Dnes Čtvrtek - zatazeno 15°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
O koupi Jindřišské věže se uchází třicítka zájemců, památku chce získat i Praha
Jindřišská věž. Foto: MissKaB / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

O koupi Jindřišské věže se uchází třicítka zájemců, památku chce získat i Praha

O koupi Jindřišské věže v centru Prahy, kterou nabídlo koncem loňského roku k prodeji pražské arcibiskupství, se uchází třicítka zájemců. Nabídku podal i pražský magistrát. Firmy a další organizace se mohou do soutěže hlásit ještě během dneška. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík ale neočekává, že se počet zájemců zvýší. Arcidiecéze předpokládá, že nemovitost by mohla mít nového majitele do půl roku. Zástupce pražského arcibiskupství to dnes sdělil ČTK.

Pražské arcibiskupství se rozhodlo turisticky atraktivní věž, která neslouží sakrálním účelům, prodat jako nepotřebný a z ekonomického hlediska nevýhodný majetek. Nabídlo ji za 75 milionů korun. Podle dřívějšího Balíkova vyjádření vyžaduje věž, která je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Dnes je poslední den, kdy se mohou firmy či instituce přihlásit, a deklarovat tím zájem o účast v soutěži. Finanční nabídky podle Balíka zatím předložili jen někteří zájemci. Už dříve v tomto týdnu arcibiskupství uvedlo, že cena se podle nabídek vyšplhala přes sto milionů korun.

Konkrétní termín, dokdy budou účastníci soutěže podávat nabídky, bude ještě stanoven. Proces prodeje tak bude vícekolový, sdělil dnes generální vikář.

Zatím zájemci o koupi věže, kteří podepsali mlčenlivost, dostali k dispozici potřebné podklady pro případné podání finanční nabídky. Ti, kteří mlčenlivost nepodepsali, budou z výběru kupujících vyloučeni.

„Zájemců o účast je okolo třiceti, ale očekáváme, že množství zájemců, kteří nakonec podají nabídku, bude nižší," řekl Balík.

V plánu je ještě schůzka s účastníky soutěže přímo v prostorách věže. Setkání by se podle generálního vikáře měl účastnit i zástupce společnosti Jindřišská věž s.r.o., která má věž do roku 2044 v pronájmu. Jednatel společnosti Martin Podzimek v tomto týdnu avizoval, že je připraven jednat o prodeji vnitřní vestavby věže.

Ta je podle něj samostatnou stavbou umístěnou ve zdech historické budovy věže a firma je do roku 2044 jejím majitelem. Cílem prodeje vnitřní vestavby věže je podle Podzimka to, aby budoucí majitel mohl s Jindřišskou věží zcela disponovat. Cenu, kterou bude požadovat, společnost neuvedla.

Církev se novým nastavením hospodaření snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu. Pražská arcidiecéze se rozhodla investovat do nájemního bydlení v Praze. Chce do něj do roku 2025 vložit téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Včera v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Včera v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Další články
Nahoru