Dnes Středa - oblacno -2°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest -2°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O osudu vídeňských vánočních trhů se rozhodne příští týden, Rakušané si je moc nepřejí
Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu se konal poprvé v roce 1772. Foto: WienTourismus/Christian Stemper

O osudu vídeňských vánočních trhů se rozhodne příští týden, Rakušané si je moc nepřejí

Pro našince jsou jedny z nejoblíbenějších zahraničních vánočních trhů ty vídeňské, čeština je na nich slyšet na každém rohu. Jezdí na ně zástupy lidí nejen z blízké Moravy, ale i jiných částí Česka, Prahu nevyjímaje. Zda se vídeňské vánoční trhy letos budou konat či nikoliv, se rozhodne příští týden.

Do příprav a samotného konání vánočních trhů v celém Česku letos zasáhla pandemie onemocnění covid-19. Řada měst ty největší zrušila, stánky nebudou například ani na Staroměstském náměstí v Praze. Někde se menší trhy konat budou, ale s patřičnými omezeními.

Obdobná je i situace v okolních zemích, kam Češi pravidelně v době adventu na trhy jezdí. Populární jsou u nich především trhy v Drážďanech, Norimberku a Vídni. Letošní ročník vánočních trhů v Norimberku byl nakonec zrušen. Přípravy sice probíhaly, konečný verdikt padl s ohledem na situaci kolem covidu už před měsícem.

Dlouho se plánů na konání trhů, které mají tradici už od první poloviny 15. století, nechtěla vzdát drážďanská radnice. Pracovalo se na hygienických opatřeních, v plánu bylo trhy rozmístit na širší území metropole.

Kvůli špatnému epidemickému vývoji v Sasku však došlo na začátku minulého týdne k definitivnímu rozhodnutí, že trhy letos nebudou. Už dříve zrušily trhy radnice dalších německých měst, například ve Frankfurtu nad Mohanem, Freiburgu, Mnichově, Berlíně či v Kolíně nad Rýnem. Zákaz trhů vyhlásila i Paříž a další francouzská a evvropská města.

Vídeňané sice letos vánoční trhy navzdory pandemii covidu původně povolili, kvůli plošné karanténě jsou stánky po celé metropoli zatím zavřené. A možná to tak i zůstane. Zda se vídeňské vánoční trhy ještě letos budou konat, či nikoliv, se rozhodne příští týden.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Demox Research by o jejich návštěvu mělo v současnosti zájem pouze 25 procent Rakušanů. Více jak polovina dotázaných prý navíc byla proti jejich otevření, a to kvůli silným obavám z koronavirové infekce. Ještě minulý rok přitom uvedlo 75 procent dotázaných, že vánoční trhy navštíví.

Prodejci zareagovali na nejistotu ohledně otevření vánočních trhů ve Vídni zareagovali tak, že spustili onlinovou verzi trhů. Zapojilo se 102 ze 117 prodejců.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru