dnes
Středa - jasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
15°C
pozítří
Pátek - oblacno
19°C
O provoz přírodního koupaliště Lhotka se bude Praha 4 starat sama, biotop chce zprovoznit na letní sezónu
Současná podoba rekonstruovaného lhoteckého koupaliště. Foto (4x): Viktor Puci

O provoz přírodního koupaliště Lhotka se bude Praha 4 starat sama, biotop chce zprovoznit na letní sezónu

Přírodní koupaliště na Lhotce, které v současné době prochází zásadní obnovou a mění se na biotop, bude provozovat 4-Majetková. Tuto akciovou společnost založila před deseti lety čtvrtá městská část za účelem zefektivnění správy nemovitého majetku, se kterým hospodaří. Je jediným akcionářem společnosti. Záměr uzavřít s akciovkou smlouvu o pachtu areálu koupaliště schválili tento týden radní čtvrté městské části.

„Chceme, aby oblíbené koupaliště mnoha Pražanů provozovala společnost městské části, nikoli soukromý provozovatel,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Tím budeme mít pod kontrolou návštěvnost i cenu za vstupné, a budeme tak moci garantovat, že vstupné bude v relaci podobných neziskových koupališť jako Podolí nebo Radotín,“ dodal.

Obnova koupaliště na Lhotce probíhá ve dvou etapách. V první byly odstraněny nevyhovující objekty a prvky a byly vybudovány nové budovy pro zázemí koupaliště – šatny, místo pro plavčíka a pokladnu u vstupu do areálu, a všechny potřebné sítě.

Byly vyhloubeny nové nádrže a zajištěn čerpací vrt, který zajistí zásobování koupaliště vodou. Nová bazénová technologie umožní biotopové čištění vody bez použití chemie. Nové asfaltové a mlatové plochy umožní komfortní pohyb návštěvníků v areálu.

„Rozhodli jsme se pro biotopové koupaliště, které nezatěžuje životní prostředí a je vhodné pro alergiky, protože k čištění vody nepoužívá chlór,“ uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN-Tučňák). „Je to v současné době moderní trend ve vyspělé Evropě a tím, že chrání zdroje vody, má také nesporný ekologický význam,“ dodal.

V druhé etapě dojde k rozšíření nabídky volnočasových aktivit v celém areálu. Přibude mimo jiné dětské hřiště, lezecká stěna, lanové centrum, beachvolejbalové hřiště, malé a velké multifunkční hřiště a nové travnaté hřiště. Dokončeny budou areálové sprchy s WC a převlékárnou, asfaltové a mlatové povrchy a sadové úpravy. Areál dostane nové oplocení a v ulici U Koupadel bude 20 parkovacích stání.

Společnost 4-Majetková bude muset až do úplného dokončení koupaliště dodržovat podmínky zkušebního provozu, který má ověřit funkčnost a požadované vlastnosti stavby a technologického zařízení a jejich způsobilost k bezpečnému užívání.

„Jde zejména provoz koupacích nádrží se systémem přírodního způsobu čištění vody, takvaného biotopu, provoz studen pro napájení nádrží vodou, vsakovacích objektů a akumulačních nádrží dešťových vod, provoz bazénové technologie a samozřejmě obou novostaveb,“ sdělil mluvčí „čtyřky“ Jiří Bigas.

Návrh smlouvy mezi městskou částí Praha 4 a společností 4-Majetková bude po jejich projednání s druhou smluvní stranou předložen k rozhodnutí na nejbližší možné zasedání radních.

Zchátralé a opuštěné koupaliště na Lhotce - červen 2015

Koupaliště jako privatizační dědictví prodal stát soukromému investorovi v roce 2005 a soukromník toto oblíbené relaxační místo Pražanů uzavřel v roce 2012. Plánoval na místě vybudovat projekt s novými bytovými domy. Proti výstavbě se mezi lidmi zdvihla obrovská vlna nevole.

Praha 4 usilovala o zpětné získání koupaliště do vlastnictví, což podařilo v roce 2014 ještě za bývalého starosty a současného zastupitele Pavla Caldra. V rámci kampaně před volbami bylo slibováno, že bude koupaliště otevřeno v roce 2015. Současné vedení radnice Prahy 4 pod vedením starosty Petra Štěpánka termín neustále odsouvalo.

Mezitím se uvažovalo o přechodném očasném spásání trávy v areálu ovcemi, od toho však bylo upuštěno. Neujal se ani nápad na dočasné zpřístupnění uzavřeného koupaliště jako relaxační zóny.

Zatím poslední termín ukončení rekonstrukce koupaliště je letošní léto. Hlavní sezóna by se tak mohla stihnout. „Věříme, že ano," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Lhotecké koupaliště – březen 2018

koupaliste-lhotka1

koupaliste-lhotka2

koupaliste-lhotka3


Praha 5 získala fotbalové hřiště Hlubočepy. Užívat by ho měli podle radnice především místní

Dnes v 16:23

„S elánem a chutí se hodlá MČ Praha 5 pustit do obnovy Hlubočepského hřiště, které po složitém, jedenáctiletém vyjednávání získala do svého vlastnictví. A chceme znát vaši představu o jeho využití,“ uvedl zástupce starosty MČ Praha 5 Lukáš Herold na veřejném setkání představitelů radnice MČ Praha...

Vlasta a Otakar Štáflovi budou mít pamětní desku

Dnes v 16:13

Manželé Štáflovi, malíř Otakar a spisovatelka Vlasta, bydleli na Vinohradech v Mánesově ulici v ateliéru. Při bombardování Prahy 14. února 1945 zahynuli v troskách zasaženého domu. Na domě Mánesova 20 jim starostka městské části Jana Černochová slavnostně 9. května v 16 hodin odhalí...

Praha uspořádala seminář k bytové politice

Dnes v 07:46

Aktuální bytová politika hlavního města Prahy byla tématem semináře, který se dnes uskutečnil v budově Nové radnice formou kulatého stolu. Iniciátorem akce byl radní hl. m. Prahy pro oblast bydlení Radek Lacko. 

Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

Včera ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

Včera v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

23. dubna 2018 v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

23. dubna 2018 ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

Další články
Nahoru