dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
O pražských zastupitelích se asi bude rozhodovat v termínu krajských voleb
Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Ilustrační foto: archiv

O pražských zastupitelích se asi bude rozhodovat v termínu krajských voleb

Pražští zastupitelé zvolení v letošních podzimních volbách možná budou mít pouze dvouletý mandát místo čtyřletého. V ústavním zákoně to navrhla skupina poslanců ČSSD, hnutí ANO, KSČM, KDU-ČSL a Úsvitu. Předlohou chtějí dosáhnout toho, aby se volby do zastupitelstva hlavního města konaly souběžně s krajskými volbami, a nikoli obecními jako dosud.

V související normě předkladatelé navrhli, aby se volby do pražského zastupitelstva konaly podle volebního zákona do zastupitelstev krajů, nikoli obcí, jak je to nyní. Změna by znamenala například to, že městští politici by podle jejich uvážení nemohli dělit Prahu na volební obvody a obyvatelé metropole by volili v jednom obvodu.

Poslanecká předloha by zároveň stanovila počet členů pražského zastupitelstva na 65. Nyní může zastupitelstvo rozhodnout, že bude mít 55 až 70 členů. Předkladatelé poukazují na to, že ač je pražské zastupitelstvo voleno podle obecního volebního zákona, má působnost krajského zastupitelstva.

Připomínají například to, že politické strany inkasují peníze za zastupitelské mandáty, což v obcích není. Podle autorů návrhu taky není důvod pro to, aby se volby do zastupitelstva Prahy i dalších krajů konaly v jiných termínech.

Sjednocení voleb by podle nich ušetřil stát a za předvolební kampaně i politické strany. V Praze se naposled volilo v jediném obvodu v roce 2006, pro letošní volby má takové řešení podporu městské TOP 09 a ČSSD.

Rozdělování metropole do volebních obvodů vyvolávalo spory, protestovaly hlavně menší strany. Pražské zastupitelstvo má nyní 63 členů. V minulosti bylo i 70členné. Pro schválení ústavního zákona jsou ve Sněmovně potřebné hlasy nejméně 120, tedy tří pětin poslanců.

Sociální demokraté, ANO, komunisté, lidovci a Úsvit mají 158 hlasů. Ústavní zákon by ale musel třípětinovou většinou schválit i Senát, a to ve stejném znění. Před tím, než budou předlohy projednávat zákonodárci, posoudí je vláda.


Další články
Nahoru