývaného Trojmezí.

Tady měla krásná přírodní lokalita s ovocným sadem padnout za oběť developerům, kteří rozhodně nemají v plánu ochranu zeleně na území svých investičních plánů. Bylo to velmi poučné a já už asi nikdy nezapomenu na výrazy zastupitelů ODS a ČSSD, kteří se na nás dívali jako na obtížný hmyz.

Veřejná diskuse o nové radnici

Od té doby uplynuly téměř tři roky. A těm „neposlušným“ občanům se leccos podařilo. Park zůstal parkem (až na malý kompromis v podobě hřiště na minigolf, o jehož osudu rozhodne nejspíš nezájem občanů o tuto hru).

Trojmezí zatím žije svým životem nedotčeno, lidé si užívají přírodu a prostor pravidelně dobrovolně uklízejí. Začala jednání se zástupci majitelů pozemků a developery za účasti občanského sdružení Trojmezí o udržitelné podobě této přírodně cenné lokality.

Fotbalistům se podařilo, že mají svého zastupitele na radnici. Ve Strašnicích místo kurtů přibylo, respektive vstalo z ruin, hřiště na petanque. Po dohodě s majitelkou si ho zvelebili občané sami s pomocí nadace Via.

V soutěži městské části zvítězil i projekt na rekonstrukci oblíbeného dopravního hřiště. Lidé se probouzejí z letargie a začínají se o své okolí starat. Jak rádi říkáme: přestávají zde bydlet, začínají tady žít.

Umění naslouchat

A co je nejpodstatnější? Námi zvolení zastupitelé si snad začali uvědomovat, že jsou tu proto, aby naplňovali přání obyvatel, aby jim naslouchali a brali v úvahu jejich názory. Nejde o nic menšího, než o to, naučit se vzájemně poslouchat, respektovat se a nakonec dojít k nějakému řešení společně.

V tomto ohledu se nabízí nová zkouška z dospělosti naší místní demokracie. Rozhoduje se o nové radnici, respektive zvažují se možnosti od rekonstrukce, stěhování až po stavbu nové.

Jde o velmi významnou investiční akci na Praze 10, a to je ten nepádnější důvod, proč zapojit do těchto úvah občany, vyslechnout názory těch, kterých se stavba přímo dotkne. Zatím se zdá, že se blýská na dobré časy, starosta vyjádřil ochotu otevřít veřejnou diskusi a naslouchat svým voličům.

Nechme se tedy překvapit a přejme si, aby diskuse byla vedena skutečně odborně a to, co z ní vyplyne, se promítlo do následných rozhodnutí. Aby výsledek byl výsledkem rozumu a ne mocenského rozhodnutí tak jak to bývalo v minulých letech zvykem.

Autorkou článku je Ivana Mádrová - Občanské sdružení Útulné Strašnice  

Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru