Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
O koupi Jindřišské věže se uchází třicítka zájemců, památku chce získat i Praha
Jindřišská věž. Foto: MissKaB / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

O koupi Jindřišské věže se uchází třicítka zájemců, památku chce získat i Praha

O koupi Jindřišské věže v centru Prahy, kterou nabídlo koncem loňského roku k prodeji pražské arcibiskupství, se uchází třicítka zájemců. Nabídku podal i pražský magistrát. Firmy a další organizace se mohou do soutěže hlásit ještě během dneška. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík ale neočekává, že se počet zájemců zvýší. Arcidiecéze předpokládá, že nemovitost by mohla mít nového majitele do půl roku. Zástupce pražského arcibiskupství to dnes sdělil ČTK.

Pražské arcibiskupství se rozhodlo turisticky atraktivní věž, která neslouží sakrálním účelům, prodat jako nepotřebný a z ekonomického hlediska nevýhodný majetek. Nabídlo ji za 75 milionů korun. Podle dřívějšího Balíkova vyjádření vyžaduje věž, která je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Dnes je poslední den, kdy se mohou firmy či instituce přihlásit, a deklarovat tím zájem o účast v soutěži. Finanční nabídky podle Balíka zatím předložili jen někteří zájemci. Už dříve v tomto týdnu arcibiskupství uvedlo, že cena se podle nabídek vyšplhala přes sto milionů korun.

Konkrétní termín, dokdy budou účastníci soutěže podávat nabídky, bude ještě stanoven. Proces prodeje tak bude vícekolový, sdělil dnes generální vikář.

Zatím zájemci o koupi věže, kteří podepsali mlčenlivost, dostali k dispozici potřebné podklady pro případné podání finanční nabídky. Ti, kteří mlčenlivost nepodepsali, budou z výběru kupujících vyloučeni.

„Zájemců o účast je okolo třiceti, ale očekáváme, že množství zájemců, kteří nakonec podají nabídku, bude nižší," řekl Balík.

V plánu je ještě schůzka s účastníky soutěže přímo v prostorách věže. Setkání by se podle generálního vikáře měl účastnit i zástupce společnosti Jindřišská věž s.r.o., která má věž do roku 2044 v pronájmu. Jednatel společnosti Martin Podzimek v tomto týdnu avizoval, že je připraven jednat o prodeji vnitřní vestavby věže.

Ta je podle něj samostatnou stavbou umístěnou ve zdech historické budovy věže a firma je do roku 2044 jejím majitelem. Cílem prodeje vnitřní vestavby věže je podle Podzimka to, aby budoucí majitel mohl s Jindřišskou věží zcela disponovat. Cenu, kterou bude požadovat, společnost neuvedla.

Církev se novým nastavením hospodaření snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu. Pražská arcidiecéze se rozhodla investovat do nájemního bydlení v Praze. Chce do něj do roku 2025 vložit téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru