Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

O příspěvek pro ubytovatele uprchlíků lze žádat přes Portál Pražana

Hlavní město na svých webových stránkách umístilo kompletní informace pro poskytovatele ubytování lidem utíkajícím před válkou na Ukrajině. Právnické, ale i podnikající fyzické osoby, které v době od 24. února poskytly bezúplatné ubytování uprchlíkům např. v hotelích, se zde dozví podrobnosti ke svým nárokům na kompenzační příspěvek a rovnou o něj mohou i požádat prostřednictvím Portálu Pražana. 

Tento kompenzační příspěvek se nevztahuje na poskytování ubytování v bytech ve vlastnictví fyzických osob, který řeší Úřad práce.

Pro větší přehlednost a kvůli snazšímu vyřizování žádostí o kompenzační příspěvek zpřístupnil Magistrát hl. m. Prahy na svém webu souhrn informací pro poskytovatele ubytování osobám přicházejícím z území Ukrajiny.

Podrobnosti jsou určeny pro právnické osoby včetně například neziskových organizací, církví a veřejnoprávních korporací, a také pro podnikající fyzické osoby, které poskytly uprchlíkům bezúplatné ubytování. Žádat o příspěvek je možné i zpětně, tedy za období od 24. února 2022.

Na základě usnesení Vlády ČR je možné žádat o kompenzační příspěvek u tzv. dočasného nouzového přístřeší ve výši 200 Kč za osobu na noc a u tzv. nouzového ubytování se jedná o 200 až 250 Kč za osobu na noc. Usnesením Rady hl. m. Prahy bylo navíc schváleno navýšení příspěvku v případě nouzového ubytování na území hlavního města až o 140 Kč za osobu na noc. Zároveň byl schválen i příspěvek na stravu pro ubytované osoby v nouzovém ubytování, a to ve výši 200 korun na osobu za den po dobu prvních 7 dní ubytování

Podané žádosti bude Magistrát hl. m. Prahy posuzovat z hlediska jejich oprávněnosti, úplnosti a správnosti. Pokud bude žádosti ubytovatele vyhověno, bude s ním uzavřena dohoda o zajištění ubytovací kapacity.

Vyřizování těchto kompenzačních příspěvků se však nevztahuje na poskytování ubytování v bytech ve vlastnictví fyzických osob. Na takové ubytování je možné žádat u příslušné krajské pobočky Úřadu práce o příspěvek na solidární domácnost podle zákona č. 66/2022 Sb., o opatření v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Poskytovatelé ubytovacích prostor pro osoby přicházející z území Ukrajiny se mohou nadále dotazovat i prostřednictvím e-mailu zdenka.vackova@praha.eu, případně telefonicky na Pražské kontaktní centrum (telefon: 800 100 000), a to v úřední době: pondělí a středa 8:00 – 18:00 hodin, úterý a čtvrtek 8:00 – 15:00 hodin a v pátek 8:00 – 11:00 hodin.Autor: Alo

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru