Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
O kurzy dobrovolnické výpomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních je zájem, hlásí se stovky Pražanů
Dobrovolníci se na kurzech učí například základy péče o nemocného na lůžku. Foto(2x): ČČK

O kurzy dobrovolnické výpomoci v nemocnicích a sociálních zařízeních je zájem, hlásí se stovky Pražanů

Kurzy pro dobrovolný pomocný personál, který se uplatní i v pobytových sociálních službách, začal před měsícem zajišťovat Český červený kříž (ČČK) společně s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) za podpory hlavního města. Zájem o školení projevilo už několik tisíc lidí.

Stejně jako jinde v Česku, i v Praze se nemocnice a sociální zařízení aktuálně potýkají s nedostatkem personálu. Řada zaměstnanců je v karanténě nebo se přímo nakazila nemocí covid-19.

Některá zdravotnická zařízení, která se připravují na prudký nárůst počtu hospitalizovaných, indikovala ČČK zájem o školení pomocného personálu, jehož nasazení by umožnilo profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby. 

kurz-dobrovolnik1 ČČK proto nedávno zahájil pořádání jednodenních kurzů, v nichž se uchazeči během osmi hodin seznámí s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku – od obstarání osobní hygieny přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Učí se třeba, jak pacientovi podložit hlavu, v jaké poloze mu servírovat jídlo, nebo jak podpořit jeho pohyblivost na posteli. Kurzy probíhají v autentickém nemocničním prostředí.

Získané dovednosti mohou být v případě potřeby využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, zařízeních sociálních služeb nebo i doma při péči o blízké. „V Praze nám schází pečující personál, vyškolené pečovatele bychom velmi ocenili,“ uvedla radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová.

Obdobná školení probíhala už na jaře, desítky lidí pak pomáhaly v pražských zařízeních sociálních služeb. V druhé vlně pandemie se nabídky uplatnění rozšířila i o nemocnice.

Podle vedoucího Ústředního krizového týmu ČČK Richarda Smejkala už během druhé vlny pandemie projevily zájem o dobrovolnický kurz 3000 lidí, z toho se dvě třetiny skutečně přihlásily. Z uvedeného počtu již 320 lidí kurz absolvovalo a zhruba 50 dobrovolníků začalo pomáhat v některém z pražských zařízení. Průměrný věk zájemců o dobrovolnictví je 36 let. Kdo se chce do pomoci zapojit, musí být plnoletý a mít čistý trestní rejstřík.

Odhaduje se, že by nakonec na výpomoc mohlo nastoupit až několik stovek vyškolených dobrovolníků. Můžete to však být klidně i více, vše bude záležet na vývoji pandemické situace. Když nedojde k plnému využití proškolených osob, bude to podle ČČK jen dobře: „Protože to bude znamenat, že situace byla zvládnuta standardním systémem. Ale získané dovednosti se jistě neztratí a můžou se hodit v budoucnu v podobných situacích. A nebo je vyškolení lidí využijí ve své rodině či okolí. Vždyť umět pečovat o nemocné patří společně s poskytováním první pomoci k základním hodnotám lidství."

„Počet zájemců o kurzy každým dnem roste, za což jsme samozřejmě rádi a děkujeme každému, kdo se chce v této oblasti něco naučit a zapojit se do pomoci. Myslíme si, že i kdyby nedošlo k využití pomoci dobrovolníků v nemocnicích, stále je zde řada sociálních zařízení, která výpomoc uvítají a v neposlední řadě každý, kdo se naučí základy péče o nemocného u lůžka, přispívá k odlehčení zdravotního a sociálního systému,“ uvedl Smejkal.

Projekt školení podle něj doznal v uplynulém týdnu drobné obměny. Zájemci, kteří ještě nemají očkování proti infekční hepatitidě typu B, aby se sami nechali očkovat ještě před zahájením kurzu.

„Tím totiž zrychlujeme nejen přípravu, ale i schopnost rychlého nasazení většího počtu dobrovolníků v případě, že by se situace začala vyvíjet nepříznivě. Současně musíme respektovat aktuální epidemiologická opatření, a proto stále učíme v malých skupinkách a za použitích ochranných pomůcek. Přestože jsme proškolili další lektory a rozšířili kurzy na více míst v Praze, prosíme dobrovolníky o trpělivost, neboť rostoucí zájem o kurz nám prodlužuje čekací doby,“ dodal.

„Vnímáme maximální potřebu odborně vzdělaných zdravotníků, ale současně se v této době zaměřujeme jak na pomoc mediků, tak i výpomoc brigádníků. Pomoc proškolených lidi je v době pandemie pro nemocnice zcela zásadní, a proto se k projektu připojujeme jako jeden z realizátorů,“ sdělila Dita Svobodová, náměstkyně Úseku pro nelékařská zdravotnická povolání Všeobecné fakultní nemocnice, která kurzy pro dobrovolníky zdarma zprostředkovává.

Kurzy pro pečovatele v záloze nově probíhají kromě Prahy také v Brně, Kroměříži, Liberci, Jablonci nad Nisou, Ústí nad Orlicí a v Plzni.


Linky pomoci slouží pro psychickou pomoc nebo rady ke koronaviru

Včera ve 12:20

Obyvatelům hlavního města připravil pražský magistrát přehled kontaktů, na které se mohou v případě problémů či nedostatku informací obracet. Naleznou zde například linky pro seniory, linky důvěry, linky pro rodiče nebo kontakty na organizace jako Bílý kruh bezpečí a Člověk...

Praha 11 zřídila u polikliniky Šustova druhé odběrové místo na testování covid-19

Včera v 07:29

Od 3. prosince fungují v Praze 11 dvě odběrová místa na testování covid-19. Vedle odběrového místa v areálu multifunkční haly Jedenáctka VS, které lze navštívit i v režimu drive-in, mohou nově zájemci o testování využít také druhé místo u polikliniky Šustova. Městská část Praha 11 jej zřídila ve...

U hasičů v Praze je jen jeden nakažený příslušník sboru

Včera v 06:35

Počet zaměstnanců pražského hasičského sboru s nemocí covid-19 klesl na minimum. Pozitivně testovaný je už jen jeden příslušník sboru.

V padesátém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

3. prosince 2020 ve 12:21

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trojská botanická zahrada otevře své brány

3. prosince 2020 v 06:47

Od 3. prosince může Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevřít pro veřejnost. Návštěvníci se budou moci projít venkovními expozicemi, zastavit se v rostlinném bistru nebo ochutnat místní víno ve vinotéce sv. Kláry. Vstupné do venkovních expozic není v zimním období...

V úterý přibylo v Praze 404 případů covidu

2. prosince 2020 ve 13:20

V průběhu úterý přibylo v hlavním městě 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší...

Trhy na Malostranském náměstí budou ve čtvrtek

2. prosince 2020 ve 12:20

Ve čtvrtek 3. prosince si od 9 do 16 hodin můžete přijít nakoupit na Malostranské náměstí čerstvé potraviny.

Pražské vodovody a kanalizace: Ochrana vodoměrů před mrazy

1. prosince 2020 ve 12:17

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Další články
Nahoru