Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O letošních prázdninách výrazně přibylo lidí, kteří potřebovali ošetření po bodnutí hmyzem
Ilustrační foto: archiv

O letošních prázdninách výrazně přibylo lidí, kteří potřebovali ošetření po bodnutí hmyzem

Za červenec a srpen řešily operátorky a posádky pražské záchranné služby (ZZS HMP) celkem 21 832 událostí, což je meziroční nárůst o 1500. O více jak polovinu se zvýšil počet pacientů ošetřených po bodnutí hmyzem. Více jak 900 pacientů transportovali v létě záchranáři po ošetření na jednotky intenzivní péče. 

Ze statistického pohledu se složení „prázdninových pacientů“ oproti minulosti výrazněji nezměnilo, až na zvýšení počtu lidí, kteří měli komplikace po bodnutí hmyzem. Novinkou bylo také poskytování péče pacientů s potvrzenou diagnózou covid-19. Bylo jich 277.

Záchranáři ošetřili v červenci a srpnu 132 pacientů, kteří potřebovali zdravotnickou péči po bodnutí včelou, vosou či sršní. Je to více jak poloviční nárůst oproti loňsku. Bodnutí hmyzem u některých jedinců může vyvolat život ohrožující alergickou reakci – anafylaxi.

Lidé, u kterých se taková reakce v minulosti projevila, u sebe mívají injekci obsahující dávku adrenalinu, například takzvané adrenalinové pero.

covid-19

Pražská záchranka nadále zajišťuje provoz a koordinaci vozů, jejichž posádky odebírají vzorky pro testování na covid-19. Za poslední dva měsíce provedly posádky 2200 odběrů.

Zdravotníci v terénu jsou vybavení dostatkem ochranných pomůcek, jako jsou celoobličejové masky a polomasky s dýchacími filtry s vysokým stupněm ochrany.

V provozu zůstává i nově zřízený tým speciálních činností, jehož členové jsou vybaveni opakovatelně použitelnými celotělovými obleky a filtroventilačními jednotkami.

„Bude-li to situace ohledně pandemie vyžadovat, aktivujeme znovu i ‚létající‘ krizový tým, který poskytuje asistenci ohroženým zařízením, jako jsou například domovy seniorů,“ uvedl ředitel ZZS HMP Petr Kolouch.

Během prázdnin provedli zdravotníci přes 80 resuscitací, poskytli péči více jak 1700 pacientům s dušností a 50 lidem, kteří zkolabovali kvůli vysokým teplotám. Záchranáři zasahovali také u sedmi případů tonutí, kdy čtyřikrát na místo letěla posádka letecké záchranné služby. Letečtí záchranáři vzlétli během prázdnin celkem 124krát.


Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Dnes ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Dnes ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru