dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C

O sociální podnikání je stále větší zájem

Prostor na trhu v rámci rozvoje podnikání nebo zřizování nových subjektů je stále značný. Svědčí o tom i fakt, že stále více podnikatelských subjektů nebo i zájemců o podnikání v tomto odvětví se zapojuje do nejrůznějších projektů. Jenom v projektu Centra sociálních služeb Praha s názvem Podpora rozvoje sociální ekonomiky bylo v loňském roce podpořeno téměř 200 lidí.

„Snažíme se v rámci projektu podporovat jednotlivé pražské organizace a projekty, které se věnují sociálnímu podnikání. Účastníci na základě bezplatných služeb mohou získat třeba cenné informace z oblasti práva, ekonomiky, sociálního podnikání a dotační politiky,“ přiblížil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Projekt Podpora rozvoje sociální ekonomiky se snaží pomáhat sociálním podnikům i zájemcům o sociální podnikání a současně zvyšovat povědomí o principech sociální ekonomiky a potenciálu sociálních podniků mezi širokou veřejností. Nejrozšířenějším typem sociálního podniku v České republice jsou tzv. integrační sociální podniky, které zaměstnávají sociálně a zdravotně znevýhodněné osoby.

„I na toto témata a spoustu dalších se projekt zaměřuje prostřednictvím kurzů, workshopů, ale i individuálních konzultací. Získat informace je možné z řady oblastí. Pokud má například podnikatel pochybnosti ohledně výběru zaměstnanců z řad znevýhodněných osob, může se poradit s personalistou nebo dále se mzdovou účetní. Na tuto konzultaci pak může navázat dalšími, a to v oblasti poskytování dotací a přípravy projektů. Zejména při zakládání firmy uvítají zájemci právního poradce, ale také marketingové a PR poradenství,“ popisovala projektová manažerka Markéta Kousková.

V rámci projektu Podpora rozvoje sociální ekonomiky financovaného z Evropského sociálního fondu se v minulém roce uskutečnilo 24 dvoudenních kurzů, kterých se zúčastnilo 120 osob. Na 5 workshopech si vyměnilo zkušenosti se sociálním podnikáním 50 klientů a bylo poskytnuto přes 150 hodin konzultací.

Zájemci o konzultace doposud projevili největší zájem o informace, jak získat dotační finanční prostředky na aktivity v oblasti sociální ekonomiky, jaké dotační programy Evropské unie jsou pro aktivity sociální ekonomiky nejvhodnější, zda existují v současné době alternativy k dotacím ze strukturálních fondů EU, jaké jsou možnosti financování sociálního podnikání z evropských fondů EU či jaké jsou požadavky poskytovatele dotace na podnikatelskou činnost žadatele nebo co je to „sociální podnik“ dle podmínek EU.

„Do společensky prospěšného podnikání a podpory znevýhodněných se může zapojit každý podnikatel nebo firma. Je to jednoduché, stačí mít vůli, dobrý nápad a chuť sociálně slabší skupiny obyvatel podpořit,“ připomíná ředitel Ján. Konzultace, kurzy, workshopy i další aktivity projektu jsou plánované až do konce tohoto roku, kdy bude projekt ukončen. Všem podnikatelům i zájemcům o podnikání jsou služby podporující rozvoj sociální ekonomiky poskytovány zdarma.

Informace o projektu Podpora rozvoje sociální ekonomiky naleznete na webových stránkách: www.seprojekt.cz.


Promítání filmu Máma z basy

Dnes ve 20:10 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Časosběrný snímek Máma z basy režisérky Veroniky Jonášové zítra v ROH družstevní kavárně.

Neděle: Ryby a rybičky - akvaristická burza

Dnes v 19:40 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Široké spektrum rybiček, vodních živočichů, šneků a krevet přímo od chovatelů, výběr rostlinek přímo od pěstitelů, velký výběr různých druhů krmiv zítra od 8:30 do 11:30 na Pankráci.

Muž spadnul na střechu skladu

Dnes v 19:29 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Jednotky hasičů z holešovické a centrální stanice zasahovaly dnes po jedenácté hodině u zraněného muže na střeše skladu v ulici K Žižkovu v Praze 3.

Lichtenštejnský palác na Kampě přivítal rekordních 1620 návštěvníků

Včera v 18:36 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Objekt pod správou Úřadu vlády ČR, který byl otevřen teprve počtvrté v historii, nabídl veřejnosti nejen pohled do interiérů jednoho z nejvýznamnějších paláců, kde probíhají vrcholné protokolární akce na státní úrovni, ale díky komentovaným prohlídkám také podrobný historický...

Kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí manželského páru ze Stodůlek

Včera v 15:45 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes třicet minut po 10. hodině dopolední vyjížděli policisté na základě telefonického oznámení do Zázvorkovy ulice ve Stodůkách k nálezu manželského páru bez známek života.

Neděle: Přes starý Chodov až k Chodovské tvrzi

Včera v 07:51 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Návštěva Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě, včetně komentované prohlídky v neděli 19. listopadu.

Ulice, ve kterých nepoteče příští týden voda

16. listopadu 2017 ve 21:09 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Plánované opravy, udržovací a revizní práce omezí příští týden dodávky vody v některých ulicích. Náhradní zásobování bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podrobné informace nepřetržitě podají zákaznické linky...

Ceny benzinu a nafty v Praze vzrostly o dvě desítky haléřů

16. listopadu 2017 ve 20:50 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu zdražily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla oproti minulé středě v průměru o 22 haléřů na 31,30 koruny za litr.

Koncert pro budoucnost na streamu

16. listopadu 2017 ve 20:40 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Závěr Festivalu svobody 2017– Koncert pro budoucnost se bude z Václavského náměstí živě streamovat. Koncert bude možné sledovat na těchto odkazech:

Saunia má všechny pobočky otevřeny i 17. listopadu

16. listopadu 2017 ve 20:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Saunový svět Saunia má ve všech svých pobočkách otevřeno i během státního svátku 17. listopadu jako vždy, tedy od 9 do 23 hodin. V Praze má Saunia čtyři pobočky: Galerie Butovice, Hostivař, Centrum Černý Most a Centrum Chodov.  

Požár dílny na Žižkově likvidovaly dvě jednotky hasičů

16. listopadu 2017 ve 20:34 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes v 18:20 zasahovali hasiči z centrální a holešovické stanice u požáru v dílně v Seifertově ulici v Praze 3.

Pražští policisté se připravují na zítřejší oslavy

16. listopadu 2017 ve 20:25 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V souvislosti s nadcházejícími oslavami Dne boje za svobodu a demokracii připravují pražští policisté adekvátní bezpečnostní opatření. Pražské policisty budou posilovat i kolegové z pořádkové služby a antikonfliktních týmů jiných krajských ředitelství.

Večer se současnou slovenskou poezií

16. listopadu 2017 v 17:58 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Literární večer věnovaný současné slovenské poezii se uskuteční v pondělí 20. listopadu od 18:30 ve Slovenském institutu na náměstí Republiky 3. Vystoupí slovenská básnířka Oľga Gluštíková a česká básnířka  Marcelá Pátková Linhartová. Vstup je zdarma. Akce se uskuteční v rámci festivalu Den...

Další krátké zprávy
Nahoru