Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 23. 1. 2022
Svátek má Zdeněk
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
O osudu vídeňských vánočních trhů se rozhodne příští týden, Rakušané si je moc nepřejí
Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu se konal poprvé v roce 1772. Foto: WienTourismus/Christian Stemper

O osudu vídeňských vánočních trhů se rozhodne příští týden, Rakušané si je moc nepřejí

Pro našince jsou jedny z nejoblíbenějších zahraničních vánočních trhů ty vídeňské, čeština je na nich slyšet na každém rohu. Jezdí na ně zástupy lidí nejen z blízké Moravy, ale i jiných částí Česka, Prahu nevyjímaje. Zda se vídeňské vánoční trhy letos budou konat či nikoliv, se rozhodne příští týden.

Do příprav a samotného konání vánočních trhů v celém Česku letos zasáhla pandemie onemocnění covid-19. Řada měst ty největší zrušila, stánky nebudou například ani na Staroměstském náměstí v Praze. Někde se menší trhy konat budou, ale s patřičnými omezeními.

Obdobná je i situace v okolních zemích, kam Češi pravidelně v době adventu na trhy jezdí. Populární jsou u nich především trhy v Drážďanech, Norimberku a Vídni. Letošní ročník vánočních trhů v Norimberku byl nakonec zrušen. Přípravy sice probíhaly, konečný verdikt padl s ohledem na situaci kolem covidu už před měsícem.

Dlouho se plánů na konání trhů, které mají tradici už od první poloviny 15. století, nechtěla vzdát drážďanská radnice. Pracovalo se na hygienických opatřeních, v plánu bylo trhy rozmístit na širší území metropole.

Kvůli špatnému epidemickému vývoji v Sasku však došlo na začátku minulého týdne k definitivnímu rozhodnutí, že trhy letos nebudou. Už dříve zrušily trhy radnice dalších německých měst, například ve Frankfurtu nad Mohanem, Freiburgu, Mnichově, Berlíně či v Kolíně nad Rýnem. Zákaz trhů vyhlásila i Paříž a další francouzská a evvropská města.

Vídeňané sice letos vánoční trhy navzdory pandemii covidu původně povolili, kvůli plošné karanténě jsou stánky po celé metropoli zatím zavřené. A možná to tak i zůstane. Zda se vídeňské vánoční trhy ještě letos budou konat, či nikoliv, se rozhodne příští týden.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Demox Research by o jejich návštěvu mělo v současnosti zájem pouze 25 procent Rakušanů. Více jak polovina dotázaných prý navíc byla proti jejich otevření, a to kvůli silným obavám z koronavirové infekce. Ještě minulý rok přitom uvedlo 75 procent dotázaných, že vánoční trhy navštíví.

Prodejci zareagovali na nejistotu ohledně otevření vánočních trhů ve Vídni zareagovali tak, že spustili onlinovou verzi trhů. Zapojilo se 102 ze 117 prodejců.


Autor: Jan Puci

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Další články
Nahoru