dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
O miliony kubíků klesla v Praze spotřeba vody. Důvodů je několik, může to vést k výraznějšímu zdražení
Ilustrační foto: archiv

O miliony kubíků klesla v Praze spotřeba vody. Důvodů je několik, může to vést k výraznějšímu zdražení

Od vypuknutí pandemie covid-19 se v hlavním městě výrazně snížila spotřeba vody. Důvodů je několik. Pokud se křivka poklesu do budoucna nezvrátí, může to vyvíjet tlak na zvyšování ceny vody výrazněji nad míru inflace. 

Ke konci září klesla v meziročním srovnání spotřeba vody v Praze o tři miliony kubíků. Pokles ve fakturaci za vodu v letošním roce je odhadován na přibližně 300 milionů korun.

Jednou z hlavních příčin nižší spotřeby je propad turistického ruchu. V období druhého kvartálu tohoto roku podle dat Českého statistického úřadu přijelo do metropole pouhých 138 187 hostů. Jedná se o pokles více než 93 procent oproti stejnému období roku 2019. Jasně se tak projevil nezájem o cestování v době pandemie.

„Data statistiků bohužel potvrzují ty nejpesimističtější scénáře dopadu koronavirové krize na cestovní ruch v Praze," uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková. Hotely zejí prázdnotou, řada restaurací omezuje provoz. Úbytek turistů měl za následek pokles spotřeby vody. „Praha je specifická, velkou část fixních nákladů platí za Pražany turisté,“ sdělil generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace Petr Mrkos.

Další příčinou výrazného poklesu spotřeby vody v Praze bylo uzavření studentských kolejí kvůli nouzovému stavu. A je tu pak ještě jeden důvod, také velmi zásadní, i když možná pro hodně lidí překvapivý.

Kvůli koronaviru došlo k velkému omezení cest obyvatel Středočeského kraje do Prahy. Řada jich totiž do hlavního města dojíždí za prací. Spousta velkých administrativních budov byla uzavřena nebo omezila svůj provoz.

„Když zůstávají Středočeši na home office, zvyšují spotřebu vody ve svém bydlišti, ale logicky ji naopak snižují v Praze. Jedná se o velký počet lidí, pokles spotřeby vody v Praze byl tak od vyhlášení nouzového stavu citelný,“ vysvětlil Mrkos.

Je možné, že se menší množství spotřebované vody projeví na ceně vodného a stočného. I když je menší spotřeba, náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody zůstávají stejné. Stejně tak náklady na čištění odpadních vod. Ani výše nájemného za síť se neodvíjí od spotřeby.

Letos se v Praze platí za metr krychlový vody 94,09 korun včetně DPH. Oproti loňsku byl nárůst zhruba čtyři procenta. Polovinu z navýšení tvořila inflace, polovina byla kvůli investicím. Vedení Prahy totiž loni schválilo plán rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024. Z něj plyne každoroční zvyšování vodného a stočného o dvě procenta nad míru inflace. Výnosy chce magistrát použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě.

K tomuto kroku sáhli radní kvůli špatnému stavu infrastruktury a zanedbání údržby v předchozích desetiletích. Špatný stav distribuční sítě stál i za tím, že vedení Prahy letos nesáhlo ke zlevnění vody po té, co se celorepublikově snížilo DPH u vodného a stočného z 15 na 10 procent. Úspora 300 milionů korun bude použito na obnovu sítě.

„Cena vody v příštím roce vzroste, a to minimálně o inflaci. Zda to bude více bude záležet na jednání mezi městem, Pražskou vodohospodářskou společností a PVK. Říkat nyní nějaká čísla by byla čirá spekulace,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.


Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Další slevy pro živnostníky chystá Praha 1

Včera v 18:07

Provozovny ze sítě občanské vybavenosti, kulturní zařízení anebo provozovny veřejného stravování budou z rozhodnutí radnice Prahy 1 zařazeny mezi subjekty, které od ní od listopadu na dobu 6 měsíců obdrží padesátiprocentní slevu na nájemném. Sleva se bude týkat provozoven v nebytových prostorech...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Další články
Nahoru