Dnes Úterý - mlha 2°C
Zítra Středa - oblacno 6°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O kurzy dobrovolnické výpomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních je zájem, hlásí se stovky Pražanů
Dobrovolníci se na kurzech učí například základy péče o nemocného na lůžku. Foto(2x): ČČK

O kurzy dobrovolnické výpomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních je zájem, hlásí se stovky Pražanů

Kurzy pro dobrovolný pomocný personál, který se uplatní i v pobytových sociálních službách, začal před měsícem zajišťovat Český červený kříž (ČČK) společně s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) za podpory hlavního města. Zájem o školení projevilo už několik tisíc lidí.

Stejně jako jinde v Česku, i v Praze se nemocnice a sociální zařízení aktuálně potýkají s nedostatkem personálu. Řada zaměstnanců je v karanténě nebo se přímo nakazila nemocí covid-19.

Některá zdravotnická zařízení, která se připravují na prudký nárůst počtu hospitalizovaných, indikovala ČČK zájem o školení pomocného personálu, jehož nasazení by umožnilo profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby. 

kurz-dobrovolnik1 ČČK proto nedávno zahájil pořádání jednodenních kurzů, v nichž se uchazeči během osmi hodin seznámí s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku – od obstarání osobní hygieny přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Učí se třeba, jak pacientovi podložit hlavu, v jaké poloze mu servírovat jídlo, nebo jak podpořit jeho pohyblivost na posteli. Kurzy probíhají v autentickém nemocničním prostředí.

Získané dovednosti mohou být v případě potřeby využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, zařízeních sociálních služeb nebo i doma při péči o blízké. „V Praze nám schází pečující personál, vyškolené pečovatele bychom velmi ocenili,“ uvedla radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová.

Obdobná školení probíhala už na jaře, desítky lidí pak pomáhaly v pražských zařízeních sociálních služeb. V druhé vlně pandemie se nabídky uplatnění rozšířila i o nemocnice.

Podle vedoucího Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala už během druhé vlny pandemie projevily zájem o dobrovolnický kurz 3000 lidí, z toho se dvě třetiny skutečně přihlásily. Z uvedeného počtu již 320 lidí kurz absolvovalo a zhruba 50 dobrovolníků začalo pomáhat v některém z pražských zařízení. Průměrný věk zájemců o dobrovolnictví je 36 let. Kdo se chce do pomoci zapojit, musí být plnoletý a mít čistý trestní rejstřík.

Odhaduje se, že by nakonec na výpomoc mohlo nastoupit až několik stovek vyškolených dobrovolníků. Můžete to však být klidně i více, vše bude záležet na vývoji pandemické situace. Když nedojde k plnému využití proškolených osob, bude to podle ČČK jen dobře: „Protože to bude znamenat, že situace byla zvládnuta standardním systémem. Ale získané dovednosti se jistě neztratí a můžou se hodit v budoucnu v podobných situacích. A nebo je vyškolení lidí využijí ve své rodině či okolí. Vždyť umět pečovat o nemocné patří společně s poskytováním první pomoci k základním hodnotám lidství."

„Počet zájemců o kurzy každým dnem roste, za což jsme samozřejmě rádi a děkujeme každému, kdo se chce v této oblasti něco naučit a zapojit se do pomoci. Myslíme si, že i kdyby nedošlo k využití pomoci dobrovolníků v nemocnicích, stále je zde řada sociálních zařízení, která výpomoc uvítají a v neposlední řadě každý, kdo se naučí základy péče o nemocného u lůžka, přispívá k odlehčení zdravotního a sociálního systému,“ uvedl Smejkal.

Projekt školení podle něj doznal v uplynulém týdnu drobné obměny. Zájemci, kteří ještě nemají očkování proti infekční hepatitidě typu B, aby se sami nechali očkovat ještě před zahájením kurzu.

„Tím totiž zrychlujeme nejen přípravu, ale i schopnost rychlého nasazení většího počtu dobrovolníků v případě, že by se situace začala vyvíjet nepříznivě. Současně musíme respektovat aktuální epidemiologická opatření, a proto stále učíme v malých skupinkách a za použitích ochranných pomůcek. Přestože jsme proškolili další lektory a rozšířili kurzy na více míst v Praze, prosíme dobrovolníky o trpělivost, neboť rostoucí zájem o kurz nám prodlužuje čekací doby,“ dodal.

„Vnímáme maximální potřebu odborně vzdělaných zdravotníků, ale současně se v této době zaměřujeme jak na pomoc mediků, tak i výpomoc brigádníků. Pomoc proškolených lidi je v době pandemie pro nemocnice zcela zásadní, a proto se k projektu připojujeme jako jeden z realizátorů,“ sdělila Dita Svobodová, náměstkyně Úseku pro nelékařská zdravotnická povolání Všeobecné fakultní nemocnice, která kurzy pro dobrovolníky zdarma zprostředkovává.

Kurzy pro pečovatele v záloze nově probíhají kromě Prahy také v Brně, Kroměříži, Liberci, Jablonci nad Nisou, Ústí nad Orlicí a v Plzni.


Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

Včera v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

Včera v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

Včera ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

V neděli přibylo v Praze 944 nakažených

Včera v 11:17

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání se sobotou jich bylo zhruba o 290 méně, proti minulé neděli ale o 155 více, uvedla ČTK.

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let.

Včera v 11:03

Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního...

Očkování imobilních seniorů zahájila Praha 1

28. února 2021 ve 21:33

Nemocnice Na Františku, zřizovaná Prahou 1, už naočkovala více než dva tisíce lidi. Od pátku 26. února zahájil navíc její mobilní tým očkování imobilních pacientů starších osmdesáti let v jejich domácím prostředí.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Další články
Nahoru