
O letošních prázdninách výrazně přibylo lidí, kteří potřebovali ošetření po bodnutí hmyzem
6. září 2020 06:53 | Aktualizováno v 12:12
Ze statistického pohledu se složení „prázdninových pacientů“ oproti minulosti výrazněji nezměnilo, až na zvýšení počtu lidí, kteří měli komplikace po bodnutí hmyzem. Novinkou bylo také poskytování péče pacientů s potvrzenou diagnózou covid-19. Bylo jich 277.
Záchranáři ošetřili v červenci a srpnu 132 pacientů, kteří potřebovali zdravotnickou péči po bodnutí včelou, vosou či sršní. Je to více jak poloviční nárůst oproti loňsku. Bodnutí hmyzem u některých jedinců může vyvolat život ohrožující alergickou reakci – anafylaxi.
Lidé, u kterých se taková reakce v minulosti projevila, u sebe mívají injekci obsahující dávku adrenalinu, například takzvané adrenalinové pero.
covid-19
Pražská záchranka nadále zajišťuje provoz a koordinaci vozů, jejichž posádky odebírají vzorky pro testování na covid-19. Za poslední dva měsíce provedly posádky 2200 odběrů.
Zdravotníci v terénu jsou vybavení dostatkem ochranných pomůcek, jako jsou celoobličejové masky a polomasky s dýchacími filtry s vysokým stupněm ochrany.
V provozu zůstává i nově zřízený tým speciálních činností, jehož členové jsou vybaveni opakovatelně použitelnými celotělovými obleky a filtroventilačními jednotkami.
„Bude-li to situace ohledně pandemie vyžadovat, aktivujeme znovu i ‚létající‘ krizový tým, který poskytuje asistenci ohroženým zařízením, jako jsou například domovy seniorů,“ uvedl ředitel ZZS HMP Petr Kolouch.
Během prázdnin provedli zdravotníci přes 80 resuscitací, poskytli péči více jak 1700 pacientům s dušností a 50 lidem, kteří zkolabovali kvůli vysokým teplotám. Záchranáři zasahovali také u sedmi případů tonutí, kdy čtyřikrát na místo letěla posádka letecké záchranné služby. Letečtí záchranáři vzlétli během prázdnin celkem 124krát.