Dnes Pátek - oblacno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
O koleje VŠ je letos velký zájem, kvůli drahotě tam ale školy chtějí šetřit
Koleje Strahov. Foto: Adam Zivner / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

O koleje VŠ je letos velký zájem, kvůli drahotě tam ale školy chtějí šetřit

Koleje vysokých škol v Praze jsou před zahájením nového akademického roku zcela obsazené. Zájem o ubytování na nich byl letos vyšší než v předešlých letech, a to navzdory tomu, že studenti budou za koleje platit víc než dosud. Vyplývá to z odpovědí zástupců vysokých škol na dotaz ČTK.

Kvůli růstu cen energií přitom chystají školy na kolejích úsporná opatření pro vytápění nebo osvětlení. Například na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) se navíc bude část kolejného upravovat podle vývoje ceny odebíraného plynu.

Naplněné kapacity kolejí potvrdili zástupci Univerzity Karlovy (UK), Českého vysokého učení technického (ČVUT), Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), České zemědělské univerzity (ČZU) i VŠE.

„Zájem je v letošním roce vyšší než v předchozích letech," řekl mluvčí UK Václav Hájek. ČZU podle ředitele kolejí a menz Jiřího Macouna nedokázala nyní uspokojit asi 2000 žadatelů o ubytování.

Kvůli drahým energiím ale školám rostou náklady na provoz kolejí, takže v nadcházejícím akademickém roce stoupnou i ceny za ubytování. Například VŠE aktuálně očekává nárůst nákladů na kolejích asi o 72 milionů korun, uvedla mluvčí Věra Koukalová. Důvodem je podle ní hlavně růst cen plynu, který bude škola od října odebírat za spotové ceny.

„Proto jsme od 1. 10. 2022 nucení rozdělit kolejné na fixní část a variabilní složku, kdy variabilní složka je závislá na ceně odebíraného plynu," řekla. Variabilní částka podle ní bude činit pro jednoho ubytovaného 55 korun za den, při změně ceny pro velkoodběratele se bude upravovat. „Do konce roku 2022 bude případný přeplatek vrácen jednotlivým ubytovaným do jejich konta, a to do 31. ledna 2023," dodala.

VŠCHT počítá se zvýšením kolejného o meziroční míru inflace od 1. února 2023, řekl mluvčí Michal Janovský. Už od září zvýšily ceny také ČVUT a ČZU. Na obou vzrostla o 15 procent.

ČZU předpokládá další navýšení podle inflace v roce 2023. UK by se podle svého mluvčího chtěla dalšímu zdražování vyhnout, ceny zvedla naposledy od 1. června o devět procent.

Šetřit chce UK s ohledem na drahé energie třeba zefektivněním systému vytápění a snížením teplot na chodbách. „Současně zvažujeme omezení nebo úplné vyloučení zbytných drobných elektrických spotřebičů. Dále počítáme s opatřeními k zavedení úsporného režimu v nočních hodinách a o víkendech, opatření ke snížení spotřeby teplé vody apod.," popsal Hájek.

Podobná úsporná opatření chystají i VŠCHT a VŠE. Již v předešlých letech se na úspory připravila ČVUT. „Už nyní jsou koleje vybaveny například úspornými vodovodními bateriemi či rezervoáry na splachování, je nastavena teplota topení. A šetřit energiemi je i ve finančním zájmu každého ubytovaného studenta," sdělila mluvčí ČVUT Kateřina Veselá.

Konkrétní výše kolejného záleží zejména na počtu spolubydlících, komfortu ubytování a lokalitě. Například studenti bydlící na kolejích ČVUT zaplatí nyní za lůžko asi 3500 až 6000 korun za měsíc, na kolejích UK od 3500 korun po 6665 korun, uvedli již dříve zástupci škol.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru