dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
O opravu historického kolotoče nikdo nemá zájem, unikát na Letné se proto neroztočí ani letos
Historický kolotoč na Letné je už mnoho let uzavřen. Foto: Renardo la vulpo / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

O opravu historického kolotoče nikdo nemá zájem, unikát na Letné se proto neroztočí ani letos

Ačkoli je všech jedenadvacet koní z nejstaršího podlahového kolotoče v Evropě na pražské Letné už opraveno, samotnou kulturní památku z konce 19. století se nedaří zrekonstruovat.

V polovině června skončilo již páté otevřené řízení na obnovu kolotoče, na které nikdo z možných dodavatelů nezareagoval a nebyla tudíž podána žádná nabídka.

Podle původních plánů měl být kolotoč opraven v první etapě, až v druhé jeho vybavení. Počítalo se s tím, že kolotoč začne vozit děti loni v létě nebo na podzim. Následně byl termín posunut na první polovinu letošního roku.

Plán otevřít a zpřístupnit na pražské Letné legendární kolotoč v polovině letošního roku se rozplynul v době, kdy byla vypsána veřejná zakázka na ,Obnovu objektu a technických systémů Letenského historického kolotoče´ a do této veřejné zakázky se nikdo z potencionálních dodavatelů nepřihlásil.

kolotoc-letna-puvodni-inteirer

Původní interiér kolotoče

První kolo veřejné soutěže na zhotovitele rekonstrukce přitom proběhlo už před třemi lety. Tehdy se přihlásil jediný dodavatel, se kterým musela být ukončena smlouva v závěru roku 2017 v důsledku nedostatků v projektové dokumentaci. Zároveň se zjistilo, že stavba je ve výrazně horším stavu, než se při zpracování projektu původně předpokládalo. Od té doby už nikdo o opravu zájem neprojevil.

V uplynulých dvou týdnech Národní technické muzeum, které kolotoč vlastní, opakovaně oslovilo zhruba deset dodavatelů, kteří mají předpoklady pro realizaci zakázky.

„Aktuálně jednáme o možnosti jejich účasti v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. Nyní tedy zodpovědné osoby za muzeum jednají s potencionálními dodavateli. Někteří stále ještě posuzují projekt a vyjádří se v průběhu července,“ informoval server Pražský patriot mluvčí technického muzea Adam Dušek.

Až se konečně podaří sehnat někoho, kdo kolotoč opraví, práce budou trvat zhruba půl roku. Prozatím muzeum předpokládá, že celkové náklady na obnovu stavby kolotoče dosáhnou výše zhruba 12 milionů korun včetně DPH, přičemž přes polovinu pokryje dotace ministerstva kultury a zbytek uhradí muzeum ze svých zdrojů.

Prohlédněte si legendární kolotoč na Letné (nejen) zevnitř

Už nyní je však zřejmé, že kvůli problémům s výběrovým řízením, nedostatkům v dokumentaci i špatnému stavu památky dojde k navýšení účtu za rekonstrukci kolotoče. Přesná výše nákladů bude jasná, až se podaří nalézt zhotovitele opravy.

K uvedené sumě 12 milionů je třeba přičíst částku 7,2 milionu korun, což jsou náklady na druhou etapu, která zahrnuje opravy vnitřního zařízení a figur koní. V rámci veřejné sbírky na tuto etapu se podařilo vybrat 1,8 milionu korun. 800 tisíc se sešlo na transparentním účtu, 600 tisíc dal Nadační fond Avast a částkou 400 tisíc přispěl pražský magistrát.

Stádo na Letné čeká dál

Všech jednadvacet koní různých velikostí již bylo opraveno, stejně jako několik rytířů z papírmaše. Oprava koní byla velmi náročná, zapojena byla různá specializovaná pracoviště, kde byly koně opraveny technikami, pomocí kterých byly před více než 100 lety postaveny.

kolotoc-letna-opraveny-blesk

Opravený Blesk

Většina z koní byla v tak špatném stavu, že vyžadovala opravu vlastní dřevěné konstrukce, těla byla vytvořena z tvarově upravených jutových pytlů vyplněných slámou a africkou travou, potažena jsou koňskou kůží dovezenou z Francie. Kromě čtyř koní – Poly, Flora, Blesk a Šemík – má „stádo“ nová sedla.

Uvnitř koní se dochovaly zajímavé památky na minulost – novinové články z roku 1923 a 1937, mince z doby monarchie a historické vstupenky, například do Parku kultury a oddechu Julia Fučíka Praha 7 (dnešní Výstaviště Praha). Tyto artefakty jsou k vidění ve foyer 3. patra NTM, kde jsou mimo jiné vystaveny opravené koně, orchestrion a rytíři z papírmaše. Aktuálně se ještě připravuje oprava autíček z kolotoče.

Letenský kolotoč je unikátní památka, která byla postavena v roce 1892 a dva roky stála na Vinohradech. Pak majitel kolotoč přemístil na Letnou, kde fungoval do roku 2006, kdy musel být provoz kvůli havarijnímu stavu spouštěcího mechanismu a zabezpečovacího zařízení zastaven. 


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru