Dnes Úterý - polojasno 29°C
Zítra Středa - obcasny-dest 17°C
Úterý 11. 5. 2021
Svátek má Svatava
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O kurzy dobrovolnické výpomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních je zájem, hlásí se stovky Pražanů
Dobrovolníci se na kurzech učí například základy péče o nemocného na lůžku. Foto(2x): ČČK

O kurzy dobrovolnické výpomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních je zájem, hlásí se stovky Pražanů

Kurzy pro dobrovolný pomocný personál, který se uplatní i v pobytových sociálních službách, začal před měsícem zajišťovat Český červený kříž (ČČK) společně s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) za podpory hlavního města. Zájem o školení projevilo už několik tisíc lidí.

Stejně jako jinde v Česku, i v Praze se nemocnice a sociální zařízení aktuálně potýkají s nedostatkem personálu. Řada zaměstnanců je v karanténě nebo se přímo nakazila nemocí covid-19.

Některá zdravotnická zařízení, která se připravují na prudký nárůst počtu hospitalizovaných, indikovala ČČK zájem o školení pomocného personálu, jehož nasazení by umožnilo profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby. 

kurz-dobrovolnik1 ČČK proto nedávno zahájil pořádání jednodenních kurzů, v nichž se uchazeči během osmi hodin seznámí s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku – od obstarání osobní hygieny přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Učí se třeba, jak pacientovi podložit hlavu, v jaké poloze mu servírovat jídlo, nebo jak podpořit jeho pohyblivost na posteli. Kurzy probíhají v autentickém nemocničním prostředí.

Získané dovednosti mohou být v případě potřeby využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, zařízeních sociálních služeb nebo i doma při péči o blízké. „V Praze nám schází pečující personál, vyškolené pečovatele bychom velmi ocenili,“ uvedla radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová.

Obdobná školení probíhala už na jaře, desítky lidí pak pomáhaly v pražských zařízeních sociálních služeb. V druhé vlně pandemie se nabídky uplatnění rozšířila i o nemocnice.

Podle vedoucího Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala už během druhé vlny pandemie projevily zájem o dobrovolnický kurz 3000 lidí, z toho se dvě třetiny skutečně přihlásily. Z uvedeného počtu již 320 lidí kurz absolvovalo a zhruba 50 dobrovolníků začalo pomáhat v některém z pražských zařízení. Průměrný věk zájemců o dobrovolnictví je 36 let. Kdo se chce do pomoci zapojit, musí být plnoletý a mít čistý trestní rejstřík.

Odhaduje se, že by nakonec na výpomoc mohlo nastoupit až několik stovek vyškolených dobrovolníků. Můžete to však být klidně i více, vše bude záležet na vývoji pandemické situace. Když nedojde k plnému využití proškolených osob, bude to podle ČČK jen dobře: „Protože to bude znamenat, že situace byla zvládnuta standardním systémem. Ale získané dovednosti se jistě neztratí a můžou se hodit v budoucnu v podobných situacích. A nebo je vyškolení lidí využijí ve své rodině či okolí. Vždyť umět pečovat o nemocné patří společně s poskytováním první pomoci k základním hodnotám lidství."

„Počet zájemců o kurzy každým dnem roste, za což jsme samozřejmě rádi a děkujeme každému, kdo se chce v této oblasti něco naučit a zapojit se do pomoci. Myslíme si, že i kdyby nedošlo k využití pomoci dobrovolníků v nemocnicích, stále je zde řada sociálních zařízení, která výpomoc uvítají a v neposlední řadě každý, kdo se naučí základy péče o nemocného u lůžka, přispívá k odlehčení zdravotního a sociálního systému,“ uvedl Smejkal.

Projekt školení podle něj doznal v uplynulém týdnu drobné obměny. Zájemci, kteří ještě nemají očkování proti infekční hepatitidě typu B, aby se sami nechali očkovat ještě před zahájením kurzu.

„Tím totiž zrychlujeme nejen přípravu, ale i schopnost rychlého nasazení většího počtu dobrovolníků v případě, že by se situace začala vyvíjet nepříznivě. Současně musíme respektovat aktuální epidemiologická opatření, a proto stále učíme v malých skupinkách a za použitích ochranných pomůcek. Přestože jsme proškolili další lektory a rozšířili kurzy na více míst v Praze, prosíme dobrovolníky o trpělivost, neboť rostoucí zájem o kurz nám prodlužuje čekací doby,“ dodal.

„Vnímáme maximální potřebu odborně vzdělaných zdravotníků, ale současně se v této době zaměřujeme jak na pomoc mediků, tak i výpomoc brigádníků. Pomoc proškolených lidi je v době pandemie pro nemocnice zcela zásadní, a proto se k projektu připojujeme jako jeden z realizátorů,“ sdělila Dita Svobodová, náměstkyně Úseku pro nelékařská zdravotnická povolání Všeobecné fakultní nemocnice, která kurzy pro dobrovolníky zdarma zprostředkovává.

Kurzy pro pečovatele v záloze nově probíhají kromě Prahy také v Brně, Kroměříži, Liberci, Jablonci nad Nisou, Ústí nad Orlicí a v Plzni.


Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

Včera v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Soutěž: Voda Prahy 15 ve všech skupenstvích

6. května 2021 ve 14:23

Praha 15 vyhlásila amatérskou fotografickou soutěž pro všechny věkové kategorie. V termínu od 4. května do 27. srpna budou přijímány fotografie do této soutěže, která je pořádaná v rámci „Dnů Prahy 15“ od 11. do 19. září.

V Karlíně a ve Vysočanech nepoteče příští týden voda

6. května 2021 v 10:59

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Další články
Nahoru