Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
O kolik prodraží rekonstrukci Václavského náměstí slepá kolej? Zatím to není jasné, řeší se odvolání
Staveniště při rekonstrukci spodní části Václavského náměstí. V pravé části snímku jsou otvory pro budoucí výsadbu stromů. Ve středu je vidět pás, po kterém by měla trať vést. Foto: Jan Puci

O kolik prodraží rekonstrukci Václavského náměstí slepá kolej? Zatím to není jasné, řeší se odvolání

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí by měla skončit na konci letošního září. Slepá tramvajová trať, která byla plánovaná až na Můstek, bude nakonec kratší a zatím není ani jisté, zda se do podzimu stihne postavit. Řeší se totiž odvolání na vydané stavební povolení. Tím pádem není zatím ani stanoveno, kolik realizace tratě bude stát. Server Pražský patriot o tom informovali náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Michal Talián, mluvčí společnosti Hochtief, která rekonstrukci náměstí provádí.

Když byly před zahájením rekonstrukce spodní části Václavského náměstí v roce 2020 prezentovány veřejnosti vizualizace budoucí podoby známého veřejného prostranství v historickém centru, byla na nich nakreslena slepá tramvajová odbočka z Vodičkovy až na Můstek.

Přáním města bylo využívat tuto trať pro předvádění historických vozů při zvláštních příležitostech. Koleje by navíc mohly jednou posloužit pro případné prodloužení trati na Národní třídu nebo na náměstí Republiky. Došlo by tak k obnovení dávno zaniklých tratí.

Slepá trať v roky připravovaném a opakovaně odkládaném projektu rekonstrukce náměstí nebyla od začátku, dostala se do něj až se současným vedením Prahy po roce 2018. Vystoupilo proti němu vedení první městské části, které je v současném složení od roku 2019, kdy došlo k výměně starosty a vznikla nová koalice. 

Nakonec se dohodl kompromis a trať povede ve spodní části náměstí jen po úroveň provozovny McDonald´s. Podle náměstka Scheinherra je pro účely zajíždění historických tramvají takovýto úsek dostatečný. „Ve zbylé části náměstí zůstává do budoucna prostorová rezerva pro případné prodloužení kolejí,“ řekl.

Na slepou tramvajovou trať již bylo vydáno stavení povolení, ale podle zjištění serveru Pražský patriot se proti němu údajně odvolaly dva subjekty. Podle náměstka to zdržení nezpůsobí. „Nabytí právní moci je jen otázkou času, záleží na tom, jak rychle se podaří projít procesem odvolání. Koleje zdržení rekonstrukce nezpůsobují. S kolejemi se při provádění prací počítá od začátku a práce probíhají tak, aby mohly být případně koleje do náměstí doplněny i dodatečně bez velkých stavebních zásahů,“ řekl.

Jen otázka času? To je poměrně optimistický pohled na věc. Jak bylo patrné například z odvolání, která oddalovala zahájení stavby metra D, proces se může táhnout dlouhé měsíce, než se vyčerpají všechny možnosti.

Náklady na rekonstrukci náměstí a na novou trať

Když rekonstrukce spodní části náměstí začínala, měly být celkové náklady 330 milionů korun. Loni vedení Prahy rozhodlo o navýšení o dalších 109 milionů s tím, že 85 milionů z této částky by mělo jít na zmiňovanou slepu trať.

Kolik nakonec bude trať stát, není stále jasné. Sice došlo k jejímu zkrácení, ale na druhou stranu od loňska rostou ceny prací a především materiálů.

Praha požádá Hochtief o cenovou nabídku až poté, co bude stavební povolení na trať pravomocné. „Záleží samozřejmě na rozsahu, ale obvykle jsme schopni předat cenovou nabídku do zhruba 21 dnů,“ řekl mluvčí firmy Talián.

Podle něj i Scheinherra by měla skončit rekonstrukce spodní části náměstí do konce letošního září, s kolaudací se počítá také ještě letos. Pokud by se trať nestihla postavit do podzimu, realizuje se později. O jejím osudu tak nakonec může rozhodovat až nové vedení Prahy, které vzejde ze zářijových voleb.

„Držíme se původního harmonogramu kolaudace rekonstrukce spodní části náměstí do konce roku. Ale s tím, že dobíhají některé dílčí povolovací procesy, u kterých se lhůty a finální termíny předpovídají vždy složitě,“ řekl Scheinherr. 


Autor: Jan Puci

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru