Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
O koleje VŠ je letos velký zájem, kvůli drahotě tam ale školy chtějí šetřit
Koleje Strahov. Foto: Adam Zivner / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

O koleje VŠ je letos velký zájem, kvůli drahotě tam ale školy chtějí šetřit

Koleje vysokých škol v Praze jsou před zahájením nového akademického roku zcela obsazené. Zájem o ubytování na nich byl letos vyšší než v předešlých letech, a to navzdory tomu, že studenti budou za koleje platit víc než dosud. Vyplývá to z odpovědí zástupců vysokých škol na dotaz ČTK.

Kvůli růstu cen energií přitom chystají školy na kolejích úsporná opatření pro vytápění nebo osvětlení. Například na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) se navíc bude část kolejného upravovat podle vývoje ceny odebíraného plynu.

Naplněné kapacity kolejí potvrdili zástupci Univerzity Karlovy (UK), Českého vysokého učení technického (ČVUT), Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), České zemědělské univerzity (ČZU) i VŠE.

„Zájem je v letošním roce vyšší než v předchozích letech," řekl mluvčí UK Václav Hájek. ČZU podle ředitele kolejí a menz Jiřího Macouna nedokázala nyní uspokojit asi 2000 žadatelů o ubytování.

Kvůli drahým energiím ale školám rostou náklady na provoz kolejí, takže v nadcházejícím akademickém roce stoupnou i ceny za ubytování. Například VŠE aktuálně očekává nárůst nákladů na kolejích asi o 72 milionů korun, uvedla mluvčí Věra Koukalová. Důvodem je podle ní hlavně růst cen plynu, který bude škola od října odebírat za spotové ceny.

„Proto jsme od 1. 10. 2022 nucení rozdělit kolejné na fixní část a variabilní složku, kdy variabilní složka je závislá na ceně odebíraného plynu," řekla. Variabilní částka podle ní bude činit pro jednoho ubytovaného 55 korun za den, při změně ceny pro velkoodběratele se bude upravovat. „Do konce roku 2022 bude případný přeplatek vrácen jednotlivým ubytovaným do jejich konta, a to do 31. ledna 2023," dodala.

VŠCHT počítá se zvýšením kolejného o meziroční míru inflace od 1. února 2023, řekl mluvčí Michal Janovský. Už od září zvýšily ceny také ČVUT a ČZU. Na obou vzrostla o 15 procent.

ČZU předpokládá další navýšení podle inflace v roce 2023. UK by se podle svého mluvčího chtěla dalšímu zdražování vyhnout, ceny zvedla naposledy od 1. června o devět procent.

Šetřit chce UK s ohledem na drahé energie třeba zefektivněním systému vytápění a snížením teplot na chodbách. „Současně zvažujeme omezení nebo úplné vyloučení zbytných drobných elektrických spotřebičů. Dále počítáme s opatřeními k zavedení úsporného režimu v nočních hodinách a o víkendech, opatření ke snížení spotřeby teplé vody apod.," popsal Hájek.

Podobná úsporná opatření chystají i VŠCHT a VŠE. Již v předešlých letech se na úspory připravila ČVUT. „Už nyní jsou koleje vybaveny například úspornými vodovodními bateriemi či rezervoáry na splachování, je nastavena teplota topení. A šetřit energiemi je i ve finančním zájmu každého ubytovaného studenta," sdělila mluvčí ČVUT Kateřina Veselá.

Konkrétní výše kolejného záleží zejména na počtu spolubydlících, komfortu ubytování a lokalitě. Například studenti bydlící na kolejích ČVUT zaplatí nyní za lůžko asi 3500 až 6000 korun za měsíc, na kolejích UK od 3500 korun po 6665 korun, uvedli již dříve zástupci škol.


Autor: ČTK

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

Včera v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

Včera v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Včera v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

19. března 2023 v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

19. března 2023 ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

19. března 2023 v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru