Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

O příspěvek pro ubytovatele uprchlíků lze žádat přes Portál Pražana

Hlavní město na svých webových stránkách umístilo kompletní informace pro poskytovatele ubytování lidem utíkajícím před válkou na Ukrajině. Právnické, ale i podnikající fyzické osoby, které v době od 24. února poskytly bezúplatné ubytování uprchlíkům např. v hotelích, se zde dozví podrobnosti ke svým nárokům na kompenzační příspěvek a rovnou o něj mohou i požádat prostřednictvím Portálu Pražana. 

Tento kompenzační příspěvek se nevztahuje na poskytování ubytování v bytech ve vlastnictví fyzických osob, který řeší Úřad práce.

Pro větší přehlednost a kvůli snazšímu vyřizování žádostí o kompenzační příspěvek zpřístupnil Magistrát hl. m. Prahy na svém webu souhrn informací pro poskytovatele ubytování osobám přicházejícím z území Ukrajiny.

Podrobnosti jsou určeny pro právnické osoby včetně například neziskových organizací, církví a veřejnoprávních korporací, a také pro podnikající fyzické osoby, které poskytly uprchlíkům bezúplatné ubytování. Žádat o příspěvek je možné i zpětně, tedy za období od 24. února 2022.

Na základě usnesení Vlády ČR je možné žádat o kompenzační příspěvek u tzv. dočasného nouzového přístřeší ve výši 200 Kč za osobu na noc a u tzv. nouzového ubytování se jedná o 200 až 250 Kč za osobu na noc. Usnesením Rady hl. m. Prahy bylo navíc schváleno navýšení příspěvku v případě nouzového ubytování na území hlavního města až o 140 Kč za osobu na noc. Zároveň byl schválen i příspěvek na stravu pro ubytované osoby v nouzovém ubytování, a to ve výši 200 korun na osobu za den po dobu prvních 7 dní ubytování

Podané žádosti bude Magistrát hl. m. Prahy posuzovat z hlediska jejich oprávněnosti, úplnosti a správnosti. Pokud bude žádosti ubytovatele vyhověno, bude s ním uzavřena dohoda o zajištění ubytovací kapacity.

Vyřizování těchto kompenzačních příspěvků se však nevztahuje na poskytování ubytování v bytech ve vlastnictví fyzických osob. Na takové ubytování je možné žádat u příslušné krajské pobočky Úřadu práce o příspěvek na solidární domácnost podle zákona č. 66/2022 Sb., o opatření v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Poskytovatelé ubytovacích prostor pro osoby přicházející z území Ukrajiny se mohou nadále dotazovat i prostřednictvím e-mailu zdenka.vackova@praha.eu, případně telefonicky na Pražské kontaktní centrum (telefon: 800 100 000), a to v úřední době: pondělí a středa 8:00 – 18:00 hodin, úterý a čtvrtek 8:00 – 15:00 hodin a v pátek 8:00 – 11:00 hodin.Autor: Alo

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru