dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
O provoz přírodního koupaliště Lhotka se bude Praha 4 starat sama, biotop chce zprovoznit na letní sezónu
Současná podoba rekonstruovaného lhoteckého koupaliště. Foto (4x): Viktor Puci

O provoz přírodního koupaliště Lhotka se bude Praha 4 starat sama, biotop chce zprovoznit na letní sezónu

Přírodní koupaliště na Lhotce, které v současné době prochází zásadní obnovou a mění se na biotop, bude provozovat 4-Majetková. Tuto akciovou společnost založila před deseti lety čtvrtá městská část za účelem zefektivnění správy nemovitého majetku, se kterým hospodaří. Je jediným akcionářem společnosti. Záměr uzavřít s akciovkou smlouvu o pachtu areálu koupaliště schválili tento týden radní čtvrté městské části.

„Chceme, aby oblíbené koupaliště mnoha Pražanů provozovala společnost městské části, nikoli soukromý provozovatel,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/Zelení). „Tím budeme mít pod kontrolou návštěvnost i cenu za vstupné, a budeme tak moci garantovat, že vstupné bude v relaci podobných neziskových koupališť jako Podolí nebo Radotín,“ dodal.

Obnova koupaliště na Lhotce probíhá ve dvou etapách. V první byly odstraněny nevyhovující objekty a prvky a byly vybudovány nové budovy pro zázemí koupaliště – šatny, místo pro plavčíka a pokladnu u vstupu do areálu, a všechny potřebné sítě.

Byly vyhloubeny nové nádrže a zajištěn čerpací vrt, který zajistí zásobování koupaliště vodou. Nová bazénová technologie umožní biotopové čištění vody bez použití chemie. Nové asfaltové a mlatové plochy umožní komfortní pohyb návštěvníků v areálu.

„Rozhodli jsme se pro biotopové koupaliště, které nezatěžuje životní prostředí a je vhodné pro alergiky, protože k čištění vody nepoužívá chlór,“ uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička (STAN-Tučňák). „Je to v současné době moderní trend ve vyspělé Evropě a tím, že chrání zdroje vody, má také nesporný ekologický význam,“ dodal.

V druhé etapě dojde k rozšíření nabídky volnočasových aktivit v celém areálu. Přibude mimo jiné dětské hřiště, lezecká stěna, lanové centrum, beachvolejbalové hřiště, malé a velké multifunkční hřiště a nové travnaté hřiště. Dokončeny budou areálové sprchy s WC a převlékárnou, asfaltové a mlatové povrchy a sadové úpravy. Areál dostane nové oplocení a v ulici U Koupadel bude 20 parkovacích stání.

Společnost 4-Majetková bude muset až do úplného dokončení koupaliště dodržovat podmínky zkušebního provozu, který má ověřit funkčnost a požadované vlastnosti stavby a technologického zařízení a jejich způsobilost k bezpečnému užívání.

„Jde zejména provoz koupacích nádrží se systémem přírodního způsobu čištění vody, takvaného biotopu, provoz studen pro napájení nádrží vodou, vsakovacích objektů a akumulačních nádrží dešťových vod, provoz bazénové technologie a samozřejmě obou novostaveb,“ sdělil mluvčí „čtyřky“ Jiří Bigas.

Návrh smlouvy mezi městskou částí Praha 4 a společností 4-Majetková bude po jejich projednání s druhou smluvní stranou předložen k rozhodnutí na nejbližší možné zasedání radních.

Zchátralé a opuštěné koupaliště na Lhotce - červen 2015

Koupaliště jako privatizační dědictví prodal stát soukromému investorovi v roce 2005 a soukromník toto oblíbené relaxační místo Pražanů uzavřel v roce 2012. Plánoval na místě vybudovat projekt s novými bytovými domy. Proti výstavbě se mezi lidmi zdvihla obrovská vlna nevole.

Praha 4 usilovala o zpětné získání koupaliště do vlastnictví, což podařilo v roce 2014 ještě za bývalého starosty a současného zastupitele Pavla Caldra. V rámci kampaně před volbami bylo slibováno, že bude koupaliště otevřeno v roce 2015. Současné vedení radnice Prahy 4 pod vedením starosty Petra Štěpánka termín neustále odsouvalo.

Mezitím se uvažovalo o přechodném očasném spásání trávy v areálu ovcemi, od toho však bylo upuštěno. Neujal se ani nápad na dočasné zpřístupnění uzavřeného koupaliště jako relaxační zóny.

Zatím poslední termín ukončení rekonstrukce koupaliště je letošní léto. Hlavní sezóna by se tak mohla stihnout. „Věříme, že ano," sdělil mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Lhotecké koupaliště – březen 2018

koupaliste-lhotka1

koupaliste-lhotka2

koupaliste-lhotka3


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru