dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
O soutěž na podobu Malostranského náměstí byl velký zájem, zvítězil návrh tří architektů
Vítězný návrh soutěže. Zdroj: IPR

O soutěž na podobu Malostranského náměstí byl velký zájem, zvítězil návrh tří architektů

Výsledky jednokolové urbanisticko-architektonické soutěže na ideové řešení prostoru pražského Malostranského náměstí byly v pátek slavnostně vyhlášeny v refektáři Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Výsledky vyhlásil předseda poroty, uznávaný česko-švýcarský architekt a univerzitní profesor Miroslav Šik. Posuzováno bylo celkem 40 návrhů, z nichž čtvrtina byla zahraničních.

Tři vítězné návrhy byly oceněny finančně – od 80 do 200 tisíc korun za první místo. Na prvním místě se umístil návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského, který podle poroty respektuje historický původ náměstí a sjednocuje prostor. Zahrnuje chodníky z klasické dlažby, které náměstí lemují. Na ploše počítá se žulovými kostkami. Podle návrhu je možné umístění sochařského díla a kašny.

Na druhém místě skončil návrh z dílny Atelier MI architekti s.r.o., architekti získali celkem 140 tisíc korun, třetí příčku obsadil návrh architekta Ivana Rettera a jeho spolupracovníků. Jeho tvůrci získali dohromady 80 tisíc korun.

Ideovou soutěž si vynutila petice

Na vyhlášení navazuje venkovní výstava všech soutěžních návrhů, která je instalována v dolní části Malostranského náměstí a potrvá až do letošního 10. října.

Ideovou soutěž v červnu vypsal pražský magistrát – v reakci na petici, kterou podepsalo více než 5 a půl tisíce občanů. Její iniciátorkou byla kandidátka do zastupitelstva Prahy 1 Kateřina Jacques (LES), která vystupuje za Sdružení občanů a přátel Malé Strany a Hradčan.

malostranske-parkoviste1

Současná podoba náměstí

„Vyhlášení soutěže je pro mě radostným okamžikem, který mě utvrzuje v přesvědčení, že má smysl se angažovat. A věřím, že jestli se věc dotáhne do konce a politici splní svůj příslib, že se tahle ostuda Prahy odstraní, budou se jednou lidé divit, že tu kdysi stávala auta,” uvedla.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy doporučí vybraný návrh k realizaci. Předpokládaný termín zahájení revitalizace Malostranského náměstí je rok 2016.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru