dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
O Poslaneckou sněmovnu je zájem, ročně si ji zdarma prohlédnou tisíce lidí
Thunovský palác ve Sněmovní ulici na Malé Straně, ve kterém zasedá Poslanecká sněmovna. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons

O Poslaneckou sněmovnu je zájem, ročně si ji zdarma prohlédnou tisíce lidí

Prostory Poslanecké sněmovny na Malé Straně jsou pro návštěvníky atraktivním místem, za poslední tři roky totiž Sněmovnu navštívilo přibližně 60 tisíc lidí. Převážně sem chodí žáci a studenti základních, respektive středních, škol. Nejvíce prohlídek se organizuje na podzim, nejsilnějšími měsíci jsou říjen a listopad.

Prohlídky je nutné předem rezervovat v informačním středisku Poslanecké sněmovny na telefonním čísle 257174117. Exkurze organizuje Oddělení komunikace a vzdělávání.

„Velmi mne těší, že prohlídka Poslanecké sněmovny láká tolik návštěvníků. Navíc vítám tu skutečnost, že nejvíce k nám chodí mladí lidé a děti, v rámci prohlídky totiž získávají cenné informace o fungování Parlamentu a demokracie vůbec. Spojení teoretických školních znalostí s praxí Sněmovny jim vytvoří plastičtější obraz parlamentních pravidel,“ vysvětlil Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny.

Přestože místo, kde probíhají schůze poslanců, neslouží jako primární turistický cíl, návštěvnost lze srovnat s významnými regionálními památkovými objekty, jako jsou například: klášter Zlatá Koruna, hrad Jezeří či zámek Velké Losiny a Opočno.

Exkurze se zaměřují především na školní skupiny, primárním cílem je vysvětlovat žákům a studentům princip fungování Poslanecké sněmovny. Dále se organizují prohlídky pro školy a univerzity ze zahraničí, pro občanská sdružení, případně pro cestovní kanceláře se zahraniční klientelou.

Návštěvníci Sněmovny absolvují prohlídku významných prostor dolní komory – předsálí, galerie hostů v hlavním zasedacím sále a dalších přilehlých prostor. Výklad se věnuje zejména funkci a činnosti Poslanecké sněmovny, dějinám českého parlamentarismu a architektuře i historii sněmovních budov. Exkurze se nekonají v době schůze pléna, zájemci však mohou navštívit galerii hostů.

Prohlídka dolní komory je zdarma a trvá přibližně 75 minut. Prohlídky probíhají vždy ve všední dny od 9:00 do 14:30 hod. Maximální počet osob na jednu prohlídku včetně doprovodu je z bezpečnostních důvodů 30.


Další články
Nahoru