Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
O kolik prodraží rekonstrukci Václavského náměstí slepá kolej? Zatím to není jasné, řeší se odvolání
Staveniště při rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. V pravé části snímku jsou otvory pro budoucí výsadbu stromů. Ve středu je vidět pás, po kterém by měla trať vést. Foto: Jan Puci

O kolik prodraží rekonstrukci Václavského náměstí slepá kolej? Zatím to není jasné, řeší se odvolání

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí by měla skončit na konci letošního září. Slepá tramvajová trať, která byla plánovaná až na Můstek, bude nakonec kratší a zatím není ani jisté, zda se do podzimu stihne postavit. Řeší se totiž odvolání na vydané stavební povolení. Tím pádem není zatím ani stanoveno, kolik realizace tratě bude stát. Server Pražský patriot o tom informovali náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Michal Talián, mluvčí společnosti Hochtief, která rekonstrukci náměstí provádí.

Když byly před zahájením rekonstrukce spodní části Václavského náměstí v roce 2020 prezentovány veřejnosti vizualizace budoucí podoby známého veřejného prostranství v historickém centru, byla na nich nakreslena slepá tramvajová odbočka z Vodičkovy až na Můstek.

Přáním města bylo využívat tuto trať pro předvádění historických vozů při zvláštních příležitostech. Koleje by navíc mohly jednou posloužit pro případné prodloužení trati na Národní třídu nebo na náměstí Republiky. Došlo by tak k obnovení dávno zaniklých tratí.

Slepá trať v roky připravovaném a opakovaně odkládaném projektu rekonstrukce náměstí nebyla od začátku, dostala se do něj až se současným vedením Prahy po roce 2018. Vystoupilo proti němu vedení první městské části, které je v současném složení od roku 2019, kdy došlo k výměně starosty a vznikla nová koalice. 

Nakonec se dohodl kompromis a trať povede ve spodní části náměstí jen po úroveň provozovny McDonald´s. Podle náměstka Scheinherra je pro účely zajíždění historických tramvají takovýto úsek dostatečný. „Ve zbylé části náměstí zůstává do budoucna prostorová rezerva pro případné prodloužení kolejí,“ řekl.

Na slepou tramvajovou trať již bylo vydáno stavení povolení, ale podle zjištění serveru Pražský patriot se proti němu údajně odvolaly dva subjekty. Podle náměstka to zdržení nezpůsobí. „Nabytí právní moci je jen otázkou času, záleží na tom, jak rychle se podaří projít procesem odvolání. Koleje zdržení rekonstrukce nezpůsobují. S kolejemi se při provádění prací počítá od začátku a práce probíhají tak, aby mohly být případně koleje do náměstí doplněny i dodatečně bez velkých stavebních zásahů,“ řekl.

Jen otázka času? To je poměrně optimistický pohled na věc. Jak bylo patrné například z odvolání, která oddalovala zahájení stavby metra D, proces se může táhnout dlouhé měsíce, než se vyčerpají všechny možnosti.

Náklady na rekonstrukci náměstí a na novou trať

Když rekonstrukce spodní části náměstí začínala, měly být celkové náklady 330 milionů korun. Loni vedení Prahy rozhodlo o navýšení o dalších 109 milionů s tím, že 85 milionů z této částky by mělo jít na zmiňovanou slepu trať.

Kolik nakonec bude trať stát, není stále jasné. Sice došlo k jejímu zkrácení, ale na druhou stranu od loňska rostou ceny prací a především materiálů.

Praha požádá Hochtief o cenovou nabídku až poté, co bude stavební povolení na trať pravomocné. „Záleží samozřejmě na rozsahu, ale obvykle jsme schopni předat cenovou nabídku do zhruba 21 dnů,“ řekl mluvčí firmy Talián.

Podle něj i Scheinherra by měla skončit rekonstrukce spodní části náměstí do konce letošního září, s kolaudací se počítá také ještě letos. Pokud by se trať nestihla postavit do podzimu, realizuje se později. O jejím osudu tak nakonec může rozhodovat až nové vedení Prahy, které vzejde ze zářijových voleb.

„Držíme se původního harmonogramu kolaudace rekonstrukce spodní části náměstí do konce roku. Ale s tím, že dobíhají některé dílčí povolovací procesy, u kterých se lhůty a finální termíny předpovídají vždy složitě,“ řekl Scheinherr. 


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru