Dnes Sobota - zatazeno 8°C
Zítra Neděle - zatazeno 5°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O osudu vídeňských vánočních trhů se rozhodne příští týden, Rakušané si je moc nepřejí
Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu se konal poprvé v roce 1772. Foto: WienTourismus/Christian Stemper

O osudu vídeňských vánočních trhů se rozhodne příští týden, Rakušané si je moc nepřejí

Pro našince jsou jedny z nejoblíbenějších zahraničních vánočních trhů ty vídeňské, čeština je na nich slyšet na každém rohu. Jezdí na ně zástupy lidí nejen z blízké Moravy, ale i jiných částí Česka, Prahu nevyjímaje. Zda se vídeňské vánoční trhy letos budou konat či nikoliv, se rozhodne příští týden.

Do příprav a samotného konání vánočních trhů v celém Česku letos zasáhla pandemie onemocnění covid-19. Řada měst ty největší zrušila, stánky nebudou například ani na Staroměstském náměstí v Praze. Někde se menší trhy konat budou, ale s patřičnými omezeními.

Obdobná je i situace v okolních zemích, kam Češi pravidelně v době adventu na trhy jezdí. Populární jsou u nich především trhy v Drážďanech, Norimberku a Vídni. Letošní ročník vánočních trhů v Norimberku byl nakonec zrušen. Přípravy sice probíhaly, konečný verdikt padl s ohledem na situaci kolem covidu už před měsícem.

Dlouho se plánů na konání trhů, které mají tradici už od první poloviny 15. století, nechtěla vzdát drážďanská radnice. Pracovalo se na hygienických opatřeních, v plánu bylo trhy rozmístit na širší území metropole.

Kvůli špatnému epidemickému vývoji v Sasku však došlo na začátku minulého týdne k definitivnímu rozhodnutí, že trhy letos nebudou. Už dříve zrušily trhy radnice dalších německých měst, například ve Frankfurtu nad Mohanem, Freiburgu, Mnichově, Berlíně či v Kolíně nad Rýnem. Zákaz trhů vyhlásila i Paříž a další francouzská a evvropská města.

Vídeňané sice letos vánoční trhy navzdory pandemii covidu původně povolili, kvůli plošné karanténě jsou stánky po celé metropoli zatím zavřené. A možná to tak i zůstane. Zda se vídeňské vánoční trhy ještě letos budou konat, či nikoliv, se rozhodne příští týden.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Demox Research by o jejich návštěvu mělo v současnosti zájem pouze 25 procent Rakušanů. Více jak polovina dotázaných prý navíc byla proti jejich otevření, a to kvůli silným obavám z koronavirové infekce. Ještě minulý rok přitom uvedlo 75 procent dotázaných, že vánoční trhy navštíví.

Prodejci zareagovali na nejistotu ohledně otevření vánočních trhů ve Vídni zareagovali tak, že spustili onlinovou verzi trhů. Zapojilo se 102 ze 117 prodejců.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru