Dnes Pátek - polojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
O případném návratu pohotovosti na malešickou polikliniku se rozhodne až v dalším volebním období
Malešická poliklinika. Foto: archiv

O případném návratu pohotovosti na malešickou polikliniku se rozhodne až v dalším volebním období

Návštěvníci Polikliniky Malešice mají od loňska k dispozici rekonstruovanou budovu, ve které najdou i nadále klíčové zdravotnické služby. Nepodařilo se sehnat finance na provoz pohotovosti, o jejím osudu se rozhodne až v příštím volebním období. Pohotovost je jedním z témat předvolební kampaně v desáté městské části. 

Provoz pohotovosti byl v Malešicích ukončen v roce 2019. Městská část ji ročně financovala zhruba deseti miliony korun. Hlavní město na ni odmítlo přispět s odůvodněním, že systém čtrnácti pohotovostí v metropoli s ročními náklady na provoz ve výši necelých 23 milionů korun je dostatečný a že je lepší ho soustřeďovat do stěžejních zdravotnických zařízení. Pohotovost nejbližší malešické poliklinice je ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. 

„Já bych naopak usiloval o znovuzavedení pohotovosti v poliklinice, protože tam patří a lidem chybí,“ uvedl místostarosta desáté městské části Martin Valovič (ODS).

S financováním pohotovosti by muselo pomoci hlavní město. Strany kandidující do pražského zastupitelstva se rozchází v názorech na hustotu sítě pohotovostí v Praze, a tedy i na její případné rozšiřování.

Například lídr koalice Spolu a kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda pohotovost na Praze 10 podporuje. „Našim plánem je síť pohotovostí rozšiřovat, pokud má dojít k obnovení na Praze 10, je zřejmé, že se musí hlavní město podílet na jejím financování,“ sdělil.

Podle Svobody by na poliklinice kromě pohotovosti pomohlo s dostupností a zkvalitněním zdravotní péče také zavedení telemedicíny a obecně zapojení moderních technologií.

Telemedicína spočívá v dálkové přenosu lékařských informací od pacienta k doktorovi, prostřednictvím informačních a telekomunikačních technologií. Podle radní Prahy 10 Olgy Koumarové (ODS) by měl být v městské části také podpořen rozvoj paliativní a hospicové péče.


Autor: Hla

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

V Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL. TOP 09 druhá, třetí Piráti

25. září 2022 v 19:10

Vítězem voleb v šesté městské části je koalice ODS a KDU-ČSL, jejímž lídrem je 1. místostarosta Jakub Stárek. Druhá skončila TOP 09, třetí jsou Piráti.

V Praze 5 mají dva vítězné subjekty po deseti mandátech

25. září 2022 v 18:10

Ve volbách do zastupitelstva Prahy 5 získaly nejvíce mandátů uskupení Praha 5 sobě a koalice Společně pro Prahu 5. Oba subjekty mají po deseti mandátech. Prahu 5 sobě volilo 21,38 procenta voličů, Společně pro Prahu 5 21,32 procenta voličů.  Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým...

Další články
Nahoru