Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
O případném návratu pohotovosti na malešickou polikliniku se rozhodne až v dalším volebním období
Malešická poliklinika. Foto: archiv

O případném návratu pohotovosti na malešickou polikliniku se rozhodne až v dalším volebním období

Návštěvníci Polikliniky Malešice mají od loňska k dispozici rekonstruovanou budovu, ve které najdou i nadále klíčové zdravotnické služby. Nepodařilo se sehnat finance na provoz pohotovosti, o jejím osudu se rozhodne až v příštím volebním období. Pohotovost je jedním z témat předvolební kampaně v desáté městské části. 

Provoz pohotovosti byl v Malešicích ukončen v roce 2019. Městská část ji ročně financovala zhruba deseti miliony korun. Hlavní město na ni odmítlo přispět s odůvodněním, že systém čtrnácti pohotovostí v metropoli s ročními náklady na provoz ve výši necelých 23 milionů korun je dostatečný a že je lepší ho soustřeďovat do stěžejních zdravotnických zařízení. Pohotovost nejbližší malešické poliklinice je ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. 

„Já bych naopak usiloval o znovuzavedení pohotovosti v poliklinice, protože tam patří a lidem chybí,“ uvedl místostarosta desáté městské části Martin Valovič (ODS).

S financováním pohotovosti by muselo pomoci hlavní město. Strany kandidující do pražského zastupitelstva se rozchází v názorech na hustotu sítě pohotovostí v Praze, a tedy i na její případné rozšiřování.

Například lídr koalice Spolu a kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda pohotovost na Praze 10 podporuje. „Našim plánem je síť pohotovostí rozšiřovat, pokud má dojít k obnovení na Praze 10, je zřejmé, že se musí hlavní město podílet na jejím financování,“ sdělil.

Podle Svobody by na poliklinice kromě pohotovosti pomohlo s dostupností a zkvalitněním zdravotní péče také zavedení telemedicíny a obecně zapojení moderních technologií.

Telemedicína spočívá v dálkové přenosu lékařských informací od pacienta k doktorovi, prostřednictvím informačních a telekomunikačních technologií. Podle radní Prahy 10 Olgy Koumarové (ODS) by měl být v městské části také podpořen rozvoj paliativní a hospicové péče.


Autor: Hla
Další články
Nahoru