Dnes Pátek - oblacno 27°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 21°C
Pátek 19. 8. 2022
Svátek má Ludvík
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
O miliony kubíků klesla v Praze spotřeba vody. Důvodů je několik, může to vést k výraznějšímu zdražení
Ilustrační foto: archiv

O miliony kubíků klesla v Praze spotřeba vody. Důvodů je několik, může to vést k výraznějšímu zdražení

Od vypuknutí pandemie covid-19 se v hlavním městě výrazně snížila spotřeba vody. Důvodů je několik. Pokud se křivka poklesu do budoucna nezvrátí, může to vyvíjet tlak na zvyšování ceny vody výrazněji nad míru inflace. 

Ke konci září klesla v meziročním srovnání spotřeba vody v Praze o tři miliony kubíků. Pokles ve fakturaci za vodu v letošním roce je odhadován na přibližně 300 milionů korun.

Jednou z hlavních příčin nižší spotřeby je propad turistického ruchu. V období druhého kvartálu tohoto roku podle dat Českého statistického úřadu přijelo do metropole pouhých 138 187 hostů. Jedná se o pokles více než 93 procent oproti stejnému období roku 2019. Jasně se tak projevil nezájem o cestování v době pandemie.

„Data statistiků bohužel potvrzují ty nejpesimističtější scénáře dopadu koronavirové krize na cestovní ruch v Praze," uvedla pražská radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková. Hotely zejí prázdnotou, řada restaurací omezuje provoz. Úbytek turistů měl za následek pokles spotřeby vody. „Praha je specifická, velkou část fixních nákladů platí za Pražany turisté,“ sdělil generální ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace Petr Mrkos.

Další příčinou výrazného poklesu spotřeby vody v Praze bylo uzavření studentských kolejí kvůli nouzovému stavu. A je tu pak ještě jeden důvod, také velmi zásadní, i když možná pro hodně lidí překvapivý.

Kvůli koronaviru došlo k velkému omezení cest obyvatel Středočeského kraje do Prahy. Řada jich totiž do hlavního města dojíždí za prací. Spousta velkých administrativních budov byla uzavřena nebo omezila svůj provoz.

„Když zůstávají Středočeši na home office, zvyšují spotřebu vody ve svém bydlišti, ale logicky ji naopak snižují v Praze. Jedná se o velký počet lidí, pokles spotřeby vody v Praze byl tak od vyhlášení nouzového stavu citelný,“ vysvětlil Mrkos.

Je možné, že se menší množství spotřebované vody projeví na ceně vodného a stočného. I když je menší spotřeba, náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody zůstávají stejné. Stejně tak náklady na čištění odpadních vod. Ani výše nájemného za síť se neodvíjí od spotřeby.

Letos se v Praze platí za metr krychlový vody 94,09 korun včetně DPH. Oproti loňsku byl nárůst zhruba čtyři procenta. Polovinu z navýšení tvořila inflace, polovina byla kvůli investicím. Vedení Prahy totiž loni schválilo plán rozvoje vodohospodářské infrastruktury mezi lety 2020 a 2024. Z něj plyne každoroční zvyšování vodného a stočného o dvě procenta nad míru inflace. Výnosy chce magistrát použít na obnovu a rozšiřování vodárenské sítě.

K tomuto kroku sáhli radní kvůli špatnému stavu infrastruktury a zanedbání údržby v předchozích desetiletích. Špatný stav distribuční sítě stál i za tím, že vedení Prahy letos nesáhlo ke zlevnění vody po té, co se celorepublikově snížilo DPH u vodného a stočného z 15 na 10 procent. Úspora 300 milionů korun bude použito na obnovu sítě.

„Cena vody v příštím roce vzroste, a to minimálně o inflaci. Zda to bude více bude záležet na jednání mezi městem, Pražskou vodohospodářskou společností a PVK. Říkat nyní nějaká čísla by byla čirá spekulace,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.


Autor: Jan Puci

Praha 9 hledá pracovníky na pozici člena okrskové volební komise, zvýšila odměnu

Dnes v 08:27

Radnice Prahy 9 stále přijímá pracovníky na pozici člena okrskové volební komise pro volby do zastupitelstev obcí, které se budou konat ve dnech 23. 9. – 24. 9. 2022.

Rusalka, Bavorské dny nebo vinobraní. Praha 9 zve na akce podzimu

Včera ve 12:25

Bohatý kulturní program připravila na konec srpna a na září radnice Prahy 9. Poslední srpnovou sobotu se koná tradiční festival Barevná devítka, v pondělí 19. září můžete slyšet operní recitál Edity Adlerové.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 34. týden

Včera v 10:05

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Svatováclavské vinobraní v nejstarším českém vinohradu

17. srpna 2022 v 15:32

Pokud patříte k milovníkům vína, přijďte si zpříjemnit nadcházející podzim na Svatováclavské vinobraní. Konat se bude v sobotu 24. září již tradičně v nejstarším českém vinohradu u Villy Richter na Pražském hradě. 

Praha 9 zve na Zlaté časy pod buřinkou

17. srpna 2022 ve 12:09

U příležitosti 100 let připojení k Velké Praze a 120 let povýšení Vysočan na město se v sobotu 3. září od 16 do 21 hodin změní park Podviní v Praze 9 na dobovou tančírnu pod širým nebem.

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

17. srpna 2022 v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Další články
Nahoru