Dnes Sobota - skorojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
O poslanecká křesla usiluje v Praze 621 lidí, žen je zhruba třetina
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se uskuteční 8. a 9. října. Foto: archiv

O poslanecká křesla usiluje v Praze 621 lidí, žen je zhruba třetina

O mandát poslance se bude v Praze na podzim ucházet 621 kandidátů z 21 stran a hnutí. Je to méně než před čtyřmi lety, kdy bylo k volbám připuštěno 852 kandidátů z 29 politických uskupení. Podíl žen mezi kandidáty dosáhl v metropoli 32 procent, což zhruba odpovídá celostátnímu průměru.

V minulých volbách se o přízeň voličů v Praze ucházelo zhruba 27,6 procent žen. Průměrný věk kandidátů je letos 50,8 roku, v roce 2017 to bylo 48,7. Vyplývá to z údajů o kandidátech, které dnes na volebním webu zveřejnil Český statistický úřad. Volby se konají 8. a 9. října.

Počet mandátů v jednotlivých obvodech není předem znám a odvíjí se od počtu odevzdaných hlasů a tzv. mandátového čísla. V minulých volbách připadlo na Prahu 24 křesel v dolní komoře, při obdobném počtu by se letos o jedno křeslo v metropoli ucházelo zhruba 26 kandidátů.

Celkem se letos chce v hlavním městě do Sněmovny dostat 199 žen a 422 mužů. Nadpoloviční většinu žen na kandidátce mají pouze Zelení, kde je poměr 20 ku 16, a Hnutí Prameny, na jehož listině je 16 žen a 10 mužů.

Naopak nejméně žen je na kandidátkách uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci, za které kandidují čtyři ženy a 32 mužů, a KSČM, kde je poměr pět ku 31.

Nejméně lidí na kandidátce má anarchokapitalistické uskupení Urza.cz, za které v metropoli kandiduje pouze jeho zakladatel Martin Urza. Všech 36 míst na kandidátkách obsadili Zelení, Volný Blok, SPD, ČSSD, Trikolora Svobodní Soukromníci, Aliance pro budoucnost, Přísaha, KSČM, ANO, Otevřeme Česko a obě kandidující koalice, tedy Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráti se Starosty.

Průměrný věk kandidátů se oproti posledním volbám zvýšil a přesahuje i celorepublikový průměr, který činí 49 let. Nejmladšími kandidáty jsou v 21 letech prodavačka Adriána Goleňová za Levici, studentka Dominika Tůmová za ANO a truhlář Petr Tačner za Otevřeme Česko.

Nejstarším kandidátem je 84letý projektant energetických zařízení Jaroslav Pazour z kandidátky Moravanů. Nejnižší průměrný věk kandidátů má Strana zelených, nejvyšší Senioři 21.

V celé republice se podle dnes zveřejněných informací do voleb přihlásilo 5258 kandidátů z 22 volebních uskupení, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy bylo ke sněmovním volbám připuštěno rekordních 7539 kandidátů z 31 stran a hnutí.

Podíl žen mezi nominovanými poprvé přesáhl hranici 30 procent a dosáhl 31,65 procenta. V roce 2017 bylo na sněmovních kandidátkách 28,58 procenta žen. Celorepublikově oproti posledním volbám vzrostl průměrný věk kandidátů, a to z 46,4 na 49 let.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru