Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
O koupi Jindřišské věže se uchází třicítka zájemců, památku chce získat i Praha
Jindřišská věž. Foto: MissKaB / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

O koupi Jindřišské věže se uchází třicítka zájemců, památku chce získat i Praha

O koupi Jindřišské věže v centru Prahy, kterou nabídlo koncem loňského roku k prodeji pražské arcibiskupství, se uchází třicítka zájemců. Nabídku podal i pražský magistrát. Firmy a další organizace se mohou do soutěže hlásit ještě během dneška. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík ale neočekává, že se počet zájemců zvýší. Arcidiecéze předpokládá, že nemovitost by mohla mít nového majitele do půl roku. Zástupce pražského arcibiskupství to dnes sdělil ČTK.

Pražské arcibiskupství se rozhodlo turisticky atraktivní věž, která neslouží sakrálním účelům, prodat jako nepotřebný a z ekonomického hlediska nevýhodný majetek. Nabídlo ji za 75 milionů korun. Podle dřívějšího Balíkova vyjádření vyžaduje věž, která je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO, na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Dnes je poslední den, kdy se mohou firmy či instituce přihlásit, a deklarovat tím zájem o účast v soutěži. Finanční nabídky podle Balíka zatím předložili jen někteří zájemci. Už dříve v tomto týdnu arcibiskupství uvedlo, že cena se podle nabídek vyšplhala přes sto milionů korun.

Konkrétní termín, dokdy budou účastníci soutěže podávat nabídky, bude ještě stanoven. Proces prodeje tak bude vícekolový, sdělil dnes generální vikář.

Zatím zájemci o koupi věže, kteří podepsali mlčenlivost, dostali k dispozici potřebné podklady pro případné podání finanční nabídky. Ti, kteří mlčenlivost nepodepsali, budou z výběru kupujících vyloučeni.

„Zájemců o účast je okolo třiceti, ale očekáváme, že množství zájemců, kteří nakonec podají nabídku, bude nižší," řekl Balík.

V plánu je ještě schůzka s účastníky soutěže přímo v prostorách věže. Setkání by se podle generálního vikáře měl účastnit i zástupce společnosti Jindřišská věž s.r.o., která má věž do roku 2044 v pronájmu. Jednatel společnosti Martin Podzimek v tomto týdnu avizoval, že je připraven jednat o prodeji vnitřní vestavby věže.

Ta je podle něj samostatnou stavbou umístěnou ve zdech historické budovy věže a firma je do roku 2044 jejím majitelem. Cílem prodeje vnitřní vestavby věže je podle Podzimka to, aby budoucí majitel mohl s Jindřišskou věží zcela disponovat. Cenu, kterou bude požadovat, společnost neuvedla.

Církev se novým nastavením hospodaření snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost od státu. Pražská arcidiecéze se rozhodla investovat do nájemního bydlení v Praze. Chce do něj do roku 2025 vložit téměř tři miliardy korun a plánuje mít tisíc bytů.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. V posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru