Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O miliony kubíků klesla v Praze spotřeba vody. Důvodů je několik, může to vést k výraznějšímu zdražení
Ilustrační foto: archiv

O miliony kubíků klesla v Praze spotřeba vody. Důvodů je několik, může to vést k výraznějšímu zdražení

Od vypuknutí pandemie covid-19 se v hlavním městě výrazně snížila spotřeba vody. Důvodů je několik. Pokud se křivka poklesu do budoucna nezvrátí, může to vyvíjet tlak na zvyšování ceny vody výrazněji nad míru inflace. 

Ke konci září klesla v meziročním srovnání spotřeba vody v Praze o tři miliony kubíků. Pokles ve fakturaci za vodu v letošním roce je odhadován na přibližně 300 milionů korun.

Jednou z hlavních příčin nižší spotřeby je propad turistického ruchu. V období druhého kvartálu tohoto roku podle dat Českého statistického úřadu přijelo do metropole pouhých 138 187 hostů. Jedná se o pokles více než 93 procent oproti stejnému období roku 2019. Jasně se tak projevil nezájem o cestování v době pandemie.

„Data statistiků bohužel potvrzují ty nejpesimističtější scénáře dopadu koronavirové krize na cestovní ruch v Praze," uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková. Hotely zejí prázdnotou, řada restaurací omezuje provoz. Úbytek turistů měl za následek pokles spotřeby vody. „Praha je specifická, velkou část fixních nákladů platí za Pražany turisté,“ sdělil generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace Petr Mrkos.

Další příčinou výrazného poklesu spotřeby vody v Praze bylo uzavření studentských kolejí kvůli nouzovému stavu. A je tu pak ještě jeden důvod, také velmi zásadní, i když možná pro hodně lidí překvapivý.

Kvůli koronaviru došlo k velkému omezení cest obyvatel Středočeského kraje do Prahy. Řada jich totiž do hlavního města dojíždí za prací. Spousta velkých administrativních budov byla uzavřena nebo omezila svůj provoz.

„Když zůstávají Středočeši na home office, zvyšují spotřebu vody ve svém bydlišti, ale logicky ji naopak snižují v Praze. Jedná se o velký počet lidí, pokles spotřeby vody v Praze byl tak od vyhlášení nouzového stavu citelný,“ vysvětlil Mrkos.

Je možné, že se menší množství spotřebované vody projeví na ceně vodného a stočného. I když je menší spotřeba, náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody zůstávají stejné. Stejně tak náklady na čištění odpadních vod. Ani výše nájemného za síť se neodvíjí od spotřeby.

Letos se v Praze platí za metr krychlový vody 94,09 korun včetně DPH. Oproti loňsku byl nárůst zhruba čtyři procenta. Polovinu z navýšení tvořila inflace, polovina byla kvůli investicím. Vedení Prahy totiž loni schválilo plán rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024. Z něj plyne každoroční zvyšování vodného a stočného o dvě procenta nad míru inflace. Výnosy chce magistrát použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě.

K tomuto kroku sáhli radní kvůli špatnému stavu infrastruktury a zanedbání údržby v předchozích desetiletích. Špatný stav distribuční sítě stál i za tím, že vedení Prahy letos nesáhlo ke zlevnění vody po té, co se celorepublikově snížilo DPH u vodného a stočného z 15 na 10 procent. Úspora 300 milionů korun bude použito na obnovu sítě.

„Cena vody v příštím roce vzroste, a to minimálně o inflaci. Zda to bude více bude záležet na jednání mezi městem, Pražskou vodohospodářskou společností a PVK. Říkat nyní nějaká čísla by byla čirá spekulace,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.


Praha 4 rozšiřuje sběr oleje a tuků z domácností, přibydou nová stanoviště

Dnes v 10:04

Praha 4 bude pokračovat ve sběru olejů a tuků od obyvatel. Obyvatelé městské části mohou i nadále odevzdávat použitý olej do nádob na sběr použitého oleje, které jsou umístěné na vybraných stanovištích tříděného odpadu.

Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná

Dnes v 09:05

Celková revitalizace prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směřující na území sousední Prahy 7. Projekt počítá i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami...

Praha 6: Kontejnery na rostlinný odpad ze zahrádek

Dnes v 08:01

Víkendové velkoobjemové kontejnery na likvidaci zejména rostlinného odpadu ze zahrádek, ale i na objemný odpad z domácností budou na stanovištích během tohoto víkendu.

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

Včera v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Včera v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Včera v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

Další články
Nahoru